Recepty a vaření

Jak si vyrobit domácí konvici kukuřice

Pokud umíte připravit popcorn na sporáku (a my víme, že to umíte), je domácí staromódní kukuřice hračka: Stačí trocha cukru a čas na odpočinek, a už můžete chroupat tuto oblíbenou svačinku.

Jak vyrobit kukuřici krok za krokem

Naučit se vyrábět popcorn v konvici je jednodušší, než si myslíte. Stejně jako každý domácí popcorn si ho můžete během vaření upravit, jak chcete, nebo ho po uvaření doplnit dalšími dobrotami. Prvním krokem při výrobě kukuřice v kotlíku je příprava oleje a popcornových zrn na sporáku:

 • Vyložte velký plech nebo tác fólií; dejte stranou. 
 • V holandské troubě o objemu 4 až 5 litrů rozehřejte 3 lžíce rostlinného oleje na středně vysoké teplotě a přidejte do něj 2 až 3 popcornová zrna. To jsou vaše zkušební popcornová zrna. 

 • Když testovací zrnka prasknou, přidejte dalších 1/2 šálku popcornových zrnek, 1/4 šálku cukru a 1 lžičku soli; dobře promíchejte. 
 • Přikryjte a nechte vařit, několikrát zamíchejte, dokud nezačne popcorn praskat. Sundejte z ohně a protřepejte pánev, v případě potřeby ji přidržujte horkými podložkami; vraťte ji zpět na oheň. Postup opakujte, dokud se praskání nezpomalí. Odstavte z ohně; nechte několik sekund stát, dokud praskání neustane. 

Popcornová matematika na sporáku: Z 1/2 šálku popcornových zrn vznikne asi 10 šálků popcornu.

 • Popcorn nasypte na připravený plech; nechte ho mírně vychladnout. (Víme, že čekání na vychladnutí jídla je mučení, když ve vzduchu cítíte vůni slaného a sladkého receptu na popcorn, ale je to pro vaši bezpečnost. Horký cukr je lepkavý a může se spálit. Hrajte na jistotu a nechte svůj kettle corn několik minut odpočívat.)

Tipy na popcorn

 • Ať už kukuřici pukáte na sporáku nebo v mikrovlnné troubě, nezapomeňte ji pečlivě hlídat, aby se nepřipálila.
 • Při přípravě popcornu na sporáku, jako je tomu v tomto receptu, přidávejte jen tolik zrn, aby pokryla dno pánve a všechna se pokryla olejem.
 • Pro dokonale puklá zrna potřebuje popcorn 13,5 až 14 procent vlhkosti v zrnu, jinak nepukne. Popcornová zrna skladujte ve vzduchotěsné nádobě na chladném místě, například ve skříni. Neskladujte je v chladničce, protože by se jádra mohla vysušit. 

Jak vyrobit karamelový popcorn

Karamelový popcorn je další klasický popcornový dress-up. Zde se dozvíte, jak si připravit karamelový popcorn, abyste si tuto sladkou a slanou pochoutku mohli vychutnat, kdykoli budete chtít!

 • Předehřejte troubu na 300˚F. Ze 14 šálků popcornu odstraňte všechna nepopcornová jádra. Vložte popcorn a případně 2 šálky celých mandlí do formy na želé o rozměrech 17×12 palců. Během přípravy karamelové směsi udržujte popcorn v teple v troubě.
 • Velký kus fólie vymažte máslem a dejte stranou. Na karamel smíchejte ve středním hrnci 1-1/2 šálku hnědého cukru, 3/4 šálku másla a 1/3 šálku světlého kukuřičného sirupu. Vařte a míchejte na mírném ohni, dokud se směs nezačne vařit. Pokračujte v mírném a stálém varu bez míchání 5 minut.
 • Sundejte hrnec z ohně. Vmíchejte 1/2 lžičky jedlé sody a 1/2 lžičky vanilky. Nalijte karamel na popcorn; jemně promíchejte, aby se obalil. Pečte 15 minut. Směs promíchejte; pečte ještě 5 minut. Rozetřete karamelovou kukuřici na připravenou fólii; nechte vychladnout.

Vyzkoušejte náš recept na karamelový popcorn