Recepty a vaření

Jak uvařit pečené žebro pro elegantní Entrée

Žebírka jsou ideální pro pohoštění, protože vyžadují málo času a slouží pro mnoho lidí (v závislosti na velikosti pečeně). I zbytky z pomalu pečeného žebírka jsou báječné. Přečtěte si, jak tento špičkový kus hovězího masa koupit, připravit a upéct, abyste byli vybaveni vším, co je třeba vědět o přípravě pečeného žebírka.

Prime rib je jiný název pro hovězí žebírka nebo pečená žebra, která mají neporušené žeberní kosti a jsou považována za jeden z nejkvalitnějších kusů hovězího masa pro pečení. Žebra dodávají masu chuť a slouží jako přirozený stojan, na kterém se peče. Abyste si usnadnili porcování, můžete požádat řezníka, aby z pečeně odřízl stojan. Stojan si uschovejte a pomocí kuchyňského provázku přivažte pečeni zpět k žebrům, abyste ji mohli upéct. Pak už jen odřízněte provázky a před krájením vyjměte kosti. Chcete-li připravit co nejdokonalejší žebírkovou pečeni, postupujte podle našich tipů, které vás provedou od nákupu až po porcování.

Krok 1: Nákup žebírka

Při nákupu žebírek počítejte s 2 až 3 porcemi na 1 libru masa (přibližně dvě porce na jedno žebro). Velikost žebírek se pohybuje od 4 do 10 liber. Pokud je to možné, objednejte si pečeni dopředu, zejména během svátků, kdy jsou žebírka obzvláště oblíbená. Nezapomeňte požádat o vyjmutí hřbetu (nebo kosti), aby se vám lépe krájela. Stejně jako při výběru všech druhů hovězího masa hledejte hovězí maso, které má svěží růžovou/červenou barvu.

Tip testovací kuchyně: Název „prime rib“ je poněkud zavádějící, protože hovězí maso nemusí být prvotřídní, což je nejvyšší třída hovězího masa USDA s největším množstvím mramorování. Nejběžnější třída Choice, kterou najdete na trhu, má o něco méně mramorování, ale přesto je šťavnaté a chutné.

Krok 2: Příprava žebírek

Příprava žebírek na pečení může být tak jednoduchá, jako je posypání solí a pepřem nebo potření olivovým olejem a suchým kořením. Dalším snadným způsobem, jak dodat pečeně chuť, je posypat ji česnekem. Pomocí špičky malého nože (10 dolarů, Bed Bath & Beyond) udělejte do pečeně náhodně několik centimetr hlubokých zářezů. Nakrájejte 2 nebo 3 stroužky česneku na 6 až 8 podélných plátků a zastrčte je do zářezů.

Pečeni vložte tukovou stranou nahoru do pekáče o rozměrech 15½ x 10½ x 2 palce (60 USD, Williams Sonoma). Do středu pečeně vložte teploměr na pečení (7 USD, Target) a ujistěte se, že se nedotýká kostí ani pánve.

Tip pro testovací kuchyni: Pokud nemáte teploměr do trouby, použijte k ověření teploty teploměr s okamžitým měřením teploty, který vložíte do nejsilnější části pečeně (během pečení tento druh teploměru v pečeně nenechávejte). Pečlivým sledováním vnitřní teploty přesně zjistíte, jak dlouho máte žebírka péct, aniž byste je převařili.

Krok 3: Vaření žebírek

Jak nejlépe připravit žebírka? Je to přímo v názvu – upečte ho! Doba přípravy závisí na velikosti pečeně a na teplotě, kterou máte nejraději. Použijte tyto pokyny, abyste zjistili, jak dlouho chcete pečené žebírko připravovat, aby bylo dokonale propečené.

Maso pečte odkryté při teplotě 350 °F do požadované propečenosti.

 • 4 až 6 liber: pečte 1¾ až 2¼ hodiny pro středně propečený (135°F) nebo 2¼ až 2¾ hodiny pro středně propečený (150°F)
 • 6 až 8 liber: pečte 2¼ až 2½ hodiny pro středně propečený (135°F) nebo 2¾ až 3 hodiny pro středně propečený (150°F)
 • 8 až 10 liber*: pečte 2½ až 3 hodiny pro středně propečený (135°F) nebo 2¾ až 3 hodiny pro středně propečený (150°F). […]

  *Testovací tip kuchyně: Pečeně o hmotnosti vyšší než 8 kg by se měly v polovině pečení volně přikrýt fólií.

  Po vyjmutí pečeně z trouby ji přeneste na prkénko (30 USD, Bed Bath & Beyond). Maso zakryjte fólií a nechte 15 minut stát. To umožní, aby se šťávy znovu rozdělily, a zabrání se tak jejich odtoku během porcování. Teplota masa se během stání zvýší asi o 10 °F (výše uvedené časy a teploty s tím počítají). To je klíčem k dokonalé pečeně, nechcete, aby byla přepečená a vysušená, proto ji vyndejte z trouby o 10 stupňů dříve.

  Krok 4: Porcování žebírkové pečeně

  Pečeni na prkénku otočte na bok; v případě potřeby odstraňte tenký spodní plátek, abyste ji stabilizovali na rovné ploše. Do boku pečeně pod horním žebrem zapíchněte velkou vidličku. Nařízněte ji napříč směrem k žeberní kosti. Špičkou nože nařízněte podél žeberní kosti, aby se plátek uvolnil od kosti. Plátek vyjměte a přeneste na talíř. Postup opakujte se zbývajícími plátky.

  Tip na skladování: Zbytky masa uchovávejte v chladničce až 3 dny. Použijte ho k přípravě teplých nebo studených hovězích sendvičů na houskách nebo rohlících potřených křenovou majonézou.