Recepty a vaření

Jak udělat domácí hranolky: smažené, smažené nebo pečené

Domácí hranolky jsou jednodušší, než si myslíte, a výsledek je lepší, než si dokážete představit. Ukážeme vám, jak připravit hranolky v troubě, ve fritéze nebo klasickým způsobem: smažením v oleji. Ať už si vyberete jakýkoli způsob, od uspokojivé přílohy, která se hodí ke všemu, vás dělí jen hrstka ingrediencí a pár minut.

Pokud jste někdy viděli obrovské fritézy v kuchyních restaurací, možná si myslíte, že skvělý recept na domácí hranolky zvládnou jen odborníci se špičkovým vybavením. Není tomu tak! Pokud fritézu máte, je to skvělé – ale její vlastnictví není nutností. Ukážeme vám, jak připravit hranolky doma s použitím minimálního kuchyňského náčiní. K přípravě těch nejlepších domácích hranolek vám vlastně stačí dobrý kuchařský nůž, prkénko, žáruvzdorná děrovaná lžíce, těžká pánev s plochým dnem a teploměr na měření tuku.

Jak připravit hranolky smažením

Sežeňte si ingredience (brambory, olej a sůl!) a podle těchto jednoduchých kroků připravte čtyři porce křupavých hranolek během několika minut.

Příprava brambor

Není potřeba mnoho, jen několik rovných řezů, aby se hranolky rovnoměrně usmažily.

 • Začněte se 4 středně velkými bramborami na pečení (nebo sladkými bramborami), celkem asi 1,5 kg. V případě potřeby brambory oloupejte. Aby oloupané brambory neztmavly, ponořte je do mísy s ledovou vodou.
 • Pro rovnoměrné hranolky nakrájejte brambory na obdélníkový tvar pomocí ostrého kuchařského nože, jako je například nůž Wusthof Gourmet Chef’s Knife (59,95 USD, Williams-Sonoma). Nejprve odřízněte oba konce; konce vyhoďte.
 • Následující řez vedete rovně po jedné straně, abyste vytvořili rovnou plochu. Opakujte to i na dalších třech stranách, takže nakonec získáte obdélníkovou bramboru. Bramboru nakrájejte na ¼ až ⅜ palcové proužky.
 • Pruhy namočte do misky s ledovou vodou, zatímco budete zahřívat olej.

Rozpálení oleje na smažení

Ano, olej na smažení je třeba předehřát stejně jako troubu. Zde je vše, co musíte udělat.

 • V těžkém, hlubokém tříčtvrtečním hrnci, jako je tento Cuisinart Stainless Steel 4-Quart Saucepan (39,99 USD, Amazon), rozehřejte arašídový olej – kanola je opravdu jedinou náhradou oleje pro smažení – na 365 °F (pánev by neměla být plná více než do poloviny). Pokud používáte fritézu, zahřejte olej podle pokynů výrobce. Mezitím předehřejte troubu na 300°F.

Tip testovací kuchyně: Na použitém oleji záleží. Vyberte si rostlinný olej s bodem zakouření vyšším než 400 °F. Dobře se hodí arašídový, kukuřičný, světlicový a slunečnicový olej.

Smažení brambor

 • Proužky brambor dobře osušte. Pomocí papírových utěrek je důkladně osušte.
 • Smažte brambory po třetinách, dokud nejsou uprostřed měkké a okraje se nezačnou zbarvovat a dělat puchýře, asi 7 až 9 minut.
 • Pomocí děrované lžíce nebo naběračky, jako je například tento Hiware Solid Stainless Steel Spider Strainer (8,99 USD, Amazon), opatrně vyjměte hranolky z horkého oleje a přendejte je na čisté papírové utěrky, aby se osušily. V případě potřeby je posypte solí. Chcete-li udržet hranolky teplé, přeneste odkapané hranolky na pečicí pánev a nechte je v troubě, zatímco smažíte zbývající brambory.

Jak připravit hranolky v troubě

Je to tak: Chuť a konzistenci smažených domácích hranolků nic nepřekoná. Ale jednodušší (a zdravější) alternativou jsou pečené hranolky, jako jsou tyto hranolky bez smažení. Udělejte je od základu a zjistíte, že jsou mnohem čerstvější než cokoli, co byste mohli vytáhnout z mrazáku!

Zde najdete návod na přípravu čtyř porcí hranolek v troubě.

 • Předehřejte troubu na 425 °F. Lehce potřete plech na pečení (například tento Nordic Ware Jelly-Roll Pan za 11,79 USD na Walmartu), sprejem na vaření.
 • Krájejte 2 velké brambory na pečení (celkem asi 1 libru) na tenké klínky.
 • Klíny brambor vložte do uzavíratelného plastového sáčku.

  Stejný návod můžete použít i pro přípravu sladkých bramborových hranolků v troubě.

  Jak připravit hranolky ve fritéze

  Pokud zbožňujete domácí hranolky, ale nechcete je vždy smažit, zvažte investici do fritézy, jako je tato COSORI Max XL (99,98 USD, Amazon), ve které si můžete hranolky připravit (nebo tyto návykové hranolky Air Fryer Pickle Chips). Tyto malé spotřebiče vaří tak, že kolem jídla cirkuluje velmi horký vzduch; představte si je jako miniaturní konvekční trouby. Vzduchové fritézy používají zlomek oleje, který potřebují tradiční fritézy, a přesto se na ně můžete spolehnout, že připraví takové domácí hranolky, které jsou křupavé zvenku a jemné uvnitř, jaké milujeme.

  Jste připraveni tuto metodu vyzkoušet? Zde se dozvíte, jak připravit hranolky ve fritéze. Tento recept slouží pro šest osob.

  • Začněte se 4 středně velkými bramborami na pečení (6 až 8 uncí každá); v případě potřeby je oloupejte. Abyste zabránili ztmavnutí, ponořte oloupané brambory do mísy s ledovou vodou, dokud nebudou připraveny ke krájení.
  • Předehřejte troubu na 200°F.
  • Krájejte brambory na ½ palce široké proužky. Proužky vraťte do ledové vody.
  • Když jsou brambory připraveny ke smažení, osušte je a položte na papírové utěrky; osušte je.
  • Vložte je do velké mísy; promíchejte s 1 lžící rostlinného oleje.
  • Polovinu brambor vložte do koše fritézy. Nastavte na teplotu 400 °F. Smažte 12 až 15 minut nebo dokud brambory nezměknou a nedosáhnou požadovaného propečení, přičemž košem jednou zatřeste.
  • Vyskládejte na vzduchu smažené brambory do mělkého pekáče. Posypte je solí. Během smažení zbývajících brambor je udržujte v teple v troubě o teplotě 200 °C.

  Tipy na nejlepší domácí hranolky

  Ideální recepty na domácí hranolky mají křupavý, zlatavý povrch a lehký, nadýchaný vnitřek. Jak takové dokonalosti dosáhnout? Než se do toho pustíte, oprašte si informace o tom, jak připravit hranolky co nejlépe.

  • Vyberte si správnou bramboru: Nejlepší domácí hranolky budou z brambor typu Russet nebo Idaho (tzv. brambory s vysokým obsahem škrobu). Použít však můžete i finské žluté, jukon gold nebo jiné univerzální brambory. Brambory s nízkým obsahem škrobu, jako jsou kulaté červené nebo bílé brambory nebo nové brambory, jsou nejméně vhodné.
  • Zvolte správný olej: Při výrobě domácích hranolků smažením je důležité použít olej vhodný pro fritování. Některé oleje, například olivový a lněný, nejsou vhodné, protože mají nízký kouřový bod (325°F a méně), což znamená, že se budete potýkat s kouřem ve vzduchu a se změněnou barvou hranolek. Mezi oleje s vyšším bodem zakouření (396 až 414 °F), které se dobře hodí ke smažení, patří řepkový a arašídový olej.
  • Udržujte rovnoměrnou teplotu: Jakmile olej zahřejete, je důležité udržovat jeho stálou vysokou teplotu. Toho nejlépe dosáhnete použitím těžké pánve s plochým dnem a teploměru na smažení – vyzkoušejte tento teploměr na smažení (10,99 USD, Amazon) – ke sledování teploty oleje. Fungovat mohou i jiné typy teploměrů, pokud se připevní na bok pánve a budou přesně ukazovat teplotu, které musí olej pro smažení dosáhnout.
  • Vhodně dochutit: Hojné posypání solí udělá domácí hranolky ještě neodolatelnějšími. Není třeba u toho končit – vyzkoušejte také směsi bylinek a koření a strouhané suché sýry, jako je vyzrálé Asiago, parmezán nebo Dry Jack.