Recepty a vaření

Jak vařit rajčata

Krok 1: Příprava rajčat

Rozpalte gril na dřevěné uhlí. Mezitím rozkrojte rajčata napůl a potřete je olivovým olejem.

Krok 2: Grilování rajčat

Rajčata položte na grilovací rošt přímo nad uhlíky. Grilujte, dokud rajčata nezměknou (5 až 6 minut), a jednou je otočte.

Jak smažit rajčata

Krok 1: Příprava rajčat

Nakrájejte 3 středně velká, pevná, neloupaná zelená rajčata na půlcentimetrové plátky; plátky posypte solí a černým pepřem. Plátky rajčat nechte 15 minut stát.

Krok 2: Příprava těsta

Do oddělených mělkých misek dejte 1/4 hrnku mléka, 1/2 hrnku mouky, 2 lehce rozšlehaná vejce a 2/3 hrnku jemné suché strouhanky. V pánvi rozehřejte 1/4 šálku oleje na středním ohni.

Krok 3: Namočte a usmažte

Plátky rajčat namočte do mléka, pak do mouky, pak do vajec a nakonec do strouhanky. Obalené plátky rajčat smažte po polovině na rozpáleném oleji na střední teplotu 4 až 6 minut z každé strany nebo do hněda. (Pokud rajčata začnou hnědnout příliš rychle, snižte teplotu na středně nízkou. V případě potřeby přidejte další olej.) V případě potřeby je podle chuti osolte a opepřete.

Viz Smažená zelená rajčata recept

Jak dusit rajčata

Krok 1: Příprava rajčat

Začněte s 2-1/2 šálku červených hroznových rajčat, žlutých hruškových rajčat, cherry rajčat a/nebo malých žlutých rajčat. Rajčata rozkrojte na poloviny nebo na klínky; dejte je stranou.

Krok 2: Dochucení pánve

Na pánvi rozehřejte 1 lžíci olivového oleje na středním plameni po dobu 2 minut. Přidejte 1/4 šálku nadrobno nakrájené cibule, 1 prolisovaný stroužek česneku a 1 lžičku nasekaného čerstvého tymiánu; vařte a míchejte 2 až 3 minuty nebo dokud cibule nezměkne.

Krok 3: Smažení rajčat

Přidejte rajčata na pánev a dochuťte je solí a černým pepřem. Vařte a míchejte 1 až 2 minuty nebo dokud se rajčata nezahřejí. Odstavte z ohně.

Jak péct rajčata

Krok 1: Předehřejte troubu a připravte pánev.

Předehřejte troubu na 425 °C. Plech na pečení pokapejte olivovým olejem.

Krok 2: Pečená rajčata

1 šálek cherry rajčátek podle potřeby přelijte olivovým olejem a podle chuti osolte a opepřete. Rajčata vložte do pekáče a pečte je odkrytá 10 až 15 minut nebo dokud nejsou měkká.