Recepty a vaření

Jak si vyrobit bramborovou polévku

Kulaté bílé brambory (vlevo nahoře): Kulaté bílé brambory mají nízký obsah škrobu a často se nazývají voskové brambory. Po uvaření si lépe drží tvar než ostatní brambory, takže jsou ideální do polévek, když chcete mít kousky brambor se slupkou.

Brambory Russet (nahoře uprostřed): Russet jsou brambory s vysokým obsahem škrobu a lehkou, moučnatou strukturou. Jsou nejlepší pro pečené brambory, hranolky a bramborovou kaši. Jsou nejlepší volbou pro zapečenou bramborovou polévku.

Fialové brambory (vpravo nahoře): Fialové brambory jsou středně škrobnaté brambory s podobnými vlastnostmi jako žluté brambory. Aby vypadaly co nejlépe, používejte je do polévek spíše nakrájené na kostičky než rozmačkané jako zahušťovadlo. Jejich fialová barva jim dodává antioxidanty, které bílé brambory postrádají.

Žluté brambory nebo brambory Yukon Gold (vlevo dole): Jedná se o univerzální brambory se středním obsahem škrobu. Obsahují více vlhkosti než brambory s vysokým obsahem škrobu (např. ruské), takže se tak snadno nerozpadají. Jsou vhodnou volbou do polévek, které se z části brambor zahušťují kaší a zbytek se ponechává na kousky.

Nové červené brambory (dole uprostřed): Tyto brambory mají podobné vlastnosti a použití jako kulaté bílé brambory. Používejte je, když chcete, aby slupka byla barevná.

Brambory Fingerling (vpravo dole): V polévce se nejlépe vyjímá jejich jedinečný tvar a velikost. Nechte slupku a velké brambory rozpulte. Použijte je do polévek s vývarem.

Základy bramborové polévky

1. Uvařte brambory Ve velkém hrnci nebo hrnci smíchejte brambory a cibuli v takovém množství vody, aby byly brambory zakryté a mohly se při varu volně pohybovat. Přiveďte k varu na silném ohni; přikryjte. Snižte teplotu na středně nízkou. Vařte, dokud brambory nezměknou. (Ujistěte se, že používáte dostatečně velkou pánev, aby voda během vaření nevyvěrala zpod pokličky.) Brambory jsou hotové, když do nich lze snadno zapíchnout vidličku nebo špičku ostrého nože a vyjmout je. Slijte je v cedníku.

2. Smíchejte brambory Rezervujte hrnek vařených brambor, aby polévka získala strukturu. Zbývající brambory s vývarem rozmixujte v mixéru nebo kuchyňském robotu dohladka. (Tento krok můžete vynechat a v kroku 4 polévku rozmixovat ponorným mixérem).

3. Příprava smetanového základu Máslo rozpusťte ve stejném hrnci. Vmíchejte mouku a koření. Mléko zašlehejte do hladka. Vařte a míchejte na středním ohni, dokud základ mírně nezhoustne a nezačne bublat. Pokračujte ve vaření a míchání další minutu, aby se vytvořila bohatá krémová chuť.

4. Dokončení polévky Přidejte scezenou bramborovou směs, zbývající vývar a rezervované kousky brambor (v tomto případě můžete polévku před přidáním rezervovaných kousků brambor v hrnci rozmixovat ponorným mixérem). Vařte polévku, dokud se neohřeje, a upravte koření. Pokud si přejete řidší polévku, přilijte trochu mléka nebo polotučného mléka.

Získejte náš recept na krémovou bramborovou polévku

Loupání a kostkování

Vynechte krok 1 a brambory místo vaření upečte. Jak péct brambory se dozvíte v následujícím videu. Pokud použijete pečené brambory, osmahněte cibuli na rozpuštěném másle v kroku 3 výše a poté pokračujte v přípravě krémového základu podle návodu.

Tajemství chuti

Oblíbené recepty na bramborovou polévku

.

Polévka z uzeného sýra a brambor

Bramborová a pórková polévka

Pečená bramborová polévka

Brokolicovo-bramborová polévka

Krémová bramborová polévka

Další recepty na bramborovou polévku