Recepty a vaření

Jak vařit vepřové kotlety v troubě

S rychle uvařenými vepřovými kotletami si během chvilky připravíte lahodnou večeři. Přečtěte si naše nejlepší tipy a triky, jak péct vepřové kotlety, včetně zásadních informací o tom, jak dlouho kotlety péct (protože tvrdé a suché kotlety jsou nejhorší!). Samozřejmě uvádíme také šťavnaté podrobnosti o pečených vepřových kotletách, protože víme, že je milujete a že se sníží pocit viny z toho, že je nemusíte smažit.

Vepřové kotlety s kostí i bez kosti jsou vynikající na jakýkoli způsob: na roštu, na grilu, na pánvi i pečené. Pečené kotlety lze plnit, zapékat, podávat s polevami nebo omáčkami, možnosti jsou zdánlivě neomezené. Jeden z nejlepších způsobů přípravy vepřových kotlet v naší testovací kuchyni se shodou okolností připravuje v troubě a zahrnuje nečekaný trik (prozradíme vám, že jde o opékání kotlet na pánvi před pečením). Postupujte podle našeho průvodce krok za krokem, jak připravit vepřové kotlety v troubě. Odtud najdete několik úžasných receptů na vepřové kotlety a nápady na další domácí jídlo.

Krok 1: Odstraňte tuk z kotlet

Večeři udržujte štíhlou a bez nepříjemných tukových kousků tím, že z vepřových kotlet před vařením odstraníte viditelný tuk. Stačí použít ostrý nůž (60 USD, Crate & Barrel) a odříznout přebytečný bílý tuk na okrajích kotlet.

Krok 2: Osušte a okořeňte vepřové kotlety

Aby se kotlety co nejlépe opekly a koření na nich lépe drželo, naklepejte je papírovými utěrkami. Zdá se, že většina receptů se zlepší přidáním trochy soli a pepře. Pečené kotlety nejsou výjimkou. Vepřové kotlety posypte solí a pepřem (a případně čerstvými bylinkami nebo jiným kořením).

Krok 3: Vepřové kotlety před pečením opečte

Skutečným klíčem k neodolatelným vepřovým kotletám pečeným v troubě je nejprve kotlety opéct na pánvi. V extra velké pánvi (70 dolarů, Bed Bath & Beyond) rozehřejte 1 lžíci oleje na středně vysoké teplotě. Přidejte 2 kotlety s kostí nebo až 4 kotlety bez kosti. Vařte 6 minut nebo dokud povrch nádherně nezhnědne. Podle potřeby kotlety obracejte, aby se rovnoměrně opekly. Tento krok proveďte před vlastním pečením kotlet, což je velký rozdíl.

Krok 4: Pečení vepřových kotlet

Pokud používáte pánev vhodnou do trouby (25 dolarů, Target), vložte ji přímo do trouby. Pokud vaše pánev není vhodná do trouby, přeneste opečené kotlety na plech o rozměrech 15x10x1 palec ($10, Kohl’s). Vepřové kotlety pečte nejprve odkryté (více o časovém rozvrhu níže) při teplotě 350 °F. Jakmile jsou hotové (bezpečná vnitřní teplota je 145 °F), vyjměte je a přikryjte alobalem. Před podáváním nechte 3 minuty stát.

Jak dlouho péct vepřové kotlety

Vepřové kotlety o tloušťce asi 1¼ palce pečte při teplotě 350 °F 14 až 17 minut nebo dokud teploměr s okamžitým měřením (12 USD, Bed Bath & Beyond) nezaznamená 145 °F. Pokud se obáváte, že se doba pečení vepřových kotlet liší podle toho, zda jsou kotlety vykostěné nebo s kostí, přestaňte se obávat. Naše testovací kuchyně vyzkoušela obojí a pokud je tloušťka stejná, je doba pečení stejná pro kotlety bez kosti i s kostí. Pokud používáte kotlety tenčí než 1¼ palce, dobu pečení zkraťte. Bez ohledu na tloušťku jsou kotlety upečené, když dosáhnou teploty 145 °C.

Váš recept na vepřové kotlety pečené v troubě

Zde je podrobný recept na naše snadné vepřové kotlety pečené v troubě:

  • 4 vepřové kotlety s kostí, nakrájené na tloušťku 1¼ palce (celkem asi 3 kg), nebo 4 vepřové kotlety bez kosti, nakrájené na tloušťku 1¼ palce (celkem asi 2½ kg)
  • ¼ lžičky soli
  • ¼ lžičky černého pepře
  • 1 lžíce olivového oleje

1. Předehřejte troubu na 350 °F. Z kotlet odstraňte tuk. Kotlety osušte papírovými utěrkami. Kotlety posypte solí a pepřem.

2. V mimořádně velké pánvi rozehřejte olej na středně vysoké teplotě. Přidejte 2 vykostěné kotlety nebo všechny vykostěné kotlety. Vařte asi 6 minut nebo dokud nezhnědnou, otáčejte, aby se rovnoměrně opekly. Kotlety přendejte do pekáče o rozměrech 15x10x1 palec. V případě potřeby opakujte se zbývajícími kotletami.

3. Kotlety pečte 14 až 17 minut nebo dokud teploměr vložený do kotlet nezaznamená hodnotu 145 °F. Přikryjte a nechte 3 minuty stát.

Zapečené vepřové kotlety: Vyzkoušejte tento klasický recept na zapečené vepřové kotlety. Říkáme jim „smažené v troubě“, protože díky pečení v troubě získají i tak lahodný zlatavý povrch jako při smažení, ale pečení je zachovává zdravější.

Plněné vepřové kotlety: Teď, když už jste v pečení vepřových kotlet profesionálové, zkuste je naplnit a upéct podle našeho receptu na vepřové kotlety plněné pestem. Chcete-li připravit plněné kotlety, vyřízněte na boku vepřové kotlety malou kapsu, abyste vytvořili prostor pro nádivku. Lžící do ní vložte náplň a upečte.

Jak vybrat vepřovou kotletu

Vepřové kotlety pocházejí z bederní části (horní části hřbetu) prasete. Zde jsou některé z nejběžnějších kusů, které najdete v řeznictví supermarketu:

  • Krájená kotleta (s kostí): nazývá se také vepřová kotleta typu porterhouse a vypadá jako hovězí steak T-bone
  • Krájená kotleta (bez kosti): (obvykle s kostí)
  • Kotleta z vepřové panenky (s kostí): nazývá se také kotleta New York nebo kotleta se středovým řezem
  • Kotleta z vepřové panenky (s kostí): nazývá se také kotleta z vepřového žebírka