Recepty a vaření

Jak vařit delicata squash

Delicata je malá podlouhlá dýně s oranžovožlutou dužinou, která chutná podobně jako sladké brambory. Její slupka je tenká a dostatečně jemná, aby se dala jíst i po uvaření, což ji odlišuje od ostatních zimních dýní. Dýně Delicata má vysoký obsah vlákniny, vitaminů C a A a draslíku. Díky své malé velikosti je ideálním kandidátem na krájení nebo plnění.

Výběr dýně delicata.  Dýně delicata by měla mít pevnou slupku bez kazů. Slupka by měla mít krémovou barvu s jasně zelenými a někdy i oranžovými pruhy.

Skladování dýně delicata.  Kvůli své jemné a tenké slupce není dýně delicata vhodná pro dlouhodobé skladování jako jiné zimní dýně. Skladujte ji na chladném a tmavém místě, ale počítejte s tím, že ji spotřebujete během několika týdnů. Po rozkrojení ji zabalte do plastové fólie a uložte na několik dní do chladničky.

Vaření dýně Delicata

Příprava dýně delicata se trochu liší od přípravy jiných typických zimních dýní, jako jsou máslová dýně, žaludová dýně a špagety. Slupka je tenčí a dužina křehčí, takže se vaří rychleji a slupka se obvykle ponechává – díky tomu je příprava jakéhokoli receptu z dýně delicata poměrně jednoduchá.

Pečení dýně delicata:  Předehřejte troubu na 375 °F. Rozřízněte dýni delicata podélně napůl a odstraňte semínka. Řezné strany lehce potřete olivovým nebo řepkovým olejem; posypte solí a pepřem. Položte je řeznou stranou nahoru na velký plech. Pečte asi 35 minut nebo do změknutí.

Pečení dýně delicata:  Předehřejte troubu na 425 °F. Rozřízněte dýni delicata podélně napůl a odstraňte semínka. Půlky nakrájejte příčně na plátky o tloušťce 1/2 palce. Promíchejte s olivovým olejem a požadovaným kořením. Položte na alobalem vyložený plech. Pečte asi 30 minut nebo dokud dýně nezměkne a nezezlátne, jednou otočte.

Jak pošírovat dýni delicata:  Rozřízněte dýni delicata podélně napůl a odstraňte semínka. Poloviny nakrájejte na centimetrové kousky. Do velké pánve dejte 1 šálek tekutiny (voda, kuřecí vývar, jablečná šťáva nebo jablečný mošt) a přidejte dýni. Přiveďte k varu a snižte teplotu. Přikryté vařte 6 až 8 minut nebo dokud dýně nezměkne.

Recepty z delikátové dýně

5 skvělých způsobů přípravy pokrmů z naší nové oblíbené zimní dýně Delicata

Pečená rozmarýnová dýně Delicata Squash

Salát z dýně Delicata s vepřovými medailonky

Jak uvařit dýni