Recepty a vaření

Jak udělat šifonový dort

Lehké a vzdušné šifónové dorty se podobají dortům s andělskou stravou, ale obsahují vaječné žloutky a olej, takže jsou bohatší (u dortů s andělskou stravou se tuk nepoužívá a používají se pouze bílky). Stejně jako u andělského dortu je však i šifonový dort pro svou vzdušnost závislý na ušlehaných bílcích. Andělské i šifónové dorty se obvykle pečou v trubičkových formách. Pokud vás zajímá, čím se šifónový dort liší od piškotového dortu, je to tím, že piškotový dort používá jako zdroj tuku máslo a ne olej jako šifónový dort.

Získejte náš recept na zlatý šifónový dort

Krok 1: Oddělte vejce

Oddělte bílky od žloutků. Vejce se snáze oddělují za studena, proto je oddělte ihned po vyjmutí z chladničky. I ten nejmenší kousek žloutku může zhoršit kvalitu šlehání bílků (pokud se do bílku dostane žloutek, nepoužívejte ho; bílek uložte do chladničky pro jiné použití). Abyste zajistili, že se do bílků při oddělování vajec nedostane žádný žloutek, oddělte každý bílek do malé misky (například do kelímku na pudink) a poté přeneste bílek do extra velké mísy, ve které je budete nakonec šlehat. Žloutky vložte do malé mísy.

Bílky nechte 30 minut stát při pokojové teplotě (z důvodu bezpečnosti potravin nenechávejte vejce stát při pokojové teplotě déle než 30 minut). Doba stání zajistí, že bílky při šlehání dosáhnou plného objemu.

Krok 2: Předehřátí trouby

Nechte troubu předehřát alespoň 10 minut nebo dokud nedosáhne požadované teploty. Pomocí teploměru v troubě se ujistěte, že má správnou teplotu.

Krok 3: Smíchejte suché přísady

Smíchejte suché přísady – obvykle mouku (nebo mouku na koláče), cukr, prášek do pečiva a sůl. Uprostřed této směsi udělejte důlek. Jamku vytvoříte tak, že stěrkou nebo dřevěnou lžící jemně přitlačíte suché přísady ke stěně mísy.

Proč dortová mouka?

U mnoha „retro dortů“, jako je šifónový dort, se místo celozrnné mouky používá mouka dortová. Dortová mouka je mouka s jemnou strukturou a nízkým obsahem bílkovin, takže koláče a další pečivo je díky ní křehčí (méně se táhne nebo žvýká). Jako náhrada se však hodí i běžná mouka.

Krok 4: Vmíchejte mokré přísady

Do jamky se suchými přísadami přidejte olej, žloutky a další tekutiny a dbejte na to, abyste je přidávali v pořadí uvedeném v receptu. Přidání oleje jako prvního pomůže zabránit tomu, aby se vejce spojila s moukou, což by mohlo způsobit pruhy na hotovém dortu.

Směs vyšlehejte elektrickým mixérem do hladka.

Tip: Chcete-li odměřit tekutiny, například olej, nalijte je do průhledné odměrky, která má na boku měřící čáry. Postavte se do výšky očí a naplňte kelímek přesně po odměrnou čáru.

Krok 5: vyšlehejte vaječné bílky

Šlehače důkladně omyjte a osušte. V oddělené míse vyšlehejte bílky a tatarskou smetanu při středních až středně vysokých otáčkách, dokud se nevytvoří tuhé špičky. V této fázi budou špičky bílků při zvednutí šlehače stát rovně.

Tipy pro šlehání bílků:

– Ujistěte se, že šlehací metly a mísa jsou čisté a suché. Smítko oleje nebo žloutku na obou může zmenšit objem ušlehaných bílků.

– Vyhněte se plastovým mísám – i na čistých mísách mohou zůstat mastné zbytky, které mohou ovlivnit kvalitu šlehání bílků.

– Použijte dostatečně širokou mísu, aby se šlehače nezabořily do bílků.

– Ke stabilizaci bílků přidejte vinný kámen.

– Nepřešlehejte ani nedošlehejte bílky – koláč by se mohl rozpadnout. Bílky by měly být tuhé, ale ne suché.

Krok 6: Složení ingrediencí

Žloutkové těsto nalijte tenkým pramínkem na ušlehané bílky. Těsto opatrně vmíchejte do bílků. Pomocí stěrky směs vertikálně prořízněte. Pohybujte stěrkou po dně mísy; vraťte ji zpět na druhou stranu a přeneste část směsi ze dna na povrch. Tento postup opakujte a otáčejte mísou, dokud se ingredience nespojí.

Poznámka: Dávejte pozor, abyste v této fázi nepřehnali míchání. Nadměrné míchání může snížit objem těsta a způsobit, že koláč bude tuhý.

Krok 7: Nalijte těsto do trubičkové formy a upečte

Těsto nalijte nebo nalijte lžící do nevymazané 10palcové formy a upečte podle návodu. Koláč je hotový, když při lehkém dotyku pruží.

Krok 8: Vyjmutí dortu z pánve

Dort ihned obraťte a nechte vychladnout dnem vzhůru, aby se struktura dortu zpevnila. Po důkladném vychladnutí uvolněte boky dortu z formy a vyjměte jej.

Proč invertovat, aby se ochladil? Pokud se šifónové dorty chladí ve svislé poloze, jejich lehká vzdušná struktura se vysuší. Některé formy (jako ta na obrázku) mají malé nožičky, které udržují formu při obrácení nahoře. Pokud vaše pánev tyto nožičky nemá, můžete pánev podepřít čistou skleněnou lahví od limonády. Pokud použijete metodu s lahví, pravidelně dort kontrolujte, aby nesklouzl z pánve dolů po láhvi.

Krok 9: Zmrazení dortu

Po vychladnutí dortu (asi 1 hodinu) jej podle potřeby potřete polevou.

Získejte pokyny krok za krokem k polevě na dort

Naučte se vyrábět polevu

Recepty na šifónové dorty

Nyní, když jste zvládli přípravu šifónového dortu, využijte své dovednosti v těchto receptech na šifónový dort.

Čokoládový šifónový dort Espresso

Zlatý šifónový dort

Oranžový šifónový dort

Ananasový šifónový dort