Recepty a vaření

Jak loupat natvrdo vejce

Vejce natvrdo a vejce natvrdo jsou totéž – vejce, která byla uvařena ve skořápce, dokud bílky a žloutky neztuhnou. Návod na vaření najdete v části Jak uvařit vejce.

Jak snadno oloupat vejce natvrdo

1. Syrová vejce uložte na týden do chladničky

Snadné loupání vajec začíná u samotných vajec. Čím jsou vejce čerstvější, tím hůře se loupou. Je to proto, že se stárnutím vejce ztrácejí část oxidu uhličitého a stávají se zásaditějšími, což usnadňuje jejich loupání. Zvažte nákup vajec 5 až 10 dní před plánovaným vařením. Malé stárnutí také pomáhá oddělit blánu od skořápky v každém vejci. Při vaření nepřidávejte do vody ocet, protože ten může snížit zásaditost vajec.

2. Rychlé zchlazení vajec

Po scezení vařená vejce zcela zchlaďte pod tekoucí studenou vodou nebo v míse s ledovou vodou. To je ideální doba pro oloupání vajec. Po ochlazení se vejce ve skořápce mírně stáhnou, a tak se lépe loupou.

3. Rozklepněte a oloupejte vejce

Každé vejce oloupejte tak, že jemně poklepete na pult a rozbijete skořápku po celé ploše. Převalováním vajíčka na kuchyňské lince nebo mezi dlaněmi se skořápka uvolní. Začněte velkým koncem vejce a prsty odloupněte skořápku. Odstranění skořápky pomáhá také loupání vajec pod tekoucí studenou vodou.

4. Skladování oloupaných vajec

Jakmile je vejce oloupané, mělo by se ještě ten den sníst.

Vyzkoušejte tyto recepty s použitím vajec natvrdo:

Deviled Eggs

Šunkový a vaječný salát na toastu

Sendvič s vaječným salátem s bazalkovo-medovo-citronovým dresinkem

Vaječný salát na kari

Salát šéfkuchaře