Recepty a vaření

Jak si vyrobit smažená zelená rajčata

Aby se plátky rajčat obalily v křupavé vrstvě, obalujeme je v mouce, mléce, vejcích a strouhance. Po usmažení na pánvi zůstanou rajčata uvnitř měkká, pikantní a horká. Je to příjemný způsob, jak podávat nedozrálá rajčata. Zde je náš klasický recept spolu s několika tipy, jak je připravit absolutně nejchutnější.

Sever nebo jih?

Populární román (a následný film) Smažená zelená rajčata v kavárně Whistle Stop z roku 1987 vzbudil v Americe zájem o smažená zelená rajčata. Protože se děj románu odehrává v Alabamě, je snadné předpokládat, že jde o jižanskou specialitu. Někteří kulinářští historici se však domnívají, že smažená zelená rajčata se tradičně dostávají na stůl i v jiných částech země, zejména na severu a středozápadě. V těchto klimatických oblastech bylo smažení rajčat pro kuchaře chutným způsobem, jak servírovat nedozrálé plody, kterým hrozilo, že je poškodí blížící se mráz.

Zelená nebo červená?

„Zelená“ ve slově smažená zelená rajčata se vztahuje k nedozrálým rajčatům, která mají často zelenou barvu. Mějte na paměti, že některé odrůdy rajčat – například Green Zebra – jsou zelené i po dozrání. Chcete-li připravit smažená zelená rajčata, nezapomeňte použít rajčata, která odpovídají druhé definici zelené barvy: nedozrálá. Lze použít prakticky jakoukoli odrůdu rajčat, pokud je pevná; lze použít i nezralá červená rajčata, pokud mají velikost požadovanou v receptu.

Nepoužívejte měkká a zralá rajčata; čím jsou rajčata zralejší, tím jsou šťavnatější a šťáva z nich může způsobit rozmočení smaženého těsta.

Tipy pro přípravu smažených zelených rajčat

  • K smažení rajčat použijte velkou těžkou pánev, například litinovou. Dbejte na to, aby se plátky rajčat, které smažíte v každé dávce, vešly do jedné vrstvy, ale bez příliš velkých mezer mezi plátky.
  • Pomocí tenké kovové špachtle plátky rajčat zvedejte a otáčejte.
  • Před přidáním plátků rajčat se ujistěte, že je olej dobře rozehřátý. Olej by se měl před přidáním první várky třpytit, ale neměl by být kouřový.
  • Pokud rajčata při smažení příliš rychle zhnědnou, snižte teplotu na středně nízkou.
  • Po skončení smažení vyjměte rajčata z pánve a položte je na několik vrstev papírových utěrek, aby se osušila. Podávejte je teplá, ale ne horká, protože šťáva z rajčat by vás mohla popálit v ústech.

Jak si vyrobit smažená zelená rajčata

Tento recept se hodí pro šest osob jako příloha nebo předkrm.

1. Příprava rajčat

Nakrájejte tři středně velká neloupaná zelená rajčata na plátky o tloušťce půl palce. Plátky posypte 1/2 lžičky soli a 1/4 lžičky černého pepře. Rajčata nechte 15 minut stát.

2. Příprava nátěru

Do čtyř oddělených mělkých misek dejte 1/2 hrnku hladké mouky, 1/4 hrnku mléka, 2 lehce rozšlehaná vejce a 2/3 hrnku jemné suché strouhanky, každou do vlastní misky. Plátky rajčat namočte do mléka, pak do mouky, pak do vajec a nakonec do strouhanky.

3. Uvařte rajčata

Na pánvi na středním plameni rozehřejte 1/4 hrnku oleje, dokud se nezačne třpytit. Na rozpáleném oleji smažte obalené plátky rajčat po polovině 4 až 6 minut z každé strany nebo dokud nezhnědnou (pokud rajčata začnou hnědnout příliš rychle, snižte teplotu na středně nízkou. V případě potřeby přidejte další olej). Smažená rajčata přendejte na papírové utěrky, aby se osušila. V případě potřeby je podle chuti dosolte a opepřete. Podávejte teplá.

Tip: Smažená zelená rajčata podávejte jako předkrm s omáčkou připravenou z 1/2 šálku zakysané smetany, 3 stroužků česneku, 1-1/2 lžičky čerstvého koriandru a soli podle chuti.

Recepty na smažená zelená rajčata

Salát ze smaženého vepřového masa a smažených zelených rajčat

Smažená zelená rajčata s kořením

Další recepty na zelená rajčata

Zelené rajče Chow Chow

Pizza se zelenými rajčaty

Grilovaná kukuřice se salsou ze zelených rajčat

Relish ze zelených rajčat