Řemesla

Jak si vyrobit váženou deku

Přestaňte se převalovat! Zátěžové přikrývky vám pomohou konečně lépe spát. Podle našeho návodu si vyrobte přikrývku speciálně přizpůsobenou vaší tělesné hmotnosti.

O víkendu už prakticky sníme o tom, že si pořádně odpočineme. Zátěžová deka, jeden z nejoblíbenějších wellness trendů letošního roku, může pomoci snížit úzkost a nespavost a pomoci vám dosáhnout klidného spánku.

Cenově dostupné zátěžové deky je však obtížné sehnat. Pokud rádi šijete, je tato DIY zátěžová deka perfektním řešením pro spánek za přijatelnou cenu. Navíc si ji můžete přizpůsobit pomocí svého oblíbeného materiálu a designu. Jako bonus lze pelety s polyetylenovou výplní prát v pračce, takže můžete zátěžovou deku hodit do pračky, když se na ní objeví skvrny a skvrny. Níže se dozvíte, jak si vyrobit zátěžovou deku.

Jak vyrobit zátěžovou deku

Co potřebujete:

 • Muslinová tkanina
 • Nůžky na textil nebo nůžky
 • Metalová tyč
 • Tužka nebo pero
 • Přihazovací špendlíky
 • Šicí stroj
 • Nitě
 • Poly. výplň peletky
 • Kuchyňská váha
 • Funnel
 • Poly vatelín (volitelný)
 • Vrchní látka
 • Vrchní látka (my jsme použili polyesterové rouno)
 • Svorky
 • Podložka (volitelná)

Krok 1: Střih mušelínové tkaniny

Nastříhejte mušelínovou tkaninu na požadovanou velikost. My jsme vyrobili deku o rozměrech 38 × 52 palců. Můžete si vystřihnout dva listy látky se stejnými rozměry nebo přeložit jeden dlouhý list mušelínu na požadovanou délku, abyste měli o jednu stranu méně na šití. Mušelín nakonec půjde dovnitř deky a bude držet pelety z polyetylenové výplně.

Krok 2: Označení hranice

.

Položte oba mušelínové díly na sebe nebo přeložte díl na polovinu. Kolem celého horního listu si vyznačte centimetrový okraj. Značek se nemusíte obávat, protože budou uvnitř deky. Pomocí špendlíků zajistěte látku na okrajích k sobě.

Krok 3: Sešijte tři okraje

Sešijte tři okraje podél vyznačených centimetrových okrajů. Pokud jste mušelín přeložili, budete muset sešít pouze dvě strany. Jednu stranu nechte volnou, abyste ji mohli vyplnit peletami.

Krok 4: Vytvoření mřížky

Látku položte rovně na pracovní plochu a každých zhruba 6 palců nakreslete řady, které se táhnou od otevřeného konce k opačnému uzavřenému konci. Všechny řady sešijte pomocí šicího stroje. Dbejte na to, abyste šili pouze po 1 palec okrajových značek na každé straně.

Po sešití řad nakreslete každých 6 palců kolmé řady. Zatím nešijte. Vytvoříte tak mřížku.

Krok 5: Přidání pelet z polyetylenové výplně

Dále je třeba zvážit pelety z polyetylenové výplně, abyste si mohli zátěžovou deku přizpůsobit. Tu určíte tak, že nejprve vypočtete 10-15 procent své tělesné hmotnosti. Poté toto číslo vydělte počtem čtverců, které jste si nakreslili na mřížku. Toto číslo udává, jakou hmotnost by měl mít každý čtverec.

Po určení správného množství pro každý čtverec přidávejte pomocí trychtýře polyfúzní pelety sloupec po sloupci. Jakmile je v každém sloupci jeden čtvereček pelet z polyetylenové výplně, sešijte první řadu podél linií mřížky. Délka stehu musí být pevná, aby pelety nevypadly. První řada bude ve spodní části deky.

Pokračujte v plnění sloupců polyetylenovými peletami a postupně řádky sešívejte, dokud nedosáhnete vrcholu. Poslední okraj sešijte.

V případě potřeby můžete do mřížek s peletami přidat polyetylenové vatelíny, aby pelety nebyly tak hlučné.

Krok 6: Přidání vrstev látky

Látky stříhejte a vrstvíte v tomto pořadí: vatelín, vnější látka lícem dolů a hotová mušelínová část. Látky, které chcete použít na vnější straně přikrývky, by měly být o něco větší než ostatní, aby se mohly trochu přizpůsobit. Vrstvy připevněte pomocí sponek a obvody přišpendlete, přičemž na každý čtverec mřížky použijte přibližně dva špendlíky.

Krok 7: Šití dalších vrstev

Sešijte tři vrstvy dohromady. Pokud je vaše tkanina silná nebo pružná, můžete pro tento krok použít kráčející patku. Na jedné straně nechte volné místo, abyste mohli deku otočit na pravou stranu. Ořízněte přebytečnou látku v rozích a na okrajích.

Krok 8: Překlopení a uzavření stehu

Prostrčte ruku otevřeným otvorem a otočte vrstvy pravou stranou ven otvorem, který jste nechali nezašitý. Otvor sepněte a přišpendlete. Otvor uzavřete stehem. V případě potřeby můžete kromě otvoru prošít i celý obvod deky, aby byl vzhled celistvý.

Adblock
detector