Recepty a vaření

Ohromující Jelly Cakes s přírodními scénami vyrobenými zcela ze želatiny

Nejsou to želatinové dezerty vaší babičky z 50. let.

Když jsem vyrůstala, bylo pro mě docela běžné, že jsem si při rodinných večeřích pochutnávala na plátku barevné želatiny vytvarované do tvaru buchty, ve které plavaly kousky ovocného koktejlu (nebo někdy i zeleniny!). Pokud vám to zní povědomě, počkejte, až se vám naskytne pohled na další velkou internetovou dezertní mánii: želé dorty. Nejnovější kouzelný trend v pečení proměňuje želatinu v barevná umělecká díla, a to způsobem, který zahanbí i ty žigulíky z našeho dětství. Zdá se, že oblíbeným tématem mezi výrobci želé dortů jsou tropické ostrovy, ale existují i návrhy s květinami, ptáky a dalšími přírodními zázraky.

3D želatina začala získávat na popularitě již na počátku 90. let díky výtvorům Lourdes Reyes Rosasové v Mexico City. Výrobci želatinových dortů dnes kombinují více vrstev želatiny, přičemž jako základ používají velkou formu. Například po ztuhnutí čiré želatinové vrstvy pro plátno lze do této již ztuhlé čiré vrstvy pomocí kulinářské stříkačky vstříknout barevnou želatinu (často s příchutí ovoce). Poté se přesune a rozetře, aby se z ní staly okvětní lístky, listy a další. Podívejte se na toto úžasné video, které ukazuje podrobný postup od začátku do konce. A abyste se ještě více sžili s mořem, je mezi tvůrci oblíbené používat agar agar, což je želatinová složka vyráběná z jednoho druhu mořských řas. Je to vegetariánská alternativa k želatině, která obsahuje živočišné produkty. Abyste si udělali lepší představu o tom, jak tyto úžasné kousky vznikají, zde jsou některé z našich oblíbených mezi více než 71 000 snímky na Instagramu pod #jellycake.

Ocean Breeze

Vytvoření tohoto extrémně realistického želé dortu s mořskou tématikou trvalo Ase z @wildflourcakedesign dva dny. Kromě želé dortového základu vytvořila Asa ostrov z čokoládového dortu s čokoládovým máslovým krémem. Ty rozkošné mušle vyrobila z modelovací čokolády a jedlé barvy přidala na závěr.

Čerstvé řezané květiny

Okouzlující jezírko Koi

Dokážete si představit, že k narozeninám dostanete tento krásný dort s koi rybníkem?! Podle Jeana z @fleur_memories lze barevný veganský želé dortový základ ochutit ovocem, jako je liči, borůvky, broskve, mango a zelené jablko.