Recepty a vaření

5 tipů, jak své děti naučit o výživě

Možná jste si něco o svém místním obchodě s potravinami neuvědomili: Tyto obchody jsou skvělým místem, kde můžete své děti učit správné výživě. „Je to učební laboratoř, pokud toho rodič chce využít a zapojit dítě,“ říká Barb Mayfieldová, registrovaná dietoložka, která se specializuje na výživu dětí v raném věku. Lekce v obchodě s potravinami jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete svým dětem předat, zejména v době, kdy dětská obezita a s ní spojené zdravotní problémy rychle narůstají. Tyto aktivity v supermarketech pomáhají brzy vytvořit správné stravovací návyky.

Zapojte děti do nákupu

Děti se nejlépe učí, když jsou součástí procesu a mohou se samy rozhodovat. Když dítě pomáhá rodiči, má zájem na tom, aby se jídlo dostalo na stůl, takže skutečně sní to, co před ně položíte. Jeden nápad: Dejte jim na výběr, jakou zeleninu si koupí na příští večeři.

Sestavte si seznam a držte se ho

Učí děti, jak je důležité plánovat a nenakupovat impulzivně. Rodičům to také dává šikovnou výmluvu, když se děti ve frontách u pokladen dožadují čokoládových tyčinek. „Promiňte,“ můžete říct. „Musíme se držet seznamu.“

Srovnání složek

Požádejte starší děti, aby našly cereálie nebo snídaňové tyčinky s co nejmenším množstvím cukru. „Vyzvěte děti, aby zjistily, kdo je pravý stoprocentní džus a kdo podvodník,“ říká Connie Eversová, registrovaná dietoložka a autorka knihy Jak učit děti výživě. „U dětí je to v pohodě, protože jsou velmi zvědavé. Doslova vidíte, jak se jim rozsvítí žárovka.“ Nebo je nechte porovnat obsah tuku v krekrech ke svačině nebo vlákniny v celozrnných a bílých bagelách. Čtení etiket je poučné a mnoho dětí to dělá až v dospělosti. Do té doby se z velké části vytvoří vzorce nakupování potravin.

Vyzkoušejte jednu novou věc

Ano, jedná se o výjimku z pravidla Take-a-List, která však stojí za to. Při každé cestě požádejte dítě, aby si vybralo jednu novou potravinu, kterou ještě nejedlo. Děti jsou v jídle velmi vybíravé, takže je to přiměje k tomu, aby si rozšířily obzory a otevřely své chuťové buňky něčemu novému.

Buďte pozitivní

Neoznačujte nutričně slabé potraviny jako „špatné“. Negativní označení vytvářejí kolem potravin neoprávněnou mystiku a dokonce vedou k tomu, že děti mají na zakázané dobroty větší chuť. Místo toho, abyste říkali: „Tohle nemůžeš nebo tamto nemůžeš,“ se zeptejte: „Jak si můžeme dopřát více ovoce?“. Poté je přiberte na pomoc při vymýšlení kreativních způsobů, jak do jejich jídelníčku dostat minimálně pět porcí ovoce a zeleniny denně.