Recepty a vaření

Jak si doma připravit míchané smažení, to je stejně chutné jako jídlo

Máte rádi jídlo s sebou, ale nechce se vám za něj platit peníze a kalorie navíc? Naučte se, jak si doma připravit smažený pokrm, abyste měli čerstvé a rychlé jídlo. Získejte všechny naše nejlepší triky z Testovací kuchyně a během několika minut se stanete mistrem v základních pokrmech stir-fry.

Jídlo s sebou nebo rozvoz málokdy spadá do kategorie „zdravé stravování“. Stejný chuťový zážitek však můžete získat, když se naučíte připravovat smažené pokrmy doma. Přesvědčí vás, že klasický způsob přípravy pokrmů v asijském stylu může (a měl by) být součástí vašeho týdenního jídelního plánu. Tento přizpůsobitelný způsob přípravy pokrmů s množstvím zeleniny, libovými kousky masa a trochou omáčky na míchání je snadný, výživný a představuje skvělý způsob, jak využít kousky surovin, které zbyly z předchozích jídel. Pokud se budete řídit našimi tipy a triky, jak připravit dobré smažení, může se z několika chřestových oříšků, šálku kuřecího masa nakrájeného na kostičky a hrsti mrkve nakrájené na plátky stát lákavá večeře.

Co to vlastně znamená smažit? Je to technika rychlého vaření malých, stejnoměrných kousků jídla v malém množství rozpáleného oleje ve woku nebo na velké pánvi na středně vysoké teplotě. Milujeme ji zejména pro zvýraznění zeleniny, protože tento způsob vaření jí pomáhá zachovat barvu, křupavost a živiny.

Potřebuji Wok, když se učím dělat Stir-Fry?

Pokud plánujete hodně smažit, možná byste měli investovat do pánve wok, tradiční pánve s kulatým dnem, která se používá při čínském vaření na vysokém žáru. (Přečtěte si více o různých typech woků.) Protože většina z nás vaří spíše na sporáku než na ohni, mají u nás prodávané woky obvykle ploché dno. Woksy se zaobleným dnem se často dodávají s kovovým kroužkem, který umožňuje postavit wok nad plynový hořák.

Koupit: Kenmore Hammond Nonstick 14-Inch Carbon Steel Wok (30 dolarů, Bed Bath & Beyond).

Smaženici můžete připravit i bez woku, stačí ji nahradit hlubokou velkou pánví (45 dolarů, Target). Wok má však jednu velkou výhodu: Mírně se svažující stěny pánve umožňují vařit postupně. Strany slouží jako odpočívadlo, aby se ingredience dostaly nahoru a mimo horké místo (na dně pánve), takže se nic nepřipálí.

Jak smažit krok 1: Výběr ingrediencí

Některé suroviny jsou pro smažení vhodnější než jiné. Zde je přehled, včetně toho, kolik jednotlivých ingrediencí na smažení použít, pokud připravujete čtyři porce hlavního jídla.

 • Olej: Ačkoli při přípravě smažených pokrmů můžete použít téměř jakýkoli olej, ideální je arašídový olej. Než se z něj začne kouřit, může dosáhnout vyšší teploty než jiné oleje. (Pokud máte alergii na ořechy, jsou skvělou alternativou jiné oleje s vysokým bodem zakouření, jako je například řepkový nebo avokádový olej). Vysoká teplota je klíčem k tomu, aby zelenina zůstala křupavá a chutná. Budete potřebovat 1 až 2 polévkové lžíce. 
 • Česnek: Tato aromatická přísada se běžně používá ve smažených pokrmech. Začněte se dvěma stroužky česneku, mletého, na čtyři porce a pak upravte podle své chuti.
 • Čerstvá zelenina: Použijte asi 4 šálky nakrájené čerstvé zeleniny. Mezi dobrou zeleninu na smažení patří papriky, cukety, mrkev, brokolice, žlutá nebo bílá cibule, zelená cibule, hrachové lusky, zelí, špenát, chřest, houby a listová asijská zelenina z čeledi „choy“, jako je bok choy a yu choy. Spěcháte? Můžete použít šestnáctigramový sáček mražené zeleniny na smažení.
 • Konzervovaná asijská zelenina: Někteří kuchaři rádi zařazují bambusové výhonky, vodní kaštany a baby kukuřici. Pokud je přidáváte, použijte je místo některé z výše navržených čerstvých druhů zeleniny. Před použitím je dobře osušte.
 • Bílkoviny: Pro smažení masa vybírejte křehké, rychle uvařené maso a mořské plody, jako jsou kuřecí prsa, krevety, hřebenatky, libové vepřové maso bez kosti, steak ze svíčkové a libové jehněčí maso bez kosti. Použijte 12 uncí až 1 libru. Do vegetariánského receptu můžete také vyměnit 10,5uncové balení extra pevného tofu. Pokud byste raději vynechali maso a tofu, jednoduše přidejte více zeleniny.
 • Smažicí omáčka: Hotové smažicí omáčky najdete v supermarketu. Na čtyři porce použijte ⅔ šálku.
  • Tady je rychlá sójovo-oranžová omáčka na smažení ze surovin, které můžete mít po ruce:

  V malé misce smíchejte ½ šálku pomerančové šťávy, 1 lžíci sójové omáčky, 1 lžičku mletého zázvoru, ¼ lžičky drceného červeného pepře a ¼ lžičky soli.

  Jak smažit krok 2: Příprava ingrediencí

  Než začnete vařit, připravte si všechny ingredience a dejte je do misek poblíž varné desky, abyste se mohli soustředit na smažení a nemuseli se stresovat drobnými přípravnými kroky. Teplo je vysoké, takže proces probíhá rychle.