Recepty a vaření

Jezte více jídel zvyšujících náladu pomocí těchto odborných taktik

Všichni víme, že jídlo vyživuje naše tělo, ale existuje něco jako „jídlo pro dobrou náladu“, když potřebujeme trochu štěstí?

Nikoho nepřekvapí, že zdravá a vyvážená strava může našemu tělu prospět v mnoha ohledech. Přemýšleli jste ale někdy o tom, jak jídlo ovlivňuje vaši náladu? Jistě, všichni jsme se už někdy obrátili na sacharidy, jako jsou naše oblíbené sušenky, když jsme měli špatný den, a typická útěšná jídla možná považujeme za jídla, která zlepšují náladu, protože je snadné si je připravit a ještě snadnější si na nich pochutnat. Ale mohou nám skutečně zlepšit náladu?

Abychom uvedli na pravou míru vztah mezi jídlem a náladou, promluvili jsme si s několika odborníky o potravinách, které zlepšují náladu a které doporučují skladovat – a samozřejmě jíst – po celý rok.

Rozmanitost je klíčová

Strava neovlivňuje jen naši postavu, ale může mít také zásadní vliv na funkci mozku, říká Dr. Michael Roizen, vedoucí wellness pracovník Clevelandské kliniky a autor kuchařky National Geographic Co jíst, když (19 dolarů, Amazon). „Jídlo má absolutně schopnost změnit vaši náladu,“ říká Roizen. Neexistuje však jediné jídlo, které by se dalo považovat za magickou náladovou superpotravinu. Roizen říká, že nejlepším způsobem, jak zlepšit duševní zdraví prostřednictvím potravin, je udržovat vyváženou, zdravou stravu a vyhýbat se zpracovaným potravinám.

Dr. Alison Hermannová, psychiatrička z Weill Cornell Medicine a New York Presbyterian, říká: „Mozek je ze všech orgánů nejcitlivější a potřebuje podporu správných živin, jako jsou aminokyseliny, vitaminy a minerály a zdravé tuky. Zdravá rovnováha těchto živin může zlepšit fungování mozku a nedostatek jedné z těchto látek se na mozku projeví.“ Pokud máte nedostatek klíčových živin, může to vést k úzkostem, depresím, panice a nepříjemným psychickým stavům, říká. Podle nedávné studie může dodržování zdravé stravy ve skutečnosti poskytovat určitou ochranu před depresí.

Podle Hermanna je klíčová rozmanitost. Doporučuje zásobit se pestrobarevným ovocem a zeleninou, širokou škálou aminokyselin a zdravých tuků.

Zaměřte se na zdraví střev

Dr. Sotiria Everettová, odborná asistentka na výživu na katedře rodinné, populační a preventivní medicíny ve Stony Brook Medicine, říká, že je důležité zaměřit se na zdraví střev a udržovat zdravou rovnováhu střevních bakterií, což může přímo ovlivnit náladu. „Střevní mikrobiom souvisí s neurotransmitery v mozku, a pokud máte nerovnováhu zdravých bakterií, může to ovlivnit vaši náladu,“ říká Everettová.

Hermann s tím souhlasí a říká: „Přibývá důkazů, že potraviny, které podporují zdravá střeva, podporují zdravý mozek.“ Pro zlepšení zdraví střev doporučuje Everettová zaměřit se na probiotika a jejich přírodní zdroje, jako je kefír, jogurt, fermentované potraviny, například kimči, a na stravu bohatou na vlákninu.

Vyhněte se zpracovaným potravinám

Ukázalo se, že potraviny, které považujeme za jídlo útěchy, mají často negativní vliv na naše tělo a mysl. „Zpracované, sladké potraviny jsou jako droga,“ říká Roizen. „Vyvolávají počáteční euforii, která však netrvá dlouho, a časem jich potřebujeme stále více, abychom dosáhli stejného účinku,“ říká. Everett říká, že konzumace prozánětlivé stravy, která obsahuje příliš mnoho nasycených tuků, příliš mnoho zpracovaných potravin, rafinovaných sacharidů a cukru, může způsobit chronický zánět, který může ovlivnit mozek a vést k poruchám nálady. Navíc příliš mnoho kalorií, které vedou ke zvýšení hmotnosti nebo vysokému krevnímu tlaku, může přispět k depresi, říká Everett.