Recepty a vaření

7 ovoce dobré pro srdce

Všechno ovoce a zelenina jsou plné zdravých živin, ale těchto sedm potravin patří k těm nejzdravějším pro srdce. Přidejte si je na svůj nákupní seznam.

Ovoce (ano, ovoce!) má schopnost zlepšit zdraví vašeho srdce. Je totiž plné živin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak a pomáhají vám zhubnout – všechny tři tyto faktory jsou dobré pro celkové zdraví vašeho srdce. Navíc výzkumy ukazují, že lidé, kteří jedí čtyři a více porcí celého ovoce denně, výrazně snižují riziko vzniku vysokého krevního tlaku. „Ovoce je plné vlákniny a je také bohatým zdrojem draslíku. Vyšší příjem draslíku i vlákniny pomáhá předcházet hypertenzi a je spojen s nižším krevním tlakem u osob s hypertenzí,“ říká doktorka Donna Arnettová, děkanka College of Public Health na University of Kentucky.

Čerstvé, mražené, konzervované a sušené ovoce jsou skvělými způsoby, jak do svého jídelníčku zařadit více ovoce. Snažte se však jíst co nejvíce celého ovoce, abyste dosáhli co největšího užitku.

Nejlepší ovoce pro vaše srdce

Těchto sedm druhů ovoce je nejvhodnějších pro vaše srdce a mělo by být snadno dostupné v místních obchodech s potravinami.

Jablka

Ukázalo se, že jablko denně může skutečně udržet lékaře mimo dosah. Jablka jsou nejen dobrým způsobem, jak do svého jídelníčku přidat vlákninu a prospěšné flavonoidy, ale několik studií také zjistilo, že lidé, kteří pravidelně konzumují jablka, mají menší pravděpodobnost, že se u nich vyvine vysoký krevní tlak.

Vyhledávejte lesklou kůži, která je pevná a bez modřin. Poté je uložte do chladničky, abyste prodloužili jejich šťavnatost a křupavost.

Meruňky

Meruňky obsahují řadu vitaminů (A, C, E a K) a vlákninu. Jejich oranžový odstín pochází z karotenoidů, antioxidantů. Čerstvé meruňky mají krátkou sezónu od května do srpna (hledejte pevné a baculaté plody). Sušené meruňky naštěstí dodávají stejné živiny a lidé, kteří denně snědí asi ⅛ šálku sušeného ovoce (to jsou jen 2 polévkové lžíce), mají zdravější stravu a váží méně než ti, kteří sušené ovoce nejedí vůbec nebo jen málo (podle studie v časopise Nutrition Research).

Banány

Snězte banán a získáte vitaminy B6 a C. Získáte také vlákninu, draslík a hořčík – všechny tři tyto klíčové živiny pomáhají udržovat krevní tlak pod kontrolou. Při nákupu hledejte pevné banány jakékoli velikosti, protože velikost nemá vliv na kvalitu.

Bobule

Ať už vás nejvíce lákají borůvky, ostružiny, maliny nebo jahody, všechny jsou skvělým zdrojem vitaminu C a vlákniny. A podle Akademie pro výživu a dietetiku má konzumace stravy s vysokým obsahem vlákniny potenciál pomoci snížit hladinu cholesterolu a riziko srdečních onemocnění. Vláknina může také pomoci udržet vaši váhu pod kontrolou – další výhoda pro vaše srdce! Nezapomeňte: mražené bobule jsou stejně zdravé jako čerstvé, takže si je můžete dopřávat po celý rok.