Recepty a vaření

A Little Lore on America’s No 1 Cookbook

Recepty a vaření

Kdo by řekl, že se z kuchařky, která se zrodila v hubených a těžkých letech krize, stane nejoblíbenější americká kuchařka?

Kuchařky přicházejí a odcházejí už léta, ale taková kuchařka tu ještě nebyla. Takto se chlubila celostránková reklama na kuchařku My Better Homes & Gardens Cook Book.

To bylo v roce 1930 – a nebylo to falešné tvrzení. Kuchaři po celé Americe si knihu skutečně oblíbili a během pouhých tří měsíců ji vynesli na seznam bestsellerů.

Co způsobilo, že se tato nenápadná kniha stala v tehdejší době takovým hitem? Kuchaři si oblíbili revoluční kroužkovou vazbu, která umožňovala otevřít knihu naplocho na pracovní desce. Žádná kuchařka předtím tuto funkci nenabízela. Kuchaři také ocenili prázdné stránky na zadní straně, které je vybízely k doplnění knihy o vlastní oblíbené recepty.

A ty chytré rozdělovače záložek? Čtenáři si je zamilovali – když byla kniha zavřená, připomínala malou kartotéku. Stručně řečeno, kombinovala výhody knihy i kartotéky receptů, takže se jednalo o skutečný univerzální kuchyňský zdroj.

Samozřejmě, že žádná kuchařka, ať už leží na pultu jakkoli pohodlně, nemůže být bestsellerem bez prvotřídních a důvěryhodných receptů. A právě takové kuchaři v Nové kuchařce našli. Předmluva k vydání z roku 1933 slibovala smetanu z tisíců vyzkoušených a ochutnaných receptů schválených testovací kuchyní Better Homes & Gardens.

Recepty nejenže přinášely skvělé chuťové výsledky, ale byly také informativnější a jednodušší než kdykoli předtím. V mnoha tehdejších knihách mohl recept na rybízový koláč znít například takto: Ke třem šálkům zralého rybízu přidejte jeden šálek malin a upečte ve dvou krustách. Podávejte obyčejný nebo se šlehačkou.

Autoři takového receptu samozřejmě předpokládali, že každý kuchař ví, jak udělat koláčovou placku, jak připravit ovoce, které se do koláče použije, jak dlouho koláč péct a při jaké teplotě. A neví snad každá kuchařka, že má přidat alespoň 3/4 hrnku cukru na oslazení a trochu mouky na zahuštění?

Mnoho kuchařů si to zřejmě nemyslelo a na pomoc jim přišla Testovací kuchyně. Odborníci z Testovací kuchyně prosazovali nový styl psaní receptů, který vyžadoval rovnoměrné odměřování (už žádné „trochu toho, trochu onoho“) a přesnější, popisnější postupy (už žádné „pečte, dokud není hotovo“). Kuchaři po celé Americe v knize hledali praktické a spolehlivé recepty.

V předmluvě k vydání z roku 1933 napsal redaktor o novém typu hospodyněk, pro které byla kuchařka určena. Rychle přijímá nové, když se ukáže, že je to účinné, a je připravena zavrhnout staré, když najde něco lepšího.

To popisuje vizi nové kuchařky Better Homes & Gardens ve všech jejích vydáních: Mění se tak, jak se mění Amerika. Prohlížení minulých vydání knihy je vlastně jako prohlížení historie Ameriky u stolu od roku 1930 do současnosti:

  • V době válečných přídělů ve 40. letech 20. století vyšla v revizi kuchařky příloha s názvem „Snadný průvodce pro vaše přídělové body“. Jídla připravovaná v troubě, v nichž se současně peklo hlavní jídlo, zelenina a dezert, představovala šikovný způsob, jak ušetřit palivo.
  • Více peněz a volného času, které přinesla prosperující poválečná padesátá léta, přineslo nové ocenění grilování na zahradě a domácí zábavy. Tehdy debutovaly produkty Chicken Divan a Chef’s Grilled Steak. Na scéně se také objevila nová salátová mánie – redakce časopisu Better Homes & Gardens se zasloužila o vznik termínu „míchaný salát“.
  • Šedesátá léta přinesla zvýšený zájem o zahraniční potraviny a gurmánská jídla. Například ve vydání z roku 1968 se skromné kuře přehouplo do mezinárodního měřítka, když se objevilo Chicken Kiev, Chicken Cacciatore, Chicken Parisienne a Island Broiled Chicken. S tím, jak se domácí zábavy stávaly méně formálními, začalo šílenství vaření u stolu – čtenáři si oblíbili zejména fondue.
  • V 70. letech 20. století inflace snížila kupní sílu domácích kuchařů a levná jídla se stala běžnou součástí kuchařek. Zatímco se mnoho žen vrátilo do práce, aby zmírnily rozpočtovou krizi, Nová kuchařka od Better Homes & Gardens vyzývala k použití nových pohodlných spotřebičů, včetně nádobí a mikrovlnných trub, které měly pomoci zmírnit časovou tíseň.
  • V 80. letech se rodiny zmenšily a výtěžnost receptů se v souladu s tím snížila. Ke slovu se dostala neformálnost při zábavě – ve skutečnosti se z vydání z 80. let vypustily informace o prostírání. Zvýšený zájem o zdravou výživu přinesl na stránky více nízkotučných receptů a ke každému receptu v knize byly přidány nutriční analýzy.
  • Aby se udržel krok s hektickým životním stylem tohoto desetiletí, začalo vydání z roku 1996 označovat rychlé recepty a také přidávat ke každému receptu dobu přípravy. Focaccia, tiramisu a Brie en Croute byly některé z objevů desetiletí, které v kuchařce debutovaly.

V průběhu let se kuchařka přizpůsobovala době a zároveň zůstala věrná svému původnímu poslání poskytovat kuchařům spolehlivý zdroj informací o vaření. Tento vzorec se osvědčil. Nová kuchařka Better Homes & Gardens – s charakteristickou červenobílou kostkovanou obálkou – je jednou z nejuznávanějších knih na světě. V roce 1930, kdy celostránková reklama tvrdila, že taková kuchařka ještě nikdy nebyla, se to mohlo zdát jako chvástání. Ale o 34 milionů výtisků později je to téměř slabé slovo.