Řemesla

Glosář termínů Cross-Stitch

Zde je stručný přehled toho, co potřebujete vědět.

Než si vezmete do ruky vyšívací rámeček a nitě (nebo se pustíte do vyšívání křížkovým stehem), osvojte si některé z nejčastějších pojmů z oblasti křížkového vyšívání. Tento užitečný průvodce křížkovým vyšíváním vysvětluje pojmy, jako je například podklad, barevný klíč, vrstva a přetahování. Pokud jste si někdy nebyli jisti, co určitý termín znamená, tento slovníček vám pomůže vnést trochu světla. Ideální pro začátečníky ve vyšívání křížkovým stehem, začněte zde, než začnete vyšívat. Pokud jste s křížkovým vyšíváním obeznámeni, pomůže vám tato příručka oprášit terminologii, než se pustíte do dalšího řemesla. Jakmile budete v obraze, zkuste se pustit do zábavného projektu vyšívání křížkovým stehem, jako je tento zdobený držák na časopisy z plátna.

Aida Cloth

Aida je nejoblíbenější křížkový steh. Nitě jsou tkané ve skupinách a jsou oddělené drobnými dírkami. Tím se po celé ploše látky vytvoří vzor čtverců, který začínající křížkový vyšívač může snadno sledovat.

Basting

Podšívací stehy jsou dlouhé, volné stehy, které lze snadno odstranit. Například střed křížkového stehu můžete najít tak, že přes látku vyšijete protínající se linie. Nebo můžete potřebovat podlepit vrstvy látky, abyste je zajistili před šitím na stroji.

Karta (graf)

Při vyšívání křížkovým stehem (na rozdíl od vyšívání křížkovým stehem s razítkem) je vzor vytištěn na symbolickém vzoru. Každý symbol představuje barvu a každý čtvereček počet nití na látce, kterou je třeba prošít. Abyste se mohli řídit schématem, musíte pečlivě počítat stehy, které uděláte v každé barvě.

Barevný klíč

Barevný klíč je seznam symbolů a odpovídajících barev, které se nacházejí v tabulce. Většina barevných klíčů uvádí symbol, pak číslo barvy nalezené na předivu nitě a poté název dané barvy.

Vyšívací rámečky

Vyšívací rámeček, jako je tento dřevěný vyšívací rámeček (od 2 USD, Michaels), jsou ve skutečnosti dva plastové nebo dřevěné kroužky, které do sebe těsně zapadají. Chcete-li rámeček použít, položte látku na menší kroužek a pak na něj přitlačte větší. Látku lze dále utáhnout otočením šroubu nebo zatlačením svorky na vnější straně obruče.

Tkanina s rovnoměrnou vazbou

Středně pokročilí švadleny mohou chtít vyzkoušet rovnoměrně tkanou látku, jakmile zvládnou šití na Aidě. Rovnoměrně tkaná látka má stejnou vzdálenost mezi osnovními a útkovými nitěmi (nad a pod). Nitě mají také stejnou velikost, takže všechny vaše stehy budou stejně velké.

Floss

Příze je šestivrstvá bavlněná nit, která se nejčastěji používá pro vyšívání křížkovým stehem. V případě potřeby ji lze rozdělit na jednotlivá vlákna, obvykle se prodává v 8 yardových přadenech, je levná a dostupná ve stovkách barev.

Rámeček pro vyšívání

Rám pro vyšívání se skládá z válečků, na které se připevňuje látka. Po připevnění lze látku natáčet v opačném směru, aby se utáhla. Některé z nich, jako například tento Frank A Edmunds Sit-on Needlework Frame (41 USD, Etsy), umožňují pohodlnější práci vsedě na židli.

Overcast Stitching

Jedná se o jednoduchý bičový steh, který zabraňuje zvlnění látky při práci. Zabraňuje také zachycení vyšívací nitě na odstřižených okrajích látky. Okraje látky jednoduše zakryjte přetahovacím stehem nebo bičíkem. Nebo lze okraje zajistit bezkyslíkatou maskovací páskou, vázacími proužky nebo strojovým klikatým stehem.