Recepty a vaření

Jak vařit humra vhodného k oslavě fantastické večeře

Pokud se bojíte vaření živých humrů, buďte v klidu; je to snadné. Představte si přípravu humrů jako vaření kukuřice na klasu – stačí je ponořit do vroucí vody. Náš návod na vaření humra krok za krokem trvá asi 30 minut, včetně oddělení masa od krunýře.

Znalost přípravy celých humrů je užitečnou kulinářskou dovedností, kterou se budete moci pochlubit, kdykoli budete vařit pro zvláštní příležitost. Humr se může zdát jako děsivý pokrm, ale my vás provedeme každým krokem přípravy živého humra, abyste mohli připravit jídlo hodné restaurace. Podle našeho průvodce níže se dozvíte vše, co potřebujete vědět o vaření celého humra, včetně toho, jak humra koupit, jak oddělit maso od krunýře a jak dlouho humra vařit.

Krok 1: Příprava a vaření humrů

Pro dva 1 až 1,5kilové humry přiveďte k varu 8 litrů osolené vody (použijte asi ½ šálku soli) ve 20litrovém nebo větším hrnci, například zavařovacím, s pokličkou. Velikost hrnce na vaření (21 USD, Target) je klíčová, protože humři se do něj musí zcela vejít i se zavřenou pokličkou.

  • Uchopte každého humra těsně za hlavou a opláchněte ho pod tekoucí studenou vodou.
  • Rychle ponořte humry hlavou napřed do vroucí vody a hrnec přikryjte.
  • Vařte 15 minut (začněte měřit čas hned, i když trvá několik minut, než se voda vrátí do varu) a podle potřeby upravujte teplotu, aby se udržel stálý var. U větších humrů prodlužte dobu varu. Humry slijte a odstraňte případné pásky na velkých klepetech.

Tip testovací kuchyně: Když jsou humři hotovi, jsou jasně červení a ocasy se jim stáčejí pod hladinu. Můžete také oddělit malou nožičku nebo dlouhé tykadlo – měly by se snadno oddělit, až bude humr hotový.

Krok 2: Odstranění masa

Když jsou humři dostatečně chladní, položte je na hřbet. Odstraňte ocas otáčením ocasu a těla v opačných směrech.

Pomocí kuchyňských nůžek (20 USD, Williams Sonoma) odstřihněte blánu z ocasu a odkryjte maso. Odstraňte a vyhoďte černou žílu, která prochází ocasem. Odstraňte maso z ocasu.

Otočte drápy v místě, kde se spojují s tělem, a odstraňte je. Drápy rozlomte louskáčkem na ořechy (5 USD, Crate & Barrel).