Recepty a vaření

Náhražka balzamikového octa

Sladký a pikantní balzamikový ocet je základem spíže pro dochucení salátů, steaků a dokonce i ovoce. Vyrábí se z nezkvašené hroznové šťávy a zraje v sudech po mnoho let (pouhé 3 roky a některé nejméně 25 let!), má výraznou hnědou barvu, sirupovité tělo a mírnou sladkost. Existují tři druhy balzamikového octa: tradiční, obchodní a kořeněný. Na většině tradičních lahví, které najdete v obchodě, je uvedeno „Balsamico ocet z Modeny“ a hroznová šťáva (označovaná jako „hroznový mošt“) by měla být uvedena jako první složka, aby byla považována za legální. Tento speciální ocet je nejlepší používat do pokrmů, které ho výslovně vyžadují. Pokud vám však náhodou dojde uprostřed receptu a přemýšlíte, co použít místo balzamikového octa, máme pro vás řešení.

Náhrada balzamikového octa

Pro rychlou náhradu balzamikového octa budete potřebovat toto:

  • Každou 1 polévkovou lžíci balzamikového octa nahraďte 1 polévkovou lžící jablečného octa nebo červeného vinného octa a ½ lžičky cukru.
  • Pokud si chcete udělat balzamikovou polevu sami, použijte balzamikový ocet: V malém hrnci (17 dolarů, Target) povařte na mírném ohni 2 šálky balzamikového octa s ½ šálku hnědého cukru. Neustále míchejte, dokud se cukr nerozpustí a omáčka se nezredukuje na polovinu. Glazura bude mít hustou sirupovitou konzistenci. (Podrobnější návod si přečtěte na našem sesterském webu Allrecepty).

Pokud chcete sladkou a pikantní chuť balzamikového octa využít i jinak, vyzkoušejte naše želé z balzamikového octa a portského. Osladit můžete také slané pokrmy, jako jsou tyto vepřové slidery nebo pečená kořenová zelenina. Zajímají vás další druhy octa? Přečtěte si našeho kompletního průvodce nejlepšími náhradami octa pro každý typ receptu.