Recepty a vaření

Nejlepší protizánětlivé přísady do smoothie

Protizánětlivé koktejly existují! Namísto spousty cukru a umělých přísad vyzkoušejte tyto koktejly proti zánětům, které obsahují složky, jež mohou pomoci snížit riziko chronických onemocnění včetně rakoviny, srdečních chorob, deprese a dalších.

Je pravda, že zánět zní bolestivě a potenciálně nebezpečně. Než se však ponoříme do tématu koktejlů proti zánětům, je důležité si uvědomit, že ne všechny záněty jsou špatné. „Zánět je nezbytný proces, který pomáhá tělu bránit se a léčit se,“ vysvětluje Jenna A. Wernerová, doktorka medicíny, tvůrkyně společnosti Happy Strong Healthy ve West Orange v New Jersey. Existují dva typy zánětu, chronický a akutní. Akutní zánět je zarudnutí nebo otok způsobený nedávným zraněním. Chronický zánět je často způsoben nemocí nebo trvalým stresem. Akutní zánět je známkou toho, že se tělo snaží samo uzdravit. Na druhou stranu chronický zánět v těle (který může být vyvolán mnoha životními návyky a potravinami ve standardní americké stravě) vás může vystavit vyššímu riziku chronických onemocnění včetně rakoviny, srdečních chorob, artritidy, deprese, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

„Nadměrná konzumace některých potravin a nápojů může vytvářet prozánětlivé prostředí. Mezi tyto potraviny a nápoje patří: rafinované sacharidy, nápoje slazené cukrem, nadměrné množství alkoholu, zpracované pochutiny, sladké dezerty, smažené potraviny, transmastné kyseliny, nadměrná konzumace červeného a zpracovaného masa a rafinované oleje,“ shrnuje Michelle Hymanová, doktorka medicíny, registrovaná dietoložka ve společnosti Simple Solutions Weight Loss. „Mezi potraviny a nápoje, které pomáhají snižovat zánět, patří neškrobová zelenina, celé ovoce bez přidaného cukru, rostlinné tuky, omega-3 mastné ryby, koření a neslazené čaje.“

Namísto celodenního pití protizánětlivých koktejlů a šťáv doporučuje Wener spíše střídmost.

„Pokud jde o stravování, které má zabránit chronickým zánětům, je opravdu důležité zajistit vyváženou stravu bohatou na živiny (a také zábavné potraviny, bez kterých nemůžeme žít)! Klíčová je vyvážená strava, která zahrnuje ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, libové bílkoviny, zdravé tuky a potraviny bohaté na vápník, a také zařazení důsledného pohybu, který máte rádi.“

Nejlepší protizánětlivé složky smoothie podle dietologů

Ať už se jedná o koktejly nebo ne, dobré pravidlo protizánětlivé diety je snažit se mít na talíři (nebo ve sklenici) alespoň tři různé barvy na jedno jídlo, navrhuje Werner.

„Míchání a kombinování sytě zbarveného ovoce a zeleniny, které máte rádi, je skvělý způsob, jak do svačiny nebo jídla přidat protizánětlivé složky smoothie,“ říká Werner.

Rádi začínáme den protizánětlivým koktejlem, jako jsou níže uvedené recepty, abychom zahájili den plný energie a výživných látek. Je to také snadný způsob, jak získat několik superpotravin v jedné rychlé snídani. Pokud dáváte přednost teplému nebo vydatnějšímu rannímu jídlu, tyto smoothie proti zánětu se hodí i jako svačina.

Zásobte se těmito ingrediencemi, které přidáte do svého mixéru (40 dolarů, Target), a pak si pořiďte naše oblíbené recepty, které přesně vysvětlují, jak tyto koktejly pro boj se záněty připravit od obchodu s potravinami až po sklenici.

Avokádo

Kolik přidat do protizánětlivých koktejlů: ¼ středně velkého ovoce.

Avokádo je skvělé nejen pro recepty na guac, ale dodává i krémovou strukturu a zdravou dávku prospěšných mononenasycených tuků.

„Tuk může zabránit pocitu hladu mezi jídly a pomáhá zmírnit přirozený zánět, který vzniká při intenzivním cvičení a běžných denních aktivitách,“ říká doktorka Rachel Fineová, registrovaná dietoložka a majitelka poradenské firmy To The Pointe Nutrition v New Yorku.

Každá porce tohoto avokádového smoothie obsahuje přibližně třetinu ovoce. (Když si dáte jednu porci tohoto smoothie proti zánětu? Supermarkety jako Trader Joe’s začaly prodávat „malá avokáda“, která jsou ideální pro jedno protizánětlivé smoothie).

Bobule

Kolik přidat do protizánětlivých koktejlů: ½ šálku

Podle výzkumu publikovaného v časopise American Journal of Lifestyle Medicine pouze 5 % Američanů konzumuje denně dostatek vlákniny (25 gramů u žen a 38 gramů u mužů).

„Vláknina pomáhá zpomalit celkové vstřebávání cukru v těle, čímž podporuje rovnoměrnější uvolňování energie,“ říká Fine a dodává, že vláknina může také přispět k pravidelnosti střev a menšímu zatížení celého organismu.

Maliny, ostružiny, borůvky a jahody patří mezi ovoce s nejvyšším obsahem vlákniny (asi 2 až 4 gramy v pouhém ½ šálku) a je snadné je přidat do protizánětlivých koktejlů jako přírodní sladidlo. Vyzkoušejte toto smoothie s mixovanými bobulemi a zeleninou (s 6 gramy vlákniny na porci) nebo tuto borůvkami nabitou mísu smoothie s bobulemi a banány (s 5 gramy vlákniny na porci), abyste byli na dobré cestě ke svému dennímu cíli obsahu vlákniny.

Listová zelenina

Kolik přidat do protizánětlivých koktejlů: 1 šálek, nevařený

Ačkoli máme snídaňové saláty rádi, dovolujeme vám, abyste si dali pauzu a nepustili se do plného talíře listové zeleniny. Namísto toho si hrstku přidejte do protizánětlivého koktejlu, který vám dodá vitamíny a minerály, jako je vitamin C a železo, navrhuje Fine.

„Většina z nás se snaží konzumovat dostatek neškrobové zeleniny, jako je špenát nebo kapusta. Ty se velmi dobře míchají do koktejlů a ovoce může jejich chuť zamaskovat,“ říká Hyman. „Chcete-li získat jemnější chuť, kupte si baby verze těchto druhů zeleniny.“

Naše Matcha Smoothies obsahují spoustu špenátu, banány bohaté na draslík a zdraví prospěšný čaj matcha. Pokud vám to připadá příliš jako „zdravá výživa“, je tento borůvkovo-ananasový koktejl proti zánětům ideální, pokud se snažíte přimět vybíravé jedlíky k zelené stravě.

Semena

Kolik přidat do protizánětlivých koktejlů: 1-2 polévkové lžíce

Super semínka, jako jsou chia a len (4 USD, Target), nabízejí zdravé tuky pro srdce, vegetariánské bílkoviny a vlákninu, říká Hyman.

Fine zbožňuje chia semínka (8 dolarů, Target) ve svých protizánětlivých koktejlech, protože mají vysoký obsah rozpustné vlákniny, která pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi a udržovat energii.

„Jsou také skvělým zdrojem vápníku, který je důležitý pro silné kosti,“ dodává Fine. „Len je cenově dostupným doplňkem smoothie proti zánětům, který je bohatý na rostlinné lignany. Tyto fytochemikálie jsou antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům, které se jinak mohou hromadit při namáhavé fyzické aktivitě.“

V tomto receptu na ananasovo-špenátový koktejl si dopřejte chia semínka a příště si přidejte len do misky koktejlu z bobulí a kokosu.

Teplé koření

Kolik přidat do protizánětlivých koktejlů: ½-1 čajová lžička, podle chuti.

Skořice, kurkuma a zázvor patří mezi nejjednodušší protizánětlivé koření a látky podporující chuť a při správném skladování v kořence vydrží přibližně rok. Téměř každý recept lze doplnit kořením a vytvořit tak zázvorový, skořicový nebo kurkumový koktejl proti zánětu, pokud vám tyto chuťové kombinace vyhovují! Vyzkoušejte banánovo-skořicové, kurkumovo-kokosové mléko nebo zázvorovo-ananasové smoothie a vytvořte si ho podle našeho praktického návodu, jak si smoothie připravit (i bez receptu!).