Recepty a vaření

Jak vařit kuřecí prsa: Naše technika bez selhání pro šťavnaté kuře

Kuřecí maso je jednou z nejuniverzálnějších bílkovin. Můžete ho ochutit na nekonečně mnoho způsobů a přidat ho téměř do čehokoli, abyste získali dostatek bílkovin. Příprava vařeného kuřete (tzv. pošírovaného kuřete) je jednoduchý způsob, jak získat vařené kuřecí maso, které můžete přidat do receptů. Na tuto metodu přísahají naši profesionálové z testovací kuchyně Better Homes & Gardens, když se někdo zeptá, jak uvařit kuře a přidat do pokrmů oblíbenou rodinnou bílkovinu.

Kuřecí maso lze připravit na mnoho způsobů a použít ho jako základ kuřecích enchilad, salátu z pošírovaného kuřete, kuřecích panini, kuřecí nudlové polévky a mnoha dalších skvělých pokrmů. Chtěli byste se však ujistit, že je kuře křehké a šťavnaté. Není nic horšího než suché kuře! Proto je dobré vědět, jak a jak dlouho vařit kuře. Pojmy vařené kuře a pošírované kuře jsou zaměnitelné, znamenají totéž. Vaření ve vroucí tekutině je ideální metodou přípravy kuřecích prsou, která se při pečení nebo grilování mohou rychle vysušit, pokud se na pouhou minutu otočíme. Prsa s kostí a kůží se hodí k vaření, pokud chceme, aby se z tekutiny na vaření stal chutný vývar. Pro kratší dobu vaření zvolte půlky kuřecích prsou bez kůže a kostí. Pro co nejrychlejší vaření použijte naporcovaná kuřecí prsa. Po uvaření kuřecích prsou je můžete použít v různých receptech.

Na vaření vody (nebo vývaru) a přidávání kuřecího masa není nic složitého, ale existuje několik tipů, které vám pomohou dosáhnout co nejlepších výsledků. Zde jsou naše tajemství křehkého a šťavnatého vařeného kuřete.

Krok 1: Vyberte si tekutinu

Tekutina, kterou použijete na pošírované kuře, může být i pouhá voda, což je dobré, pokud chcete, aby v receptu na kuře vynikly ostatní chutě. Případně můžete použít aromatičtější tekutiny, jako je kuřecí vývar, jablečný mošt, suché bílé víno nebo jejich kombinaci, abyste kuře více ochutili. Mezi další způsoby, jak ochutit tekutinu na vaření vařených kuřecích prsou, patří přidání klínků cibule, kousků mrkve, kousků celeru, stroužků česneku, granulí bujonu, bylinek, soli a citronové šťávy nebo kůry.

Krok 2: Uvařte kuře

Dobře, určili jste si tekutinu a další dochucovadla. Nyní je čas pustit se do vaření. Zde je návod na vaření kuřecích prsou.

  • Přidejte kuřecí prsa na velkou pánev s bočnicemi (36 dolarů, Target).
  • Přidejte požadovanou tekutinu na vaření (asi 1½ až 2 šálky nebo tolik, aby pokryla prsa)
  • Přidejte požadované koření.
  • Přiveďte tekutinu k varu; snižte teplotu. Pánev přikryjte a vařte, dokud kuře nezrůžoví (165 °F). Vždy otestujte propečenost pomocí teploměru na maso (13 USD, Bed Bath & Beyond).

Jak dlouho vařit kuřecí prsa

Jak dlouho vaříte kuře, aby bylo optimálně křehké? To závisí na velikosti prsou a na tom, zda mají kosti.

Tip testovací kuchyně: Pokud hledáte, jak dlouho vařit zmrazené kuře, doporučujeme vám ho nejprve rozmrazit. Kuřecí prsa nechte v chladničce alespoň 9 hodin nebo proces urychlete pomocí nastavení rozmrazování na mikrovlnné troubě nebo metodou studené vody. Zmrazené kuře nikdy nevařte v pomalém hrnci ani v mikrovlnné troubě, ale podle amerického Úřadu pro bezpečnost potravin a inspekci můžete zmražené kuře uvařit, když prodloužíte náš návod, jak dlouho vařit kuře, o 50 %.

Jak dlouho vařit kuřecí prsa s kostí:

Kuřecí prsa s kostí a kůží: vařte asi 30 minut (to znamená, že mražené kuře vařte asi 45 minut.) nebo do 165 °F.

Jak dlouho vařit kuřecí prsa (bez kůže a kostí):

Půlky kuřecích prsou bez kůže a kostí: vařte 12 až 15 minut. (To znamená, že mražené kuře vaříte 18 až 22 minut.) Pokud chcete mít kuře pošírované ještě rychleji, můžete ho nakrájet na dvoucentimetrové kousky a vařit 8 až 10 minut.

Nezapomeňte, že jediný spolehlivý způsob, jak zjistit, kdy je kuře hotové, je zkontrolovat vnitřní teplotu (165 °F), takže tyto časy použijte jako vodítko.

Krok 3: Vypusťte tekutinu a rozdrťte nebo nasekejte

Pokud neuchováváte tekutinu z vařeného kuřete, můžete ho jednoduše vyjmout děrovanou lžící, vidličkou nebo kleštěmi a nechat přebytečnou tekutinu odtéct. Poté tekutinu zlikvidujte.

Pokud si ponecháte tekutinu z pošírovaného kuřete, slijte ji přes síto do mísy. Pokud si tekutinu z vaření ponecháte na vývar nebo bujón, zvažte vyložení síta dvěma vrstvami 100% bavlněného plátna (3 USD, Target), aby byl vývar průsvitnější a odstranily se z něj větší kousky. Vyjměte kuře ze síta a vyhoďte veškerou zeleninu a koření. Podávejte podle potřeby ve svých oblíbených receptech z kuřecích prsou.

Tip testovací kuchyně: Pro trhané nebo vytahané kuřecí kousky nechte kuřecí prsa vychladnout, aby se s nimi dalo snadno manipulovat. Pokud má kuře kůži, stáhněte ji prsty a vyhoďte. Prsty nebo dvěma vidličkami odtrhněte nebo rozdrobte kousky kuřete. Roztrhané nebo vytrhané kousky kuřete použijte stejně jako nakrájené kuře. Vyzkoušejte je v jednom z našich oblíbených receptů na drcené kuře.

Naši redaktoři také rychle rozmělnili velké množství vařených kuřecích prsou tak, že je vhodili do mixéru a krátce na ně udeřili mixovacími lopatkami. Tato technika umožňuje rychlé rozdrcení vařeného kuřete a nikdy si nemusíte ušpinit ruce. Jen nenechávejte pádlo zapnuté příliš dlouho, nechcete přece kuře zkapalnit!

Jak skladovat pošírované kuře

Vařené kuře můžete uchovat na několik dní nebo měsíců, pokud si ho připravíte předem a uložíte do lednice nebo mrazáku.

  • Kuřecí maso zcela zchlaďte a přeneste do nádoby na skladování (8 dolarů, Bed Bath & Beyond). Přikryjte a uchovávejte v chladničce až tři dny nebo zmrazte až na dva měsíce.
  • Chcete-li vývar skladovat, vložte jej do pevné skladovací nádoby. Přikryjte a dejte do chladu až na dva dny nebo zmrazte až na dva měsíce. Vývar můžete také zmrazit ve vaničkách na kostky ledu a použít jako chuťový stimulátor.