Recepty a vaření

Jaké jsou různé typy polévek?

Když se potřebujete utěšit, není nic lepšího než útulná miska kuřecí polévky s nudlemi nebo novoanglická polévka Clam Chowder. Merriam-Webster sice definuje polévku jako tekutý pokrm připravený z vývaru (masa, ryb nebo zeleniny) a kousků pevných potravin, ale v kulinářském světě existuje několik druhů polévek. Zde je náš seznam všech typů polévek, abyste nemuseli hádat, co znamená, když příště ve francouzské restauraci zahlédnete na jídelním lístku „consommé“.

„Polévka“ může být označena jednou z následujících možností:

  • Bisque je bohatá, hustá, hladká polévka, která se často připravuje z korýšů, jako jsou humři, krabi nebo krevety.
  • Broth nebo Stock je přecezená, řídká, čirá tekutina, ve které se dusí maso, drůbež nebo ryby se zeleninou a bylinkami. Obvykle se používá jako přísada do jiných polévek, ale lze si ho vychutnat i samostatně jako lehký chod.
  • Bouillon (vyslovuje se bool-yaan) je v podstatě totéž co vývar, ale tento termín se vztahuje na komerční dehydrované výrobky prodávané ve formě granulí nebo kostek.
  • Chowder je hustá, kouskovitá polévka. Tradičně se chowder připravuje z mořských plodů nebo ryb, ale oblíbené jsou i chowdery z drůbeže, zeleniny a sýra.
  • Consommé (vyslovuje se con-som-AY) je silný, aromatický masový nebo rybí vývar, který byl vyčištěn.
  • Chili je zkratka pro chili con carne, což v překladu znamená „chilli papričky s masem“. Je to dušené maso, jehož základ obvykle tvoří fazole, rajčata, chilli papričky nebo prášek a maso.
  • Gazpacho je (obvykle) pikantní polévka ze syrové zeleniny nebo ovoce, která se podává chlazená.
  • Stew se skládá z větších kusů masa a/nebo zeleniny, které se delší dobu dusí v tekutině na vaření. Protože je zde méně tekutiny než v tradiční vývarové polévce, někteří nepovažují dušené maso za polévku.

Teď, když jste si osvojili všechny tyto definice polévek, můžete utišit své chutě tím, že si k dalšímu jídlu připravíte krémový máslový dýňový bisque nebo vydatné dušené hovězí maso.