Recepty a vaření

Průvodce letní bezpečností potravin

Nikdo nechce onemocnět, zejména pokud to znamená, že přijde o letní zábavu. Bezpečnost potravin je sice důležitá po celý rok, ale díky letnímu horku a slunci je v sezóně grilování a pikniků nesmírně důležitá. Abychom vám pomohli zajistit bezpečnost potravin i při balení piknikového koše nebo na sousedském grilování, sestavili jsme tyto povinné informace. Až budete příště krájet čerstvé ovoce na svačinu, rozpalovat gril nebo se chystat na party, mějte na paměti tato opatření pro bezpečnost potravin v létě.

Koupit: Proutěný piknikový koš pro 2 osoby s příbory, talíři, skleničkami a dekou, 34,99 USD, Walmart

Důkladné mytí produktů

Proboha, nevynechávejte tento jednoduchý krok. Zabere jen minutu. Několik našich oblíbených letních potravin se dostalo na seznam Dirty Dozen, kde je nejvíce kontaminováno pesticidy. Na tomto seznamu jsou jahody, nektarinky, hroznové víno, broskve, třešně, špenát, kapusta a rajčata, které je třeba důkladně omýt. To však neznamená, že je třeba umývat pouze tyto potraviny. Během pěstování, sběru, balení a přepravy existuje mnoho příležitostí ke kontaminaci potravin (jen si vzpomeňte, kolik lidí se dotýká vašich produktů v obchodě s potravinami). Chcete-li udržet produkty v bezpečí, řiďte se těmito radami:

  • Produkty podléhající rychlé zkáze skladujte v chladničce (při teplotě 40 °C nebo nižší), dokud je nebudete chtít použít. V chladničce vždy skladujte také předem nakrájené ovoce a zeleninu.
  • Před a po manipulaci s čerstvými produkty si umyjte ruce mýdlem a teplou vodou.
  • Před loupáním nebo krájením produktů je umyjte. Tak se kontaminující látky nepřenesou z vašeho nože na ovoce nebo zeleninu. To platí pro ovoce, jako jsou kiwi, melouny a avokádo, u kterých nejíte slupku nebo kůru. Stále je totiž krájíte skrz, takže vše, co je na vnější straně, bude vaším nožem zatlačeno do ovoce.
  • Podržte ovoce nebo zeleninu pod tekoucí studenou vodou z vodovodu a při oplachování je jemně otřete. U pevných plodin, jako jsou melouny, použijte čistý kartáč na zeleninu, kterým při oplachování vydrhnete povrch.
  • Před použitím nebo podáváním plodiny osušte čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Grill Smart

Bylo vůbec léto, když jste nejedli jídlo se stopami po grilování?! Burgery, klobásy, párky v rohlíku, kukuřice na klasu, a dokonce i pizza získají větší chuť, když se připraví na grilu. Mějte na paměti tyto bezpečnostní tipy pro grilování:

  • Bezpečné rozmrazování. Nechte si dostatek času (ideálně přes noc) na rozmrazení zmrazeného masa v chladničce na talíři nebo na pánvi, aby se zachytily případné šťávy. Nerozmrazujte maso při pokojové teplotě.
  • Pokud připravujete cokoli, co se marinuje, vždy maso marinujte v chladničce (a ne na lince nebo venku). A pokud chcete část marinády použít jako omáčku, odložte ji stranou, než přidáte maso nebo mořské plody.
  • Vezměte si s sebou teploměr na maso. Používejte teploměr na maso, abyste se ujistili, že jsou potraviny upečené na bezpečnou vnitřní teplotu, a nevařte nebo negrilujte potraviny částečně s úmyslem dokončit přípravu později.
  • Maso nevyndávejte, dokud nejste připraveni grilovat. Pokud grilujete v dávkách, uchovávejte potraviny, které se negrilují, v lednici nebo chladicím boxu.
  • Nezapomeňte na čisté nádobí a talíře. Vždy mějte čisté talíře a nádobí, na které budete pokládat připravované jídlo (jiné než ty, které jste použili k vyndání syrového masa; nechcete, aby došlo ke křížové kontaminaci).

Koupit: Plynové grily Char-Broil Performance se 4 hořáky a bočním hořákem, 219,99 USD, Target

Naplánujte bezpečný potlach

Jídlo venku s rodinou a přáteli patří k letním radostem. Na pikniku, večírku, grilování nebo zahradní slavnosti se řiďte těmito tipy:

  • Dodržujte pravidlo dvou hodin. Nikdy neservírujte jídlo, které bylo z lednice, ze sporáku či grilu nebo z trouby déle než dvě hodiny. (Pokud je venku přes 90 °C, stává se z pravidla dvou hodin pravidlo jedné hodiny.) V zájmu bezpečnosti se řiďte starým příslovím, že horké jídlo má být teplé a studené studené. Škodlivým bakteriím se daří při teplotách mezi 40°F a 140°F.
  • Připravujte přílohy, které nepotřebují chlazení. Nejjednodušší způsob, jak připravit pokrm bezpečný pro pohoštění, je vyhnout se přílohám, jako jsou sedmiplátkové saláty, které obsahují přísady vyžadující chlazení (vejce natvrdo, sýr, zakysaná smetana atd.).
  • Chladné potraviny uchovávejte na ledu. Pokud musíte mít na pohoštění krémový makarónový salát, mějte ho na ledu: 
  • Udržujte horká jídla horká: postavte servírovací mísu do větší mísy naplněné ledem, abyste udrželi teplotu jídla pod 40 °C.
  • Udržujte horká jídla horká. Při podávání horkých jídel na potluck je udržujte při teplotě 140°F nebo vyšší tím, že je budete podávat v zapékacích miskách nebo pomalých hrncích. Při přenášení horkých jídel na večírek použijte silnou fólii nebo těžkou utěrku k zabalení pokrmu na vaření; poté je vložte do izolované nádoby.
  • Pokud můžete, uchovávejte nápoje v jedné chladicí nádobě a jídlo v jiné. Tímto způsobem nebudou piknikující, když se hrabou v nápoji, otevírat a zavírat chladicí box s jídlem, čímž může unikat studený vzduch a potraviny na pikniku budou teplejší, než by měly být. A obecně omezte počet otevření chladicího boxu, aby vše zůstalo déle studené.

Koupit: , 42,71 dolarů, Amazon

Adblock
detector