Recepty a vaření

Jak vařit čočku

Malá, ale mocná čočka je zdrojem živin, které se skvěle hodí do polévek, salátů, příloh a dalších pokrmů. Naše tipy a postupy vám ukáží, jak uvařit čočku tak, aby byla správně propečená. Navíc získáte naše oblíbené recepty z čočky a tipy pro výběr a skladování sušené čočky.

Čočka jsou malá sušená semínka keře, který pochází z Afriky a oblastí při Středozemním moři. Tyto malé luštěniny se před konzumací vždy vaří. Z výživového hlediska je čočka vynikajícím zdrojem kyseliny listové a dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin, železa a draslíku. Jednou z výhod vaření čočky oproti sušeným fazolím je, že se nemusí namáčet a uvaří se za 5 až 30 minut v závislosti na odrůdě a požadované propečenosti. Čočka je vynikající v uklidňující polévce, zdravém salátu a může se z ní připravit i chutný vegetariánský hamburger. Tyto úžasné pokrmy z čočky by však nebyly zdaleka tak dobré, kdyby byla čočka celá kašovitá. Zde se dozvíte, jak čočku vařit (a zda byste ji měli po uvaření scedit), a také o různých druzích čočky a způsobech jejího použití.

Typy čočky

Výše jsou uvedeny a popsány tři běžné druhy čočky, ale existují i další druhy, včetně žluté, zelené a černé čočky.

  • Černá čočka: Tato luštěnina, nazývaná také čočka beluga, je vydatným doplňkem salátů a vegetariánských jídel. Kromě toho, že je černá čočka bohatá na bílkoviny a vlákninu, obsahuje antokyany, které jsou známé svými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi.
  • Hnědá čočka: Je levná a snadno ji najdete ve většině obchodů s potravinami. Po uvaření dobře drží tvar, takže ji zvažte do polévek, salátů, příloh a bezmasých hlavních jídel.
  • Zelená francouzská čočka: Tato tmavá břidlicově zelená čočka, nazývaná také du Puy, drží po uvaření obzvláště dobře svůj tvar. Díky své peprné chuti a struktuře se hodí do mnoha pokrmů, včetně polévek, salátů, příloh a hlavních jídel. Francouzská čočka bývá dražší a její nalezení může vyžadovat návštěvu specializovaného trhu.
  • Červená a žlutá čočka: Tato odrůda s tenkou slupkou má tendenci se rychle vařit a při vaření se rozpadá. Jsou malé a často se prodávají rozpůlené, což odhaluje oranžovočervenou barvu. Červenou čočku zvažte pro zahušťování polévek, přípravu pyré a použití v receptech, kde je žádoucí její jemnější struktura. Běžně se používá v blízkovýchodní a indické kuchyni.

Jak uvařit čočku

Jak dlouho trvá vaření čočky? To záleží na odrůdě čočky. Následující pokyny platí pro jakoukoli čočku, kterou chcete uvařit, jen se změní čas.

Všimněte si, že z jedné libry (16 uncí) suché čočky získáte asi 7 šálků vařené (a ½ šálku suché čočky je asi 1 šálek vařené). Obecně platí, že na každý šálek čočky použijte 2½ až 3 šálky vody. Nezapomeňte, že při vaření čočky není nutné ji namáčet a dávat pozor na případné nečistoty, které je třeba z čočky odstranit.