Recepty a vaření

Jak vařit Edamame

Oblíbené a zdravé sladké asijské sójové boby dodají vaší kuchyni světový nádech. Prozradíme vám vše o edamame: jak ho připravit z čerstvého nebo mraženého masa, kde ho najít, proč je pro vás dobré a (možná nejdůležitější ze všeho!) jak ho jíst.

Než se naučíte vařit edamame, rozhodněte se, zda ho budete mít čerstvé, nebo mražené, loupané, nebo neloupané. Pokud rádi vkládáte edamame do úst přímo z lusku, měli byste se naučit vařit čerstvý edamame; obvykle se prodává neloupaný (tedy ještě v lusku). Přípravu ve slupce jste pravděpodobně viděli jako předkrm v asijských restauracích. Pokud však chcete vědět, jak připravit edamame bez slupek, nejlépe uděláte, když se poohlédnete po mraženém a chlazeném edamame, které se obvykle prodává již vyloupané. Tuto formu edamame snadno přidáte do polévek, smažených pokrmů a dalších receptů.

Tip pro bezpečnost potravin: Musí se edamame před konzumací vařit? Ano! Semena edamame se za syrova odstraňují velmi obtížně. Po uvaření lusků se naštěstí snadno vyjmou. Pokud vaříte edamame ze zmrazeného stavu, nezapomeňte, že z důvodu bezpečnosti potravin by měla být veškerá zmrazená zelenina (včetně edamame) před podáváním důkladně uvařena.

Jak připravit čerstvý edamame

Parní miska ochucených lusků edamame je v mnoha restauracích oblíbeným předkrmem. Možná vás však překvapí, jak snadno lze edamame připravit doma. Zde je návod na přípravu čerstvého edamame:

  • Přiveďte hrnec s mírně osolenou vodou k varu. Přidejte lusky a vraťte vodu do varu. Obecně platí, že doba vaření edamame je asi 5 minut. Nepřevařujte je, jinak budou kašovité.
  • Fazole slijte; zchlaďte je pod tekoucí studenou vodou v cedníku, jako je tento cedník z nerezové oceli, 9,99 USD, Target, nebo je ponořte do ledové vody, abyste zastavili vaření.
  • Chcete-li fazole vyloupnout, jemně prsty zmáčkněte lusky, aby se uvolnily, nebo se pobavte tím, že lusky vložíte do úst a zuby je vyklopíte ze slupky.
  • Někteří lidé podávají edamame studené a uvařené fazole po uvaření na hodinu nebo dvě uloží do chladničky. V každém případě je můžete posypat hrubou solí nebo namočit do sójové omáčky.

Pokud přidáváte vařený edamame do receptů, je po uvaření a vyloupání podle výše uvedených pokynů připraven k použití v receptech.

Jak připravit mražený edamame (loupaný)

Mražené fazole edamame, které se často nacházejí v mrazicích boxech se zdravou výživou, se obvykle dodávají ve slupce, a protože se fazole před zmrazením uvaří, nevyžadují mnoho času na vaření. Pokud není v návodu na obalu nebo v receptu uvedeno jinak, zde je návod, jak uvařit loupaný edamame ze zmrazeného stavu:

  • Přiveďte pánev s vodou k varu.
  • Přidejte mražený edamame.
  • Vařte, dokud se důkladně neohřeje. V tomto případě je doba vaření edamame obvykle 2 až 3 minuty. Všimněte si, že některé recepty mohou vyžadovat delší vaření edamame, pokud mají být fazole rozmačkány na pomazánku. To je případ těchto toastů s edamamem a ricottou.
  • Osušte v cedníku.

Pokud přidáváte mražené edamame do salátů, sendvičů nebo jiných receptů, ve kterých se budou podávat vychlazené nebo studené, musíte je nejprve důkladně uvařit. Po uvaření je před přidáním do receptů prohřejte pod studenou vodou, aby se zchladily. Uvařené a vychlazené mražené edamame vyzkoušejte v tomto salátu z edamame a třešní s těstovinami.

Tip testovací kuchyně: Zajímá vás, jak připravit mražený edamame, který je ještě ve slupce? Nejdřív musíte nějaký najít. Mražený edamame bez slupky se obecně shání hůře než čerstvý edamame bez slupky. Hledejte ho v obchodech se zdravou výživou, v oddělení zdravé výživy v obchodě s potravinami a na přírodních trzích. Vařte podle pokynů na obalu.

Jak připravit chlazený edamame

Čerstvé, zcela uvařené a vyloupané edamame hledejte v oddělení produktů v obchodě s potravinami. V takovém případě můžete fazole ohřát v mikrovlnné troubě po dobu několika minut.

Další užitečné informace o edamame

Když už se učíte vařit edamame, co kdybyste se o této chutné a výživné potravině dozvěděli něco víc?

Co je to edamame?

Tyto oblíbené zelené fazole pocházejí ze speciální odrůdy sóji; nejedná se o stejnou sóju, jaká roste na polích na Středozápadě (tyto odrůdy se obvykle zpracovávají na olej, tofu a krmiva pro zvířata). Na rozdíl od běžných zralých sójových bobů, které jsou suché a hnědé, jsou fazole uvnitř lusků edamame měkké, zelené a jedlé. Někteří lidé popisují jejich chuť jako oříškovou a máslovou, s vlastní jedinečnou chutí.

Kde sehnat čerstvý nebo mražený edamame

Koncem léta hledejte čerstvé lusky edamame na farmářských trzích nebo v asijských obchodech s potravinami. Ve většině supermarketů najdete mražené loupané lusky edamame v uličce s mrazničkami.

Výživové výhody edamame

½ šálku loupaného edamame obsahuje 100 kalorií, 3 gramy tuku a 8 gramů bílkovin. Protože se jedná o celé fazole, obsahuje edamame také velké množství vlákniny. Obsahuje jí 3 gramy, tedy přibližně tolik, kolik jí najdete v krajíci celozrnného chleba. Edamame je také bohatý na fytochemikálie a rostlinné steroly, které jsou spojovány se snižováním rizika rakoviny.