Zimní squash
Zimní dýně jsou známé svou tvrdou slupkou, která je chrání během podzimu, zimy a někdy i jara, v závislosti na odrůdě. Každý druh zimní dýně je jedlý, ale množství dužiny uvnitř se liší. Pokud máte rádi pečené dýně nebo dýňový koláč, pak jsou tyto rostliny pro vás ty pravé.
Oblíbené odrůdy zimních dýní
Page Contents
Dýně
Lidé se mohou ptát, jaký je rozdíl mezi dýněmi a tykvemi. Možná vás překvapí, že mezi nimi není žádný rozdíl. Dýně jsou dýně, ale dělí se na dvě skupiny podle vzhledu. Dýně mají obvykle špičatější stonek a jejich semena jsou jedlá.
Jak vařit dýňová semínka
Butternut
Název mluví za vše – máslo přidávat nemusíte. Jedna z nejoblíbenějších dýní, máslová dýně, je na povrchu žlutá a uvnitř velmi sladká. Tuto dýni lze použít do polévek, teplých jídel, a dokonce i do makaronů se sýrem.
Špagety
Jeden z nejžhavějších nových trendů, špagetová dýně, je věrný svému jménu. Spaghetti squash je především o své struktuře. Její vlákna připomínající nudle jsou skvělou alternativou těstovin s nízkým obsahem sacharidů. Podávejte je s marinarou, pestem nebo máslem a solí.
Recepty na špagety Squash
Sázení zimních dýní
Pokud máte zájem o pěstování vlastních ozimých dýní, budete potřebovat určitý prostor. Rostliny potřebují alespoň 4 až 6 metrů, aby se mohly rozrůstat, zejména dýně; jejich liány se mohou opravdu rozrůstat.
Nejlepší způsob pěstování zimních dýní je ze semen a nemusíte je pěstovat v místnosti jako některé druhy zeleniny. Tato semena potřebují teplou půdu, proto byste měli s výsadbou počkat asi 2 až 3 týdny po posledním mrazu; pokud dáte semena do země příliš brzy, shnijí.
Na začátek dejte 4 až 6 semínek na kopeček. Kopeček má průměr asi 1 stopu a vyhrňte ho několik centimetrů nahoru. Tím se zlepší odvodnění a rostliny budou mít k dispozici dostatek kvalitní půdy. Mezi kopečky nechte dostatek místa – alespoň 6 stop.
Jak pěstovat zimní dýně
Jakmile rostliny vyrostou, prořežte každou druhou sazeničku tak, abyste měli na jednom kopci 2 až 3 rostliny. Jak rostliny rostou a rozrůstají se, dávejte pod dýně a dýně slámu, aby se dýně nezbarvily nebo neznetvořily tím, že by ležely na zemi.
Jakmile se rostliny rozrostou, je třeba dodržovat pravidelný plán zalévání. Dýně a tykve potřebují poměrně hodně vody, takže je důležité důsledně dodržovat plán zalévání. Pokud chcete pěstovat zimní dýně, ale nemáte k tomu dostatek místa, zkuste žaludové dýně – k dispozici jsou spíše keřovité druhy než dlouhé, rozlehlé typy.
Mějte škůdce pod kontrolou
Dýně a tykve mohou být napadeny několika škůdci. Pozorně sledujte své dýně a kdykoli uvidíte žloutnoucí listy nebo díry, udělejte malý průzkum.
Hlavními škůdci, kteří napadají ozimé dýně, jsou okurkoví brouci. I když se s nimi dá snadno bojovat, pokud se jich tu a tam vyskytne několik, jejich napadení může vaši úrodu zničit.
Jelikož je ozimá dýně jedlá rostlina, hledejte přírodní řešení pro ochranu před škůdci. Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit brouků, je ruční odstraňování brouků, jakmile je uvidíte. Zahradnická centra také prodávají různé typy pastí na tyto brouky – nejčastěji se jedná o lepové pasti, které umístíte na svůj pozemek.
Pokud s pěstováním dýní začínáte, začněte s pěstováním máslových nebo žaludových dýní. Tyto odrůdy dýní jsou vyšlechtěny tak, aby byly odolnější vůči škůdcům.
Sklízení dýní
Když dýně dosáhnou očekávané velikosti, je čas sklizně. Hledejte dýně a tykve, které nemají skvrny nebo řezy. Slupka by měla být pevná (ne kašovitá) a plody by měly být těžké díky nadbytku vlhkosti uvnitř. Při sklizni nezapomeňte odříznout stopku – netrhejte ji. Dýně a tykve skladujte na chladném a suchém místě, aby nehnily.
Jak vařit dýně