Recepty a vaření

Základy Wok

Umění údržby pánve wok.

Ačkoli lze ve všech typech pánví vařit stejnými technikami, nejsou všechny pánve stejné. Vařečky se liší velikostí, tvarem, materiálem, z něhož jsou vyrobeny, i příslušenstvím, které je k nim přibaleno.

Klasická pánev wok s kulatým dnem: pánev wok s kruhovým podstavcem, který ji podpírá, je vhodná pro použití na plynovém sporáku, ale nedoporučuje se pro elektrický sporák. Pro použití na plynovém sporáku umístěte kruhový stojan nad největší hořák úzkou stranou nahoru. Tímto způsobem je wok vyvýšený nad nejžhavější částí plamene.

Pánev wok s plochým dnem, která je vhodná pro elektrické nebo plynové sporáky, je variací klasického designu. Ploché dno umožňuje, aby pánev stála přímo na topném tělese; není potřeba žádný kruhový stojan. Přestože vypadají stejně a používají se stejným způsobem, wok s plochým dnem se obvykle prodává s poklicí, zatímco pánev na smažení nikoli. Poklice lze zakoupit samostatně ve většině obchodů s nádobím nebo na orientálních trzích.

Elektrická pánev wok: a přenosnost jdou ruku v ruce. S elektrickou pánví Wok můžete vařit u stolu, na kuchyňské lince nebo téměř kdekoli si přejete. Protože se však termostat pánve wok cyklicky zapíná a vypíná, může vaření pokrmu trvat o něco déle.

1. Zvažte, jaký máte rozsah. Pokud máte plynový sporák, vyberte si wok s kulatým nebo plochým dnem. Pokud však máte elektrický sporák, je nejvhodnější wok s plochým dnem. Při použití pánve wok s kulatým dnem a kruhovým podstavcem na elektrickém sporáku se teplo, které se zachytí mezi elektrickým topným tělesem a pánví wok, stane tak intenzivním, že může způsobit změnu barvy povrchu sporáku. Nebo pokud nechcete používat varnou desku, zkuste volně stojící pánev wok, například elektrickou pánev wok.

2. Rozmyslete si, kolik času chcete péči o wok věnovat. Ocelové woky, které jsou nejoblíbenějším druhem, vyžadují zvláštní péči před prvním použitím a také dodatečné kořenění po každém použití. Naproti tomu hliníkové nebo nerezové woky vyžadují jen malou péči a minimální kořenění po každém použití.

3. Zhodnoťte, jak chcete, aby wok vypadal po několika použitích. Když se ocelová pánev wok dobře opeče, ztmavne její barva. Hliníkové woky mohou také ztmavnout, ale lze je vyleštit čisticím prostředkem na hliník. Nerezové woky zůstávají i po několika použitích jako nové.

Aby byla kvalita vaší pánve wok zachována, je třeba jí věnovat zvláštní péči. Druh péče závisí na materiálu, ze kterého je vyrobena:

Ocelové vařiče

Nové ocelové pánve jsou opatřeny nerezavějícím povlakem, který je třeba před použitím odstranit. Chcete-li tento povlak odstranit, důkladně vydrhněte pánev wok a poklici zevnitř i zvenku pomocí čisticího prostředku nebo drátěnky a horké mýdlové vody. Poté pánev wok důkladně opláchněte horkou vodou a osušte ji utěrkou. Abyste se ujistili, že je pánev wok zcela suchá, zahřejte ji několik minut na sporáku. Před použitím pánev WOK okořeňte a po každém použití ji znovu okořeňte.

Hliníkové a nerezové pánve

Vařečky vyrobené z hliníku nebo nerezové oceli vyžadují minimální péči. Po každém použití je vyčistěte v horké mýdlové vodě a po každém použití použijte čisticí prostředek na hliník nebo nerez. Čistící prostředek pomáhá udržovat vnější stranu pánve wok lesklou a novou. Některé hliníkové a nerezové woky mají vnitřní nepřilnavý povlak, který je třeba kořenit. Protože způsoby kořenění a čištění těchto woků závisí na typu povlaku, podívejte se nejprve na pokyny výrobce. Většinu nepřilnavých povlaků je třeba důkladně vyčistit a vysušit a poté vnitřní povrch potřít malým množstvím oleje na vaření. Nepřilnavý povlak pánve Wok byste také nikdy neměli drhnout žádným typem abraziva. Všechny woky je třeba skladovat na dobře větraném místě.

Elektrické vařiče

Při čištění elektrické pánve Wok postupujte podle pokynů výrobce. Pokud je wok při mytí ponořitelný, nezapomeňte vyjmout všechny části, které nejsou ponořitelné, například ovládání ohřevu. Než wok znovu sestavíte nebo zapojíte, důkladně osušte všechny jeho části.

1. Chcete-li novou ocelovou pánev wok ochutit, přidejte do ní po odstranění nerezavějícího povlaku dvě lžíce oleje na vaření. Nakloňte a otáčejte wok, aby se rovnoměrně pokryl olejem. Wok zahřívejte na vysokém ohni, dokud se wok a olej nezačnou silně zahřívat. Odstavte z ohně. Nechte wok vychladnout. Poté pomocí papírové utěrky vetřete olej. Pokud je poklice také ocelová, ochuťte ji stejným způsobem, pouze odstraňte všechny nekovové úchyty a poklici položte přímo na hořák sporáku.

2. Chcete-li ocelovou pánev Wok po každém použití vyčistit a znovu utěsnit, namočte ji do horké vody (není nutné ani doporučené používat mycí prostředky) a poté ji dobře vyčistěte bambusovým kartáčem nebo houbou z lufy. Důkladně ji opláchněte a osušte utěrkou. Wok zahřejte na plotně, abyste se ujistili, že je zcela suchý. Poté do pánve wok přidejte asi jednu čajovou lžičku oleje na vaření a potřete ji papírovou utěrkou. Pokud je poklice také ocelová, důkladně ji očistěte a osušte a potřete olejem.

3. Nevkládejte ochucenou pánev wok do myčky nádobí. Drsné mycí prostředky a horká voda zničí koření a mohou způsobit rezavění woku.

4. Pánev wok skladujte na dobře větraném místě. Dlouhodobé skladování v teplé skříni bez přístupu vzduchu může způsobit žluknutí oleje použitého při kořenění.

Adblock
detector