Recepty a vaření

Co je to policové mléko?

Neotevřené krabice vydrží bez chlazení mnohem déle a tady je návod, jak na to.

Poprvé jsem objevila trvanlivé mléko, když jsem žila v Evropě, kde bylo v mnoha obchodech s potravinami a na trzích v okolí mé vesnice jedinou dostupnou variantou. Tenké krabičky byly dokonale naskládané vedle nádob s cereáliemi a sáčků s müsli. Nikdy jsem nepochybovala o tom, co znamená, že je kravské mléko trvanlivé, a to ze dvou důvodů: 1) Stále jsem se učila německy a otázka „Co je v trvanlivém mléce?“ byla daleko za hranicí mých schopností mluvit německy na úrovni 1. stupně. 2) Věděla jsem, že Evropané prodávají i vejce při pokojové teplotě, takže jsem usoudila, že na to museli přijít, a tak jsem se s tím smířila. Teprve když jsem se přestěhovala zpátky do Ameriky a začala vídat tyhle známé krabičky v uličce s čajem a kávou v obchodě s potravinami, začala jsem se zajímat. Poté, co jsme doma s manželem provedli ochutnávky, při kterých jsme se shodli, že trvanlivé mléko chutná stejně dobře jako tradiční mléko, jsem se obrátila na odborníky z Maple Hill Creamery, abych zjistila, co přesně je trvanlivé mléko.

Co je to trvanlivé mléko?

Skladovatelné (aseptické) mléko je mléko, které není třeba uchovávat v chladničce a můžete ho skladovat při pokojové teplotě ve spíži pro pozdější použití, říká Julia Joseph, spoluzakladatelka společnosti Maple Hill Creamery. Krabice s mlékem, které lze skladovat po jedné porci (28 dolarů za 12 kusů, Amazon), jsou skutečnou novinkou, protože poskytují jediné 100% organické mléko krmené trávou ve formátu, který lze skladovat.

Proč není třeba skladovat mléko v chladu?

Pasterizace a sterilní balení umožňují skladování mléka na pultech. Společnost Maple Hill Creamery používá pasterizaci při ultravysoké teplotě (UHT) v kombinaci se sterilním balením, které umožňuje skladovatelnost, vysvětluje Joseph.

Aby bylo možné zpracovat trvanlivé mléko, je třeba provést dva kroky současně. Joesph tento proces vysvětluje takto: Prvním krokem je pasterizace při ultravysoké teplotě, což se týká teploty zpracování. Mléko se pasterizuje při teplotě 280 °C až 302 °C po dobu dvou až šesti sekund. Dalším krokem je cesta pasterizovaného mléka do sterilních nádob umístěných ve sterilním balicím prostředí. Tento uzavřený sterilní systém umožňuje vytvoření, naplnění a utěsnění sterilního obalu, aby se zajistilo, že se do něj nedostanou žádné bakterie nebo choroboplodné zárodky, které by mohly mléko kontaminovat.

Jak dlouho vydrží trvanlivé mléko?

Trvanlivost trvanlivého mléka se liší podle výrobku a obalu, říká Joseph. Společnost Maple Hill Creamery zaručuje, že její trvanlivé mléko vydrží 50 dní, pokud je skladováno při pokojové teplotě 75 °F. Na stránkách společnosti Organic Valley se uvádí, že trvanlivé mléko vydrží šest až devět měsíců (to je asi 270 dní). Po otevření by mělo být trvanlivé mléko skladováno v chladničce a nejlépe vydrží pět až sedm dní po otevření.

Je trvanlivé mléko bezpečné?

Skladovatelné mléko je naprosto bezpečné pro všechny věkové kategorie, říká Joseph. Protože dodržujeme přísné bezpečnostní protokoly prostřednictvím pasterizace a zpracování mléka ve sterilním prostředí, je pití trvanlivého mléka stejně bezpečné jako pití mléka z lednice. Ve skutečnosti se trvanlivé mléko společnosti Maple Hill Creamery vyrábí ze stejného mléka, které se nachází v jejich půlgalonovém chlazeném mléce. Mnoho zákazníků dává přednost chlazení trvanlivého mléka před jeho konzumací, protože jsou zvyklí pít studené mléko, ale chlazení není nutné, vysvětluje Joseph.

Můžete zmrazit trvanlivé mléko?

Společnost Joseph nedoporučuje mrazit své trvanlivé mléko. Jakmile je trvanlivé mléko zmrazeno, začne se kazit a oddělovat na složky, jako je voda a tuk.

Adblock
detector