Recepty a vaření

Co je přírodní víno a co jsou siřičitany?

Víno je mnohem víc než jen zkvašená hroznová šťáva. Trochu jsme zapátrali, abychom zjistili, co byste měli vědět o nákupu přírodních vín a jak se liší od lahví červeného vína za 5 dolarů.

V posledních letech jste mohli slyšet pojem „přírodní víno“ nebo „syrové víno“. Podle definice je víno „alkoholická zkvašená šťáva z čerstvých hroznů používaná jako nápoj“. To zní docela přirozeně, že? No, protože se jedná o jeden z nejstarších alkoholických nápojů na světě, došlo během posledních zhruba několika set let k více než několika změnám v procesu výroby vína. Takže ta sklenka vína, kterou jste si vychutnali k večeři nebo spojili se svým oblíbeným sýrem (nebo sušenkami!), má jistě hrozny a kvasinky, ale je také velká pravděpodobnost, že jsou v ní přídatné látky, jako siřičitany, dubový sud nebo dokonce vaječné bílky. Přesně tak, vaše víno možná ani není veganské! Přečtěte si kompletní rozdělení přírodních vín, abyste věděli, jak se při příštím nákupu po lahvi poohlédnout.

Co je přírodní víno?

Definice přírodního vína je složitá, protože neexistuje žádná oficiální definice a není regulována žádnou organizací, aby byla konzistentní. Aniž bychom zabíhali do detailů dlouhého a náročného procesu výroby vína, přírodní víno se vyrábí z čisté, zkvašené hroznové šťávy. To znamená, že neobsahuje žádné přísady, jako jsou siřičitany (o tom více níže), chemická hnojiva nebo pesticidy, a je vyráběno s co nejmenšími úpravami. Pokud vás zajímá, jak je to s označením ekologického vína, je to úplně jiná hra. Biovíno se vyrábí z hroznů, které jsou pěstovány bez jakýchkoli chemických látek, ale v dalších fázích procesu výroby vína mohou být přesto přidány přídatné látky nebo chemikálie. Přírodní vína jsou tedy bio (protože jsou vyrobena bez jakýchkoli chemikálií), ale ne všechna vína označená jako bio lze považovat za přírodní.