Recepty a vaření

Jak vařit slaninu, která je dokonale křupavá

Slaninou lze vylepšit nespočet receptů, včetně slaných sendvičů a sladkých čokoládových dortů. Ať už křupavé kousky slaniny vhodíte do těstovin carbonara nebo obalíte proužky slaniny v čokoládě, nemůžete udělat chybu… pokud víte, jak slaninu správně připravit. (Jinými slovy, aby nebyla křehká, rozmočená, suchá nebo příliš žvýkavá). Poradíme vám, jak připravit slaninu, včetně toho, jak ji připravit v troubě, jak ji připravit v mikrovlnné troubě, jak ji připravit na sporáku, a dokonce i triky pro přípravu slaniny na grilu. Poradíme vám také, jak vybrat a skladovat vepřové maso, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Připravte se na to, že po zvládnutí všech nejlepších způsobů přípravy slaniny budete chtít přidávat proužky ke každému jídlu.

4 nejlepší způsoby přípravy slaniny

Ať už hledáte způsob přípravy slaniny bez použití rukou, potřebujete slaninu rychle, nebo toužíte po plátcích s kouřovou příchutí přímo uvnitř, níže najdete nejlepší způsob přípravy slaniny pro vaše potřeby.

Jak připravit slaninu na sporáku

Vaření slaniny na sporáku, známé také jako smažení slaniny na pánvi, je tradiční metodou mnoha domácích kuchařů. Je to skvělá možnost, jak rychle připravit slaninu, a budete potřebovat pouze jednu pánev.

Plátky slaniny vložte na rozehřátou pánev (pokud používáte elektrický sporák, předehřejte ho na 2 až 4 minuty). Klíčovým prvkem této strategie vaření je: Vědět přesně, jak dlouho slaninu smažit. Doporučujeme vařit ji na středním ohni 8 až 10 minut nebo do požadované propečenosti a občas ji otočit. Pokud slanina zhnědne příliš rychle, mírně snižte teplotu. Dobře ji nechte okapat na papírových utěrkách.

Tip testovací kuchyně: Zkuste použít litinový lis na slaninu (18 dolarů, The Home Depot), který se umístí na vrchol vařící se slaniny. Pomáhá to rovnoměrnému a rychlejšímu vaření slaniny a také minimalizuje její smršťování. Chcete-li snížit množství rozstřikovaného tuku při smažení slaniny, zvažte levnou zástěnu proti rozstřikování (20 USD, Target), kterou zakryjete pánev.

Jak připravit slaninu v troubě

Příprava slaniny v troubě se osvědčuje, pokud připravujete více než šest proužků slaniny nebo pokud potřebujete uvolnit místo na sporáku. Pečení slaniny také vyžaduje méně pozornosti během pečení, protože není třeba ji otáčet.

Zajímá vás, při jaké teplotě připravovat slaninu v troubě? Doporučujeme poměrně vysokou teplotu: Předehřejte troubu na 400 °F. Plátky slaniny položte vedle sebe na mřížku v mělkém pekáči vyloženém fólií s bočnicemi. Pečte 18 až 21 minut nebo dokud nejsou křupavé. Dobře je osušte na papírových utěrkách.

Jak připravit slaninu v mikrovlnné troubě

Tuto strategii zvolte pro rychlou přípravu slaniny bez zahřívání kuchyně. Úklid je také hračka.

Plátky slaniny položte na stojan vhodný do mikrovlnné trouby (7 USD, Amazon) nebo na talíř vyložený papírovými utěrkami vhodnými do mikrovlnné trouby. Zakryjte papírovou utěrkou. Mikrovlnná trouba na 100% výkonu (vysoká) na požadovanou propečenost, jednou přeskupte slaninu. Dovolte 1½ až 2 minuty pro dva plátky, 2½ až 3 minuty pro čtyři plátky a 3½ až 4 minuty pro šest plátků.

Jak připravit slaninu na grilu

Při přípravě slaniny na grilu hrozí nebezpečí vzplanutí, protože z plátků může odkapávat tuk do plamenů. Abyste se tomu vyhnuli, doporučujeme připravovat slaninu v litinové pánvi (30 USD, Target) podle výše uvedených pokynů. Zaměřte se na teplotu grilu 400 °F; vařte se zavřeným víkem grilu a v průběhu vaření plátky obracejte.

Co takhle slanina z fritézy?

Zajímá vás, jak připravit slaninu ve fritézách? Nedoporučujeme. Po testování pro našeho kompletního průvodce fritézami na vzduchu jsme zjistili, že potraviny s vyšším obsahem přírodního tuku (včetně slaniny) mohou při vaření slaniny začít kouřit. Zvolte raději jeden z dalších čtyř výše uvedených nejlepších způsobů přípravy slaniny a vyhraďte si tento módní přístroj pro recepty, pro které se hodí lépe, jako jsou tyto recepty na kuřecí večeře ve fritéze, recepty na ryby ve fritéze a dezerty ve fritéze.

Jak nakupovat a skladovat slaninu

Americká slanina se obvykle vyrábí z vepřového bůčku s pruhy tuku, který je sušený a uzený. Chcete-li křupavější slaninu, kupte si tenčí kus. Tenčí plátky se připravují kratší dobu, takže jsou křupavé dříve, než dojde k jejich spálení. Podívejte se na slaninu přes obal, abyste viděli poměr tuku a masa, a mohli tak určit požadovaný poměr. Slaninu můžete také koupit u řezníka nebo na masném pultu v některých obchodech. Řekněte jim, k čemu slaninu připravujete, a oni vás nasměrují k nejlepší tloušťce a chuti (řekněme chipotle, javorová, uzená z jablečného dřeva nebo s hnědým cukrem).

Po otevření balení uchovávejte slaninu pevně přikrytou v chladničce až jeden týden. Zajímá vás, jak zmrazit slaninu? Máte několik možností:

  • Slaninu rozdělte na porce po čtyřech až šesti plátcích a vložte do sáčků do mrazničky, které pak zmrazte až na jeden měsíc. 
  • Jednotlivé plátky naskládejte mezi pergamenový papír. Vrstvení papíru jako harmoniky zajistí, že si můžete vybrat jeden plátek – nebo tolik, kolik potřebujete. Vložte hromádku slaniny do sáčku do mrazničky; zmrazte ji až na jeden měsíc. 
  • Každý plátek slaniny stočte do tvaru větrníku a položte na plech. Zmrazte, dokud neztuhne, pak přeneste svitky slaniny do sáčku do mrazničky a zmrazte až na jeden měsíc. 

Před použitím rozmrazte všechny výše uvedené produkty v chladničce.

Teď, když jste se stali milovníky slaniny, jste připraveni na to, abyste si mohli připravit křupavé plátky lepší než v restauraci a podávat je jako součást speciality na modrém talíři, vytvořit lepší BLT nebo dokonce vyniknout v našich slaninových dezertech. Protože jste se dobře seznámili se všemi nejlepšími způsoby přípravy slaniny, už nikdy se nebudete muset hádat o poslední plátek – prostě si připravíte další várku.