Recepty a vaření

Co je čaj Yaupon? Navíc, jak to vařit

Je vzácností začínat ráno něčím jiným než šálkem kávy z french pressu. Ale pokud jde o zdraví střev, kyselina z pití několika šálků kávy pro mě není vždy rozumnou volbou. Vstupte: čaj yaupon, energizující nápoj připravený z listů původního stromu pěstovaného přímo v Americe. Domorodí obyvatelé na to přišli už dávno a nakonec si získali přízeň prvních kolonizátorů. Yauponský čaj ztratil na téměř 200 let na popularitě a byl zastíněn kávou a dalšími dováženými čaji. Dnes se vrací jako každodenní nápoj díky sběru v jižních státech (Texas a Florida), kde tato původní rostlina roste. Přečtěte si všechny lahodné a zdravé podrobnosti o pití čaje yaupon.

Co je Yaupon?

Yaupon (vyslovuje se jako jo-pon) pochází z rostliny známé jako Ilex vomitoria, která je příbuzná čeledi cesmínovitých. Roste (pro někoho hojně jako otravný plevel) v teplých jižních státech a je jedinou kofeinovou původní rostlinou pěstovanou v Americe, z níž se vyrábí čaj, který se dá pít. (Ačkoli existuje další příbuzná rostlina s názvem Ilex cassine, která může obsahovat kofein, je yaupon jedinou známou původní rostlinou s kofeinem, která se konzumuje v Severní Americe). Listy stromu se sbírají a mohou se vařit stejně jako tradiční zelené nebo černé čaje (obvykle z rostlin čeledi Camellia sinensis).

Jak chutná čaj Yaupon?

Pokud jste někdy pili čaj yerba maté, oba čaje mají podobnou zemitou chuť, protože oba pocházejí ze stejné čeledi cesmínovitých rostlin. Rozdíl v případě yauponu spočívá v odlišnostech chuti způsobených metodami přípravy (tj. fermentací, oxidací, sušením, pražením). Například z divokých sběrů yauponu ve společnosti CatSpring Youpon v Texasu se vyrábějí tři různé druhy: zelený, středně a tmavě pražený. Podle jednoho recenzenta, který miluje kávu a stal se fanouškem čaje yaupon na Amazonu, je tmavé pražení „docela jemné a jen trochu kouřové“.

Koupit: (20 dolarů, Amazon)

Výhody čaje Yaupon

Podle Abianne Fallaové, spoluzakladatelky společnosti CatSpring Yaupon, obsahuje čaj jedinečnou kombinaci kofeinu a teobrominu (spojovaného s antioxidačními účinky). V kombinaci s některými bonusovými protizánětlivými vlastnostmi se podle ní „opravdu cítíte dobře“. Dalším důvodem, proč milovat čaj yaupon, je to, že neobsahuje taniny (chemickou sloučeninu, která u některých čajů způsobuje hořkou chuť), takže můžete čaj několikrát louhovat, aniž byste se museli obávat, že se změní jeho chuť. A pokud se snažíte být při své spotřebě šetrnější k životnímu prostředí, Falla upozorňuje, že výběr čaje yaupon zanechává menší uhlíkovou stopu, protože pochází přímo z Ameriky, a ne z dovozu.

Jak uvařit čaj Yaupon

Způsob přípravy čaje se může lišit v závislosti na jeho druhu, ale CatSpring Yaupon doporučuje 1 čajovou lžičku sypaného čaje nebo (jeden čajový sáček) na 14-ti uncový šálek. Čajové lístky nechcete spálit, proto se ujistěte, že voda má teplotu 160 až 180 °C, což je o něco méně než bod varu (212 °C). A nemusíte si pořizovat teploměr, stačí nechat konvici na vodu (24 USD, Amazon) 30 až 45 vteřin odpočívat mimo var. Ponořte se do vody na čtyři až šest minut a vychutnejte si ji! Nebojte se několikrát znovu namočit (nezapomeňte, že žádné třísloviny neznamenají žádnou hořkou pachuť!). Stačí pokaždé přidat pár minut navíc, abyste získali co nejvíce chuti.

Adblock
detector