Recepty a vaření

Jak zamíchat ústřice jako profesionál ve 3 snadných krocích

Milovníci syrových ústřic nemusí čekat na večerní rande nebo zvláštní příležitost, aby si mohli pochutnat na těchto delikátních měkkýších. Díky tipům od odborníků na ústřice budete během chvilky vědět, jak ústřice vyloupnout jako profesionál. Vezměte si rukavice, loupač ústřic a pusťte se do loupání!

Pokud jste na tom podobně jako já, možná si myslíte, že ústřice na půlce lastury byste si měli nechat na luxusní večery v luxusní restauraci s mořskými plody. Je to hlavně proto, že jsem nikdy nevěděla, jak ústřice loupat, a představa, že bych měla manipulovat s drahými čerstvými ústřicemi, mě děsí. Abych se ve všem, co se týká syrových ústřic, zorientoval, požádal jsem o pomoc profesionální pěstitele ústřic Roba Knechta a Simse McCormicka, zakladatele společnosti Real Oyster Cult, která z Bostonu v Severní Americe dodává živé ústřice ze 70 farem.

Zde se dozvíte, jak doma snadno vyloupnout ústřice. Najdete zde také podrobnosti o tom, jak ústřice skladovat, o jejich prospěšnosti (správně, ústřice jsou dobré i pro vás!) a několik chutných ústřicových receptů.

Jak trhat ústřice

„Vezměte si rukavice!“ To je nejdůležitější rada pro začátečníky při louskání ústřic od společnosti McCormick, takže se ujistěte, že máte správné nástroje na louskání ústřic, abyste mohli začít. Vyberte si buď speciální kulinářské rukavice odolné proti pořezání (9 dolarů, Amazon), které ochrání vaše ruce před ostrými a drsnými ústřicemi, nebo nové pevné pracovní rukavice (3 dolary, Walmart). Pokud nemáte ani jedny, držte ústřice v čisté kuchyňské utěrce. Hodit se vám bude také nůž na ústřice (10 dolarů, Amazon), který má krátkou a ostrou, zkosenou čepel, abyste mohli ústřice otevřít. Po opláchnutí čerstvých ústřic pod studenou vodou postupujte podle následujících kroků. (Pro názornou ukázku se podívejte na Knechtovo video o loupání ústřic.)

Krok 1: Vložení ústřicového nože

V rukavicích vezměte ústřici do ruky pantem směrem k sobě a plochou stranou nahoru. (Kloub je špičatý konec ústřice ve tvaru písmene V.) Vložte špičku nože na ústřice do kloubu mezi skořápky.

Krok 2: Otevření ústřice

Jakmile je nůž na ústřice zaklíněn v závěsu, jemně do něj strkejte a otáčejte, dokud ústřice nevyskočí. Pokračujte s nožem podél horní části lastury, dokud ji neproříznete a neuvolníte svalstvo z lastury.

Tip: Při loupání ústřic je udržujte co nejplošší. Ústřice přebírají chuť vody, písku a bahna, ve kterých rostou. Tyto aromatické přírodní šťávy se nazývají „meroir“, podobně jako „terroir“ u vína, a vy nechcete, aby se vylily.

Krok 3: Očistěte skořápku a uvolněte ústřici

Odstraňte a vyhoďte všechny kousky skořápky z okolí ústřice. Knecht říká, že „téměř jako při krájení jablka“ je třeba zasunout nůž pod ústřici a oddělit sval od spodní skořápky. Tuto skořápku použijte k podávání syrové ústřice v polovině skořápky.

Jak loupat ústřice bez nože na ústřice

Při loupání ústřic se rozhodně doporučuje používat nůž na ústřice, ale společnost McCormick má jednoduchý tip, jak ústřice otevřít bez nože: grilujte je. Ústřice položte na gril pohárkem nahoru a „nechte je několik minut syčet, dokud se horní skořápka neotevře“. Můžete si je vychutnat tak, jak jsou, nebo podle McCormickova doporučení přidat trochu másla, česneku a bylinek. Recept naší testovací kuchyně na pečené ústřice také snadno otevře skořápky bez použití nářadí.

Jak skladovat ústřice

Chcete-li udržet syrové ústřice čerstvé, nezapomeňte je uchovávat v chladu. V lednici vydrží ústřice čerstvé 7-10 dní. Ať už je skladujete v chladničce nebo v lednici, „jediné důležité ne je nenechávat je ve vodě,“ říká McCormick. Pokud jsou ústřice v ledu, ujistěte se, že led může odtékat, nebo led vyměňte, jakmile roztaje.

Zmrazování ústřic

Ústřice můžete zmrazit, ale pouze pokud je plánujete později uvařit. USDA nedoporučuje zmrazovat a jíst ústřice v lasturách. Nejlepším způsobem zmrazení ústřic je jejich vyloupnutí a vložení ústřic (a šťávy) do nádoby. Podle webu foodsafety.gov lze vyloupané ústřice zmrazit na 3-4 měsíce.