Recepty a vaření

Teploty podávání vína, aby i levná láhev chutnala co nejlépe

Výběr vína je jen začátek toho, abyste svým hostům (a sobě) mohli nabídnout skvělé víno. To, co se děje mezi nákupem a podáváním vína, je zásadní pro maximální požitek ze sklenky vína. Jistě víte, že bílá vína se podávají chladnější než červená, ale je to složitější. Pokud je teplota podávání bílého vína příliš nízká, jeho skutečný charakter, chuť a aroma se sníží. Pokud je teplota podávání červeného vína příliš teplá, změní se rovnováha chuťových složek a chuť se umrtví.

Myslíte si, že červené víno je při pokojové teplotě v pořádku? Ve skutečnosti je nejlepší červené víno krátce zchladit – 10 minut v mrazáku nebo v kbelíku s ledem nebo 30 minut v lednici – a dosáhnout tak správné teploty. Teplota bílého vína je také nižší než pokojová, ale nemělo by být čerstvě vytažené z lednice, chcete-li si vychutnat všechny chuťové tóny.

Teploty skladování šumivého, bílého, růžového a červeného vína

Optimální teplota pro skladování šumivých, bílých, růžových a červených vín je přibližně 55 °F. Víno stárne rychleji, pokud je skladováno při teplých teplotách (kolem 70 °C). Vínu neprospívají ani výkyvy teplot. Pokud nemáte chladničku nebo sklep a plánujete si víno vychutnat v blízké budoucnosti, zkuste červené i bílé víno skladovat v chladničce. Chladná teplota a nedostatek vlhkosti mohou urychlit rychlost vysychání korku, ale pokud se jedná o twist top nebo pokud plánujete víno odkorkovat přibližně do šesti měsíců, měli byste být v bezpečí. Lahve skladujte na boku, aby se zátky nevysušily, a umístěte je co nejdále od dveří, abyste udrželi co nejstálejší teplotu skladování vína.

Koupit: NutriChef 12 lahví termoelektrického chladiče na víno, 145,99 dolarů, Amazon

Je také důležité co nejvíce chránit láhve s vínem před světlem, protože sluneční záření může způsobit předčasné stárnutí vína.

Harmonogram teploty podávání vína

Při jaké teplotě by se tedy mělo víno podávat? Než odšpuntujete další láhev (nebo otevřete víno v plechovce), přečtěte si o tom.

  • Šampaňská a šumivá vína je nejlepší podávat při teplotě 45°F
  • Lehká bílá vína (jako Sauvignon Blanc a Ryzlink rýnský) je nejlepší podávat při teplotě 45°F až 55°F
  • Lehká červená vína (jako Beaujolais, Pinot Noir, a Grenache) a rosé se nejlépe podávají při teplotě 55° až 60°F
  • Bílá vína s plným tělem (jako Chardonnay a Viogniers) se nejlépe podávají při teplotě 55° až 65°F
  • Sauternes se nejlépe podávají při teplotě 58° až 62°F
  • Těžší červená vína (jako Cabernet Sauvignon, Zinfandely a Merloty) se nejlépe podávají při teplotě 60° až 65°F
  • Zpevněná vína (jako portské a sherry) se nejlépe podávají při teplotě 62° až 65°F

Jak pomoci lahvi dosáhnout nejlepší teploty pro podávání

Pokud potřebujete láhev zchladit, použijte některou z těchto možností, dokud se její teplota nepřiblíží teplotě pro podávání vína uvedené výše.

  • Slaná ledová lázeň
  • Mraznička (nastavte alarm na 30 minut nebo méně, abyste láhev nevystavili riziku výbuchu!)
  • Chladnička

Pokud potřebujete mírně zvýšit teplotu chlazeného vína, vypláchněte karafu horkou vodou a nalijte do ní láhev, aby se provzdušnila a zahřála.

Tip pro testovací kuchyni: Chcete-li být přesní při nastavování optimální teploty pro podávání vína, pořiďte si digitální infračervený teploměr (Etekcity Laser Infrared Temperature Gun, 18,99 USD, Walmart).

Teď, když už víte, při jaké teplotě se víno podává, můžete pozvat všechny své kamarády na super neformální degustační večírek. (Hej, věda říká, že to nesrovnatelně více zapojí váš mozek!)

Adblock
detector