Recepty a vaření

Jak si vyrobit domácí vaječný likér

Co je vaječný koňak?

Vaječný koňak je známý přinejmenším od alžbětinské doby a američtí kolonisté v této tradici pokračovali díky dostupnosti mléčných výrobků a snadnému přístupu k rumu a whisky. Přesný původ slova nog nikdo nezná. Někteří historici spekulují, že pochází ze slova noggin, což znamená malý dřevěný hrnek. Jiní tvrdí, že nog označuje silnou odrůdu piva, která se používala ve starosvětských verzích tohoto nápoje. Bez ohledu na historii dnes vaječný koňak obsahuje tyto základní ingredience: mléko a/nebo smetanu, vejce, cukr, muškátový oříšek a často likér, jako je brandy nebo rum.

Stejně jako je výrazný chuťový rozdíl mezi domácí zmrzlinou a kupovanou zmrzlinou, je i rozdíl mezi domácím vaječným koňakem a tím, který se prodává v krabicích. Příprava jedné dávky vaječného likéru trvá asi 15 minut; lze jej připravit den předem a vychladit. Pro začátek postupujte podle našeho klasického receptu na vaječný koňak nebo vyzkoušejte verze s nižším obsahem tuku nebo bez alkoholu. Z jednoho receptu připravíte sedm (čtyřstupňových) sklenic vaječného koňaku a snadno jej zdvojnásobíte pro případnou zábavu. Vaječný likér můžete použít také k ochucení jiných jídel, například vánočního cukroví a dezertů.

Jak si vyrobit vlastní vaječný koňak

Jak si vyrobit náš klasický recept na vaječný koňak

Vaječný koňak je v podstatě řídká pudinková omáčka zahuštěná žloutky. Pokud chcete vědět, jak udělat vaječný koňak alkoholický, náš recept již obsahuje kapku bourbonu a rumu, ale máme také návod, jak udělat vaječný koňak bez alkoholu.

 • Ve velkém těžkém hrnci smíchejte 4 rozšlehané žloutky, 2 šálky mléka a 1/3 šálku cukru. Vařte a míchejte na mírném ohni, dokud mléčná směs nepokryje hřbet kovové lžíce. To vyzkoušíte tak, že ponoříte kovovou lžíci do vaječné směsi a přejedete prstem po hřbetu. Prst zanechá stopu, když je směs hotová (viz fotografie výše). Nenechte vaječnou směs vařit. Odstraňte pánev z ohně.

Tip: Pokud je vaječná směs během vaření příliš horká nebo se vaří, může dojít k míchání nebo srážení vajec. V takovém případě ji přelijte přes jemné síto a pokračujte podle návodu.

 • Pánev vložte do dřezu nebo mísy s ledovou vodou a dřevěnou lžící ji 2 minuty míchejte. Vmíchejte 1 šálek smetany ke šlehání, 2 lžíce světlého rumu, 2 lžíce bourbonu a 1 lžičku vanilky.
  • Výběr toho, čím vaječný koňak okořeníte, je na vás. Naše kombinace rumu a bourbonu je celkem klasická, ale můžete vyměnit tmavý rum za světlý, místo bourbonu použít jinou whisky, zkusit brandy nebo koňak. Vyberte si svůj oblíbený koňak.

  Vaječný koňak s nižším obsahem tuku: Připravte podle výše uvedených pokynů, pouze vynechejte smetanu ke šlehání a použijte 3 šálky mléka. V případě potřeby můžete použít mléko s nižším obsahem tuku. Další možností, jak snížit obsah tuku, je nahradit smetanu ke šlehání odtučněným mlékem.

  Jak vyrobit vaječný koňak bez alkoholu: Připravte podle výše uvedených pokynů, pouze vynechejte rum a bourbon a zvyšte množství mléka na 2-1/3 šálku.

  Jak zdobit vaječný koňak

  Záleží také na vás, jak vaječný koňak podáváte a jakou máte zásobu v kuchyni/skříňkách, ale můžete ho vylepšit šlehačkou a přidat některou z následujících ingrediencí:

  • Kápnutí creme de menthe nebo sirupu s mátovou příchutí
  • Čokoládové kudrlinky
  • Mletá skořice
  • Candy canes nebo skořicové tyčinky

  .

  Tip: Protože je vaječný koňak velmi bohatý, velikost porce je obvykle menší. Náš klasický recept na vaječný koňak počítá se čtyřmi porcemi, takže vytáhněte menší sklenice!

  Vaření s vaječným koňakem a recepty na vaječný koňak

  S vaječným koňakem můžete dělat mnohem víc než ho jen pít! Pokud jste si vaječný koňak opravdu zamilovali, zkuste si ho přidat do vánočního cukroví nebo do snídaně na Štědrý den ráno. Zde je jen několik způsobů, jak můžete s vaječným likérem péct a vařit:

  • Přidejte ji do těsta na vánoční cukroví a do polevy. Vyzkoušejte ho v našem muškátovém cukroví s vaječným koňakem!
  • Dejte si ho k snídani smícháním s těstem na palačinky nebo vafle. Vyzkoušejte naše Palačinky s kořeněným vaječným koňakem!
  • Použijte ho k přípravě ještě dekadentnějšího a krémovějšího cheesecaku. Získejte recept na náš tvarohový koláč s vaječným koňakem a kandovanými kumkvaty!