Recepty a vaření

Náhrady za odpařené mléko, když jste v nouzi

Pokud potřebujete nahradit odpařené mléko, máte v ledničce téměř jistotu, že se vám právě teď nachází snadná náhrada. Kvůli jediné věci nemusíte speciálně chodit do obchodu s potravinami.

Odpařené mléko se často používá v krémech, dortech tres leches, hedvábných omáčkách, jako je tato horká omáčka, a v receptech na koláče, jako je klasický dýňový koláč. Najdete ho v uličce s pečivem vedle dalších základních potravin ve spíži. Protože je tak snadno dostupné, je možné, že jste nikdy nepřemýšleli o tom, co je to právě odpařené mléko. Pokud se na chvíli zastavíte a zamyslíte se nad názvem, můžete celkem snadno odvodit, co je to odpařené mléko a jak se vyrábí. Odpařené mléko v plechovce je kravské mléko, které bylo převařeno, aby se snížil obsah vody o 60 %. Po odpaření vznikne hustší mléčný výrobek s lehce karamelizovanou chutí, kterou je těžké napodobit. Tato jedinečnost vás může přimět k otázce: „Čím mohu nahradit odpařené mléko, aby výsledek byl podobný?“. Tento seznam nabízí nápady, čím můžete v nouzi nahradit odpařené mléko, abyste dosáhli chutných výsledků.

Náhrady za odpařené mléko

Tyto náhrady budou fungovat ve většině receptů (včetně nejžádanější náhrady za odpařené mléko v dýňovém koláči), ačkoli chuť se bude lišit při použití přímých výměn jedna ku jedné v horní části seznamu.

Na 1 šálek náhražky odpařeného mléka:

  • 1 šálek plnotučného nebo 2% mléka
  • 1 šálek polotučné nebo tučné smetany
  • 1 šálek domácího odpařeného mléka
    • Chcete-li si vyrobit vlastní odpařené mléko, zahřejte 2¼ šálku jakéhokoli mléka, které máte v lednici (běžně se používá 2%), na středně vysoké teplotě, dokud se nezačne vařit, a snižte teplotu na střední nebo středně nízkou. Pokračujte ve vaření a míchání asi 25 minut, dokud se neuvaří na 1 šálek. Použijte ho tak, jak je uvedeno v receptu.
    • Testovací rada do kuchyně: Domácí odpařené mléko často míchejte, aby se na něm nevytvořila slupka. A pokud se vám část mléka na pánvi připeče, ihned ji namočte, abyste ji co nejsnáze vyčistili.