Recepty a vaření

Kdy nakupovat biopotraviny

Až budete příště nakupovat v uličce s produkty, možná se vám bude zdát, že porovnáváte jablka s pomeranči – a to je dobře. Abyste snížili své potenciální vystavení pesticidům v produktech, může být dobrým nápadem hledat na některých druzích ovoce a zeleniny označení bio.

Ještě před několika lety se pojem „bio“ vztahoval na cokoli, co si výrobci potravin přáli. V roce 2002 pak vstoupilo do hry americké ministerstvo zemědělství, které začalo význam tohoto pojmu regulovat. Produkty mohou být označeny jako ekologické, pokud jsou pěstovány bez syntetických pesticidů a hnojiv a bez bioinženýrství.

Podle Richarda Wilese, výkonného ředitele Environmental Working Group, washingtonské neziskové výzkumné skupiny, která se zabývá bezpečností potravin, je obvykle lepší kupovat biopotraviny, pokud jíte slupku nebo listy ovoce či zeleniny.

„Když si koupíte biopotraviny, budete vědět, že snižujete potenciální expozici syntetickým pesticidům,“ říká Wiles. „U některých produktů jsme zjistili, že i po umytí je obtížné odstranit stopy pesticidů. Například neekologické jahody lze umýt desetkrát nebo jedenáctkrát a stále vykazují stopy syntetických pesticidů.“ Aby bylo možné roztřídit, které ovoce a zeleninu je nejlepší kupovat v bio kvalitě, vytvořila organizace Environmental Working Group (EWG) na základě údajů USDA a FDA seznam 43 produktů a seřadila je podle zatížení pesticidy.

„Tímto seznamem jsme chtěli všechny povzbudit, aby jedli více ovoce a zeleniny, a pomoci spotřebitelům vybrat si ty, které jsou nejméně kontaminované,“ říká Wiles.

Viz seznam EWG

Zde jsou fráze, se kterými se setkáte v obchodech, a jejich význam:

100procentní ekologické zemědělství

Pokud jsou tato slova uvedena na etiketě, znamená to, že v potravině byly použity pouze ekologicky vypěstované suroviny.

Organické

To znamená, že nejméně 95 % produktu bylo vyprodukováno ekologicky. U ovoce a zeleniny může být toto slovo uvedeno na malé nálepce na ovoci nebo na cedulce nad výkladem.

Vyrobeno z ekologických surovin

Ostatní potraviny, které obsahují alespoň 70 % ekologických složek, mohou být označeny slovy „vyrobeno z ekologických surovin“, nelze však použít pečeť USDA Organic. Na potravinách s méně než 70 procenty ekologického složení nelze uvádět pečeť USDA ani výraz „ekologický“.

Adblock
detector