Recepty a vaření

Otázky a odpovědi: Dorothy Olsen, vítězka receptu na každoroční výzvu Better Homes & Gardens

Už asi rok jsem chtěla experimentovat s borůvkami a čokoládou v muffinu nebo koláči. Ráda vařím zdravě, ale také miluji dezerty a myslím, že moje síla spočívá v tom, že nepříliš zdravá jídla dělám zdravějšími. Tento koláč jsem dělala třikrát, než jsem usoudila, že je to to pravé. Pak jsem si začala pohrávat s polevou a omáčkou. Jakmile jsem to dotáhla do dobrého stavu, zavolala jsem sestře a řekla: „Musíš to zkusit a uvidíš, co si o tom myslíš.“ A jí to chutnalo. Nakonec jsem se také o spoustu dortu podělila se sousedy.

Jaké je vaše tajemství při vymýšlení vítězného receptu?

Držte se toho, co máte rádi a co vás inspiruje. V jiných soutěžích jsem se snažila vymýšlet recepty z ničeho nic a nevyhrála jsem.

Jak jste se dostal ke zdravému vaření?

Jako dítě jsem byla větší, což mě přivedlo k tomu, že jsem začala dbát na zdraví a být aktivní. Nyní se snažím o zdravém stravování učit i své děti. Kupuji celozrnné těstoviny se sýrem a celozrnný chléb. Moje děti si myslí, že chleba je hnědý, a když koupím bílý, připadá jim to divné.

Je něco, co v kuchyni neumíte?

Zdá se mi, že pokaždé, když se snažím zdvojnásobit recept nebo udělat větší dávku něčeho pro větší počet lidí, vždycky se to nepovede. Jsem prokletá! Vím, že když budu muset udělat dvojitou dávku, tak se to nepovede!

Používáte nějakou ingredienci, která by mohla lidi překvapit?

Jako náhradu tuku často používám bílé fazole. Prostě uvařím hromadu bílých fazolí a hodím je do mrazáku. Mám dokonce recept na polevu, která používá napůl máslo a napůl bílé fazole a kterou jsem použila na oslavu narozenin jednoho z mých chlapců. Vyšlo to skvěle a maminka ani nepoznala rozdíl!

Jaké jsou vaše oblíbené kuchyňské nástroje?

Miluji svůj mixér Bosch a mlýnek na pšenici, který používám k mletí vlastní mouky.

Máte nějaké kuchařské zlozvyky?

Snažím se v receptech zbavit „hokuspokusů“. Zdá se mi, že je v nich spousta zbytečných pokynů, takže se snažím jít co nejvíce k jádru věci. Totéž platí i při vytváření receptů.

Viz recept Dorothy Olsen na celozrnný čokoládovo-borůvkový dort.