Recepty a vaření

Přírodní potravinářské barvivo na polevu, takže můžete barviva přeskočit

Je pravda, že potravinářská barviva zakoupená v obchodě jsou cenově dostupná, pohodlná a díky nim vypadá mnoho pečených výrobků, jako jsou sušenky a koláče, báječně. Mnozí z nás však hledají způsoby, jak omezit umělé přísady ve svém jídelníčku. Úřad FDA tvrdí, že nepříliš přírodní barviva na polevy jsou obecně uznávaná jako bezpečná (GRAS) v množství, v jakém je konzumujeme, ve skutečnosti jsou však jen jako make-up pro potraviny. Umožňují nám obléknout něco, co je dokonale krásné tak, jak je. My to ale chápeme. Někdy chcete víc než jen obyčejnou bílou polevu, a tak jsme vyzvali naše profesionály z testovací kuchyně, aby vyzkoušeli různé náhražky potravinářských barviv. Před vámi jsou ty nejlepší z nejlepších nápadů na přírodní barvení polevy pro všechny barvy duhy.

Jak přirozeně obarvit polevu

Než se pustíme do popisu toho, jak zvládnout přírodní potravinářské barvivo na polevu, musíme se zříci odpovědnosti: téměř každá přírodní náhražka potravinářského barviva bude méně zářivá nebo intenzivní než komerčně zakoupené lahve potravinářského barviva. Chcete-li dosáhnout nejsytějších odstínů, použijte co nejkoncentrovanější přírodní barevný základ, ale mějte na paměti, že čím více ho použijete, tím více můžete zachytit nádech chuti. (To může být výhodou například u jahod; u špenátu v receptu na moučník už tolik ne.)

Máte dvě možnosti přírodních barviv na polevu:

Koncentrované kapaliny

Ty mají více barev a můžete je připravit pomocí odšťavňovače (130 USD, Target) nebo můžete vytvořit pyré smícháním ingredience a protlačením přes plátýnko na sýr nebo jemné síto (10 USD, Bed Bath & Beyond). Použijte tolik produktů, kolik je potřeba na získání 1 šálku scezené tekutiny. Poté tekutinu zredukujte na pánvi na středním ohni, abyste zkoncentrovali barvu a odstranili přebytečnou vodu, která by mohla polevu zředit. Snažte se získat asi ¼ šálku koncentrované tekutiny jako hotový produkt.

Prášky

Ty se snadno smíchají a rozpustí. Ovocné a zeleninové prášky si snadno vyrobíte sami smícháním lyofilizovaných produktů (18 USD, Amazon) v mlýnku na koření nebo kuchyňském robotu. U ovoce, které má semena, jako jsou jahody, je také projděte sítem s jemnými oky. Kakao, káva, čaj, spirulina, koření a kakao jsou již v práškové formě, takže jsou to snadné možnosti.

Stejně jako u potravinářských barviv začněte s malým množstvím těchto přírodních barviv na polevy a podle potřeby přidávejte další, abyste upravili barvu na požadovaný odstín. U královské polevy začněte s 1½ čajové lžičky prášku nebo ¾ čajové lžičky tekutého koncentrátu na šálek polevy. Pro přírodní potravinářské barvivo na máslovou polevu budete potřebovat více; zkuste pro začátek 1 polévkovou lžíci prášku nebo 1½ čajové lžičky koncentrátu na šálek a podle potřeby zvyšujte množství.

Tip testovací kuchyně: Abyste zabránili tvorbě hrudek, rozpusťte přírodní práškové barvivo asi v 1 lžíci vody před samotným vmícháním do polevy.

Nápady na přírodní omalovánky pro každý odstín

Jediným limitem pro náhradu potravinářského barviva je váš čas a fantazie. Neváhejte použít výše uvedené pokyny k experimentování a nalezení svých vlastních oblíbených přírodních potravinářských barviv pro polevy, vyzkoušejte náš recept na čerstvý jahodový máslový krém jako vodítko nebo vyzkoušejte naše návrhy níže, jak přirozeně obarvit polevy.

  • Růžová: Koncentrovaná šťáva z červené řepy, koncentrovaná jahodová šťáva, jahodový prášek, malinový prášek. 
  • Červená: Prášek z červené řepy.  Koncentrovaná mrkvová šťáva, mrkvový prášek, prášek ze sladkých brambor.
  • Žlutá: Šafrán, kurkuma: (8 uncí vody povařte s ⅛ čajové lžičky jednoho z nich, poté zredukujte na ¼ šálku koncentrované tekutiny)
  • Zelená: Matcha, práškový špenát, spirulina (27 USD, Amazon). 
  • Modrá nebo fialová: borůvkový prášek, koncentrovaná borůvková šťáva.
  • Hnědá: kakao, čaj, káva.
  • Šedá nebo černá: Aktivní dřevěné uhlí (12 dolarů za 1 libru, Amazon). 

Pohrajte si s těmito přírodními alternativami barviv na polevy a pak v komentářích napište, co se vám osvědčilo nejlépe.