Recepty a vaření

Náš kompletní průvodce bílým vínem

Recepty a vaření

Tento kompletní průvodce vás seznámí s pěti nejběžnějšími druhy bílého vína, s nejlepšími pokrmy, které se k nim podávají, a s tím, jak je kombinovat se sýry. Na další stránce najdete několik našich oblíbených receptů, které se hodí ke každému z těchto vín.

Bílé víno Typ: Pinot Grigio

Toto jemně ovocné bílé víno s citrusovými tóny se vyrábí z tmavě šedých hroznů v Itálii a Francii. Pinot Grigio má jemný a mírně kyselý charakter, což z něj činí skvělé stolní víno, které se dobře hodí k nejrůznějším pokrmům. Při pěstování těchto hroznů ve Francii vzniká bohatší a ovocnější víno, které může doprovázet vydatnější chuťové chutě mořských plodů, bílého masa a drůbeže.

Vhodné kombinace: lehké pokrmy z ryb a kuřecího masa, předkrmy, saláty, aromatické pokrmy z mořských plodů a krůtího masa.

Podívejte se na tyto štítky: King Estate (Oregon), Robert Pepi (Kalifornie), Josmeyer (Alsasko) a Ecco Domani (Itálie).

Bílé víno Typ: Chardonnay

Chardonnay, jedno z nejoblíbenějších bílých vín v Americe, se může pochlubit širokou škálou chutí v závislosti na láhvi, kterou si vyberete. Toto klasické bílé víno se hodí téměř ke všemu, od ovocných vlivů, jako jsou hrušky a jablka, až po dubovou a vanilkovou chuť.

Vhodné kombinace: polévky na bázi mořských plodů, pečená krůta, bohaté sýrové pokrmy, jemné ryby, krémové těstoviny, kukuřice, krabi, krevety, kuřecí maso.

Podívejte se na tyto štítky: (Kalifornie), Columbia Crest (Washington), Starvedog Lane (Austrálie) a Kim Crawford (Nový Zéland).

Typ bílého vína: Ryzlink rýnský

Toto světlé a pikantní bílé víno je známé svou ovocnou chutí, ale vyrábí se také v suchých a nesuchých (jemně sladkých) variantách. Nejlépe poznáte, zda kupujete suchý nebo sladký ryzlink, podle obsahu alkoholu na láhvi; víno s obsahem alkoholu pod 10 % bude výrazně sladké, víno s obsahem alkoholu v rozmezí 10-12 % bude suché a víno s obsahem alkoholu nad 12,5 % bude výrazně suché, ale stále bude mít medovou ovocnou příchuť.

Vhodné kombinace: kořeněné předkrmy, šunka a šunkový chléb, ovocné omáčky, kuřecí maso, lehké ryby a pokrmy z vepřového masa.

Podívejte se na tyto štítky: Michelle (Washington), Pierre Sparr (Alsasko, Francie) a Kuhl (Německo).

Regionální podnebí může vytvářet velké rozdíly ve stejném druhu vína a Sauvignon Blanc je toho skvělým příkladem. V domovské Francii je toto bílé víno lehké a suché s bylinnými a minerálními tóny. V Kalifornii má dubovou chuť a na Novém Zélandu se projevuje výraznou ovocnou chutí.

Vhodné kombinace: citronové pokrmy z ryb nebo kuřecího masa a sýry s vysokým obsahem kyselin, například kozí nebo feta.

Podívejte se na tyto štítky: (Kalifornie), Chateau Bonnet (Bordeaux, Francie), Indaba (Jihoafrická republika), Cooper’s Creek (Nový Zéland).

Typ bílého vína: Muscat/Moscato d’Asti

.

Toto sladké bílé víno, známé především jako Moscato, má nízký obsah alkoholu a je ideální pro letní popíjení s čerstvým ovocem. Dobře se kombinuje s většinou dezertů a díky jemným bublinkám je skvělou alternativou šampaňského pro ty, kteří mají rádi sladší perlivé nápoje.

Vhodná kombinace s jídlem: čerstvé bobulovité ovoce, ovocné koláče, sušenky a další lehké předkrmy a dezerty.

Podívejte se na tyto štítky: Supery (Kalifornie).

Jak podávat bílé víno

Bílá vína podávejte vychlazená (45-55 °C). Za tímto účelem dejte víno na tři hodiny na bok do chladničky nebo láhev na 30 minut vložte do kbelíku naplněného ledem a vodou. Po otevření láhve udržujte víno ve stejném kbelíku chladné. Bílé víno však nepodávejte příliš studené, protože to může zakrýt chuť a aroma.

Dále se podívejte na naše oblíbené recepty, které se hodí k bílému vínu.

Ať už tyto recepty vyzkoušíte k dnešní večeři nebo pro zvláštní příležitost, budete vědět, jaké bílé víno se k jídlu hodí. Vybrali jsme tři z našich nejlepších receptů, které se dobře hodí ke každému bílému vínu, a to na základě základního párování s jídlem, které najdete na první straně.

Recepty, které můžete vyzkoušet s Pinot Grigio:

Bruschetta z čerstvé rukoly

Zelený salát s bílými fazolemi, jablky a vlašskými ořechy

Pepřený losos s pečenou kořenovou zeleninou

Recepty, které můžete vyzkoušet s Chardonnay:

Těstoviny s citronem a bazalkou

Kuřecí pizza s kouřem

Italský Mac & Cheese od Donatelly

Recepty, které můžete vyzkoušet s Ryzlinkem rýnským:

Pizza Poppers s pečenými třešňovými rajčaty

Sýrové kuličky se slaninou a čedarem

Recepty na Sauvignon Blanc:

Kuřecí prsa plněná fetou s bílými fazolemi a olivovým salátem

Pstruh na bylinkách s citronovým máslem

Kuřecí maso Chimichurri

Recepty, které můžete vyzkoušet s Moscatem:

Koláče s čerstvým ovocem a smetanou

Mléčný čokoládový mramorový koláč

Klasické čerstvé malinové tyčinky

Chcete další recepty a návrhy vín pro zvláštní příležitosti? Podívejte se na naše oblíbené romantické párování jídla a vína.

Podívejte se na další párování jídla a vína.

Uspořádejte báječný večírek s vínem a sýrem podle našich návrhů na párování bílého vína a sýra. Doporučujeme kupovat ručně vyráběné řemeslné sýry – odolejte nutkání podávat malé kostičky sýra. V případě pochybností vybírejte sýry z každého ze tří zdrojů mléka – kravského, kozího a ovčího , abyste vytvořili širokou paletu chutí. Ne všechna bílá vína se dobře snoubí se sýry, ale my vám nabídneme párování sýrů ke třem různým bílým vínům.

Pinot Grigio

Toto lehké a jemné italské bílé víno můžete kombinovat se sýrem Scamorza, pevným a jemně uzeným sýrem z kravského mléka z Itálie.

Ryzlink rýnský

Toto pikantní a sladké bílé víno se dobře snoubí s Gruyere, jemným a oříškovým sýrem vyráběným z kravského mléka z Francie a Švýcarska.

Sauvignon Blanc

Čerstvý kozí sýr se svou zemitou a jemnou chutí se skvěle hodí k tomuto odvážnému a ovocnému bílému vínu.

Podívejte se na další párování vína a sýrů a získejte našeho průvodce zdarma k vytištění.