Recepty a vaření

Jak si vyrobit domácí nudle

Domácí nudle jsou mnohem jednodušší, než si myslíte. Dokonce ani nepotřebujete strojek na těstoviny (i když ho můžete použít, pokud chcete). Zde je váš komplexní průvodce pro přípravu těch nejlepších domácích nudlí. Podívejte se na náš mistrovský recept na domácí nudle a použijte své vlastnoručně vyrobené výtvory do domácího hovězího masa s nudlemi, domácí kuřecí nudlové polévky a dalších receptů, které vyžadují vaječné nudle.

Nudle se na stole objevují v mnoha zemích světa, například skleněné nudle v Číně, nudle soba v Japonsku a desítky druhů a tvarů těstovin běžných v Itálii. Severoamerické nudle (které se vyskytují v klasických komfortních jídlech, jako jsou kuřecí nudle, nebo se k nim podávají) se od většiny ostatních nudlí liší tím, že jsou často obohaceny vejcem nebo vaječným žloutkem. Je pravda, že příprava domácích nudlí zabere více času než příprava nudlí koupených v obchodě. Kuchařům a jejich šťastným hostům se však odmění čerstvějšími, bohatšími a chuťově lepšími nudlemi, které lze podávat k nejrůznějším pokrmům (například k hovězímu stroganovu, kuřecí nudlové polévce a nákypům). Jakmile se naučíte nudle připravovat, najdete nejrůznější uspokojivé způsoby, jak si je vychutnat. Čerstvé těstoviny lze krájet na dlouhé nebo krátké, tlusté nebo tenké, ale (díky vejcím) patří k nejbohatším nudlím.

Jak připravit nudle od nuly

Pro tuto ukázku použijeme náš recept na domácí nudle. Z receptu na těstoviny připravíte dostatek vaječných nudlí na pět porcí, takže si míry vynásobte podle potřeby, abyste obsloužili svou skupinu.

1. Shromážděte ingredience na nudle

Na přípravu domácího těsta na nudle si vezměte mouku, sůl, vejce, olej a vodu. Ano, to je vše.

2. Promíchejte těsto

Ve velké míse (8 dolarů, Bed Bath & Beyond) smíchejte mouku a sůl. Ve středu směsi mouky udělejte jamku. V samostatné malé misce smíchejte žloutky a celá vejce, vodu a olej. Přidejte vaječnou směs do směsi mouky a promíchejte ji. Těsto bude v této fázi lepkavé. To nevadí; při hnětení bude hladké.

3. Uhnětení těsta

Čistou plochu na hnětení posypte zbylou moukou. Těsto vyklopte na pomoučněnou plochu. Hněťte těsto, dokud není hladké a pružné (celkem 8 až 10 minut). Těsto prohnětete tak, že ho přeložíte a pak na něj zatlačíte patou ruky. Těsto otočte a opakujte přeložení a zatlačení, dokud těsto nedosáhne hladké a pružné konzistence. Těsto přikryjte a nechte 10 minut odpočívat.

Tip na přípravu předem: Těsto můžete do této chvíle připravit předem. Těsto přendejte do vzduchotěsné nádoby a zmrazte až na 3 měsíce. Zcela rozmrazte v chladničce a poté pokračujte dalším krokem.

4. Vyválení těsta

Před válením těsto rozdělte ostrým nožem (60 USD, Williams Sonoma) na čtyři stejné části.

 • Na lehce pomoučeném válu rozválejte každou porci na obdélník o rozměrech 12×9 palců. (Nebo ho projeďte strojkem na těstoviny, dokud nebude mít tloušťku ¹⁄₁₆ palce.)
 • Obě strany porcí těsta posypte další moukou.
 • Těsto nechte odkryté stát asi 20 minut.

Váleček na těstoviny nebo stroj na těstoviny?

Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout požadované tloušťky domácích nudlí (což je dost tenké!), je prohnat těsto výrobníkem těstovin (80 dolarů, Crate & Barrel), takže pokud jste blázni do domácích nudlí, možná byste do něj měli investovat. Můžete však také použít váleček (12 dolarů, Bed Bath & Beyond). Jen to dá trochu víc práce.

5. Nakrájejte nudle

Domácí těstoviny můžete upravit do několika tvarů (viz náš průvodce motýlky, lasagne a další). Zde je návod na výrobu tradičních dlouhých nudlí.

 • Těsto volně srolujte do spirály.
 • Spirálu příčně nakrájejte na ¼ palce široké proužky pro fettuccini nebo ⅛ palce pro linguine.
 • Proužky rozviňte, aby se oddělily.
 • Nakrájejte proužky na 2 až 3palcové délky.
 • V této fázi můžete nudle ihned uvařit (více o tom níže), nebo je usušit a uskladnit (viz další kroky).

6. Skladování domácích nudlí

Před uskladněním rozložte nudle na drátěný chladicí stojan (9 dolarů, Target), aby uschly, a pak zvolte následující postup:

 • Uložení do chladničky: Nudle nechte 2 hodiny oschnout. Vložte je do vzduchotěsné nádoby a nechte je v chladu až 3 dny.
 • K zamrazení: Nudle sušte alespoň 1 hodinu; vložte je do mrazicího sáčku nebo mrazicí nádoby a nechte je zmrazit až 8 měsíců.

Jak uvařit domácí nudle

Domácí nudle můžete použít vždy, když jsou vyžadovány horké vařené nudle. Chcete-li v receptu nahradit sušené těstoviny čerstvými domácími vaječnými nudlemi, použijte 6 až 8 uncí čerstvých na každé 4 unce sušených, které jsou v receptu uvedeny. Pokud recept na čerstvé domácí nudle podáváte jako přílohu, počítejte s 1½ až 2 uncemi na každou porci přílohy. U hlavních jídel počítejte s 3 uncemi čerstvých domácích vaječných nudlí na jednu porci. Zde najdete návod, jak uvařit domácí vaječné nudle k podávání a k přidání do receptů.

 • Naplňte velký hrnec (25 dolarů, Target) 3 litry vody. Přiveďte vodu k varu; v případě potřeby přidejte 1 lžičku soli.
 • Přidávejte nudle po několika kusech, aby se voda nepřestala vařit. (Tím se také zabrání slepení nudlí.)
 • Mírně snižte teplotu a vařte odkryté za občasného míchání 1½ až 2 minuty nebo dokud nejsou těstoviny al dente (pružné, ale ve středu stále mírně pevné).
 • Nudle slijte v cedníku (10 USD, Target) a pořádně je protřepejte, abyste z nich odstranili všechnu vodu.

Tip testovací kuchyně: Ke konci vaření často kontrolujte propečenost. Čerstvé nudle se mohou během několika vteřin změnit z tuhých na dokonalé a příliš měkké.

Použití domácích vaječných nudlí

Jakmile zvládnete náš recept na domácí nudle, ochuťte je některou z našich fantastických variant, například bylinkovou nebo s pečenou červenou paprikou. Můžete být také kreativní a použít domácí vaječné nudle nejen na kuřecí nudlovou polévku nebo kuřecí nudle. Zkuste si připravit domácí hovězí maso s nudlemi nebo je přidejte k pečenému masu. Vynechejte jídlo s sebou a připravte si nudlové mísy nebo polévku ramen z vlastních surovin.