Recepty a vaření

Jak uříznout kukuřici

Využijte výhod jedné z nejoblíbenějších letních zelenin a naučte se, jak odkrajovat kukuřici z klasu.

Když kukuřici odříznete z klasu poté, co jste si ji přinesli domů čerstvou z trhu, získáte úžasně sladkou chuť, kterou kupovaná mražená nebo konzervovaná kukuřice nemůže poskytnout. Sezóna sladké kukuřice trvá zhruba od května do září, v závislosti na místě, kde žijete, takže jakmile ji začnete na trhu potkávat, udělejte si zásoby. Nákup místní kukuřice je ideální kvůli její krátké trvanlivosti. Vybírejte si klasy s baculatými, mléčnými zrny, která sahají až ke špičce a jsou v těsných řadách. Jakmile se klasy sklidí, cukry se začnou přeměňovat na škrob, čímž se sníží přirozená sladkost kukuřice. Kukuřici uvařte nebo blanšírujte a zmrazte v den sklizně nebo ji nechte v chladničce až 1 den. Zde je náš jednoduchý postup, jak kukuřici zbavit klasu a připravit ji ke konzumaci.

Příprava kukuřice

Příprava kukuřice

Rukama stáhněte z kukuřičného klasu slupky a hedvábí; postupujte po částech. Po odstranění slupek použijte k odstranění zbývajícího hedvábí tuhý kartáč (nebo tento praktický odrezovač kukuřice, 8,87 USD, Amazon). Můžete to také udělat ručně, ale je to trochu zdlouhavé.

Jednou rukou podepřete kukuřičný klas a odvraťte stonek. Stonek odřízněte pevným kuchařským nožem. Získáte tak bezpečnou základnu, která vám umožní udržet stabilitu při řezání. Klásek opláchněte.

Koupit: Zwilling Gourmet 8 palců. Kuchařský nůž, 49,95 USD, Williams-Sonoma

Blanšírování kukuřice

Pokud plánujete kukuřici uvařit a podávat ihned, můžete tento krok vynechat. Pokud však chcete nakrájenou kukuřici zmrazit, klasy nejprve blanšírujte. Před odříznutím kukuřice z klasu:

  • Přiveďte velký hrnec s vodou k varu. Připravte si velkou mísu s ledovou vodou.
  • Vložte do vroucí vody několik klasů kukuřice najednou. Vařte 4 minuty.
  • Pomocí kleští kukuřici vyjměte a ihned ponořte do ledové vody, dokud nevychladne. Před odříznutím kukuřice z klasu slijte přebytečnou vodu z klasů nad miskou.

Jak odříznout kukuřici z klasu

Položte kukuřičný klas řeznou stranou dolů na prkénko (vyzkoušejte toto prkénko Farberware Nonslip Bamboo za 7,97 USD, Walmart) a přidržte jej u horní části klasu. Pomocí ostrého nože začněte nahoře a jemným řezným pohybem odřízněte kukuřici od klasu přibližně ve dvou třetinách hloubky zrn. Pokračujte v odřezávání kukuřice z klasu, dokud neodstraníte všechnu kukuřici. Pokud patříte k těm, kteří rádi používají kuchyňské pomůcky, vyzkoušejte místo nože tento snadný odstraňovač kukuřice bez nepořádku (6,99 USD, Amazon).

Tip testovací kuchyně: Při použití čerstvé kukuřice do receptů se jeden kukuřičný klas rovná přibližně ½ šálku nakrájené kukuřice.

Jak nakrájet kukuřičný klas pomocí pánve

Řezání kukuřičného klasu do pánve (například do této pánve Wilton Fluted Tube Pan za 8,97 USD, Walmart) je šikovný trik, jak zabránit tomu, aby zrnka létala. Jediné, co musíte udělat, je umístit špičku klasu do středového otvoru trubkové pánve. Po zajištění seřízněte ostrým nožem boky kukuřice. Zrnka budou padat do misky, místo aby se rozlétla po celém pultu. Pokud používáte pánev s nepřilnavým povrchem, dávejte pozor, abyste nepoškrábali její vnitřek. I když pánev poškrábete, neměl by to být velký problém, protože pečení koláčů se této části pánve nedotkne.

Mrazení řezané kukuřice

Blanšírovanou a vychladlou nakrájenou kukuřici vložte do sáčků nebo nádob bezpečných pro mrazení s odměrkou. V případě použití sáčků z nich vymačkejte vzduch a uzavřete je. Každý sáček nebo nádobu označte štítkem s obsahem, množstvím a datem. Mrazte až 8 až 10 měsíců.