Recepty a vaření

Jak pečený česnek přidat hloubku chuti všem druhům receptů

Pokud jste ještě nikdy nezkoušeli pražit česnek, je teď ta správná chvíle. Jakmile zjistíte, jak snadné je česnek upéct, budete si dělat zásoby česnekových cibulek, abyste ho mohli připravovat neustále. Pražený česnek má jemnější chuť, takže se skvěle hodí do pomazánek, máslových směsí a omáček. Na začátek se dozvíte, jak česnek péct v troubě, a dostanete tipy, jak dlouho česnek péct (aby byl vždy měkký a ne suchý). Poskytneme vám také návod, jak „upéct česnek“ na grilu, abyste mohli působivě obohatit své příští menu při vaření. Poté můžete pečený česnek dobře využít díky našim nápadům na chutné recepty.

Krok 1: Příprava česnekové cibulky

K pečení hledejte střední až velkou cibuli (nazývanou také hlavička) česneku. Větší stroužky se lépe oddělují a na jeden stroužek připadá více česnekové pasty. Pomocí ostrého nože (40 USD, Amazon) odřízněte horní půlcentimetrovou část česnekové cibulky, abyste odkryli konce jednotlivých stroužků. Ponechte česnekovou žárovku celou a odstraňte všechny volné, papírové vnější vrstvy.

Tip testovací kuchyně: Z jedné středně velké česnekové cibulky získáte asi 15 stroužků česneku nebo asi 1 polévkovou lžíci česnekové pasty. Můžete upéct i více cibulí najednou.

Krok 2: Příprava česneku na pečení

Položte cibuli řeznou stranou nahoru na dvojitou tloušťku hliníkové fólie (10 USD, Amazon) na plech. Cibulku pokapejte 1 lžící olivového oleje a posypte solí. Přitáhněte alobal nahoru a kolem cibule, okraje přeložte k sobě, aby se volně uzavřely.

Tip testovací kuchyně: Náš oblíbený hack na pečený česnek je připravit velkou dávku pomocí formy na muffiny (10 dolarů, Amazon). Stačí do každého košíčku vložit jednu cibulku rozříznutým koncem nahoru, pokapat olejem a okořenit podle potřeby. Před pečením zakryjte formu na muffiny fólií.

Krok 3: Česnek opečte doměkka

Česnek pečte v troubě o teplotě 400 °F 35 až 40 minut nebo dokud česnek po zmáčknutí nezměkne. Před manipulací s ním mírně zchlaďte.

Pražení česneku v pekáči na česnek

Pokud jste velkým fanouškem přípravy pečeného česneku, zvažte použití hliněného nebo terakotového pekáče na česnek (11 dolarů, Amazon). Porézní struktura a parní otvor umožňují rovnoměrné vaření a udržují dostatek vlhkosti, aby se zabránilo vysychání česneku.

Jak podávat pečený česnek

Pečený česnek můžete podávat teplý nebo vychlazený na pokojovou teplotu. Jako předkrm podávejte celou cibulku teplou. Pomocí špičky malého nože odstraňte z každého stroužku pečený česnek. Podávejte s plátky bagety nebo krekry na roztírání; v případě potřeby přidejte plátek sýra. Chcete-li pražený česnek použít při vaření, vymačkejte vychladlou cibulku ze spodní části papírového lusku a česneková pasta se vysype.

Jak opékat česnek na grilu

Připravte česnekovou cibuli podle návodu na pečení, jen přeložte kus silné fólie o rozměrech 20×12 palců křížem na polovinu. Česnekovou cibulku položte řeznou stranou nahoru doprostřed čtverce fólie a pokapejte ji olejem. Protější okraje fólie stáhněte a dvojitým přeložením uzavřete. Zbývající okraje přeložte k sobě, aby byl česnek zcela uzavřen, a ponechte prostor pro tvorbu páry.

U grilu na dřevěné uhlí (175 USD, Amazon) rozmístěte předehřáté uhlíky po obvodu grilu. Vyzkoušejte, zda je žár střední. Česnek položte na grilovací rošt doprostřed grilu. Grilujte přikryté asi 30 minut nebo dokud česnek po zmáčknutí balíčku nezměkne.

Na plynový gril (190 dolarů, Amazon): Předehřejte gril. Nastavte teplotu na nepřímé grilování. Snižte teplotu na střední. Česnek položte na grilovací rošt na neosvětlenou stranu. Přikryjte a grilujte, jak je uvedeno výše.

Další způsoby použití pečeného česneku

Existuje jen málo slaných pokrmů, kterým by máslový nádech pečeného česneku neprospěl. Zde jsou některé z nejlepších způsobů použití pečeného česneku:

  • Pastu z pečeného česneku smíchejte s trochou olivového oleje a smíchejte s horkými uvařenými těstovinami a nastrouhaným parmazánem nebo sýrem pecorino.
  • Vmíchejte ji do obyčejného měkkého smetanového sýra, přidejte trochu změklého másla a dochuťte posypkou z čerstvého tymiánu a rozmarýnu nebo italského koření. Rozetři ho na krekry, toasty nebo plátky grilované bagety.
  • Přidej ho do zálivky připravené z jednoho dílu červeného vinného octa nebo balzamikového octa a dvou dílů olivového oleje. Podle chuti osolíme a opepříme.
  • Spojíme ji se změklým máslem a potřeme s ní pečené kuře.
  • Vmícháme ji do rajčatové omáčky nebo bazalkového pesta a použijeme jako omáčku na pizzu.
  • Vmícháme ji do olivového oleje nebo másla, přidáme vymačkaný citron a vhodíme k pečené zelenině jako snadnou přílohu.
  • Přidáme ji do olivového oleje nebo másla, přidáme vymačkaný citron a vhodíme k pečené zelenině.

    Stále nemáte dost? Máme pro vás řadu receptů s pečeným česnekem. Podávejte ho na pečeném brie, připravte si pikantní fazolový dip nebo sladký a pikantní cibulový džem jako předkrm z pečeného česneku. Dodejte svému domácímu burgeru šťávu. Ať už použijete pečený česnek jakkoli, jeho máslová textura a propracované vrstvy chuti jistě posunou vaše pokrmy na vyšší úroveň.