Práce na zahradě

Nemoci rostlin rajčete

Zde se dozvíte, jak udržet rostliny zdravé a produktivní. A co dělat v případě skvrn na listech, vadnutí a dalších problémů.

Šťavnatá, na slunci dokonale vyzrálá rajčata patří mezi nejjednodušší zeleninu, kterou můžete na zahradě vypěstovat. Součástí správné péče o rajčata je dávat pozor na choroby způsobené houbami, bakteriemi a viry, jako jsou skvrnitost listů a puchýřnatost. Teplota, množství živin a vlhkost mohou také způsobit problémy, které mohou zničit vaši úrodu (a vaše sny o tom, že si na příštím sendviči BLT pochutnáte na domácím rajčeti). Těmto potenciálním problémům můžete zabránit, aby zničily vaše rajčata, pokud se seznámíte s jejich příznaky a použijete několik jednoduchých strategií, jak nemoci udržet na uzdě. S trochou snahy z vaší strany mohou vaše rostliny zůstat zdravé a produktivní po celou sezónu.

Jak bojovat proti chorobám rajčat

Výběr odrůd odolných vůči chorobám, správné rozestupy mezi rostlinami, používání mulče a zalévání alespoň 1 cm týdně patří k nejdůležitějším opatřením, která můžete učinit, aby vaše rajčata byla zdravá. V půdě číhá mnoho běžných chorob a škůdců, a proto je vždy dobré střídat místa, kam rajčata umisťujete, aby rostla ve stejné půdě jen přibližně jednou za čtyři roky. Tyto choroby se také mohou šířit při přemokření listů, proto se vyvarujte přílišného shlukování rajčat u sebe. Díky tomu bude v rostlinách lépe cirkulovat vzduch a listy rychleji oschnou. Při zalévání se pokud možno zaměřte na základnu rajčat, abyste minimalizovali rozstřikování vody na listy. Zalévejte také ráno, aby mokré listy stihly oschnout před příchodem chladnějších večerních teplot.

I při dodržování všech těchto osvědčených pěstitelských postupů se mohou objevit některé choroby. V případě chorob způsobených houbami, bakteriemi a viry je téměř nemožné rostliny po napadení zcela vyléčit. Pokud problém zachytíte včas, můžete se pokusit zpomalit jeho šíření odstraněním a zničením listů nebo celých rostlin, které vykazují příznaky. Můžete se také pokusit zabránit tomu, aby se choroby vůbec uchytily, a to pravidelným ošetřováním přípravky označenými pro boj s chorobami zeleniny, jako je například Bonide Liquid Copper (15 USD, The Home Depot) nebo Dr. Earth Final Stop (17 USD, The Home Depot), které se dodávají ve snadno použitelných lahvičkách s rozprašovačem a jsou označeny jako bezpečné pro použití v ekologických zahradách.

Nejčastější choroby a problémy rajčat

Rajčata jsou obvykle bujně rostoucí rostliny, které se vám odmění bohatou úrodou, pokud je pěstujete na plném slunci s dostatkem vody a živin (tyto rostliny bývají náročné na výživu, takže se jim nejlépe daří v bohaté půdě s přídavkem hnojiv). Je však téměř nevyhnutelné, že tyto rostliny skončí s listovou chorobou nebo poškozenými plody. Zde se dozvíte, na co se zaměřit, abyste věděli, s čím máte tu čest.

1. Septoriová skvrnitost listů

Houba způsobuje septoriovou skvrnitost listů, která vytváří malé kruhové skvrny s šedobílým středem a tmavými okraji. Ve středu každé skvrny se mohou objevit drobné černé skvrny. Napadené listy žloutnou, usychají a opadávají. Dlouhá období teplého a vlhkého počasí napomáhají rozvoji této choroby a stříkající voda rychle šíří spory na další listy.

2. Antraknóza

Tato houba se na plodech rajčat projevuje jako malá kruhová vroubkovaná oblast. Nakonec se kolem původní skvrny vytvoří kruhy. Dužina plodů může zcela propadnout, zejména u přezrálých rajčat, proto je třeba plody sklízet, dokud dozrávají. Spory se šíří stříkající vodou a houba se nejčastěji vyskytuje za teplého a vlhkého počasí.

3. Fusariové a verticiliové vadnutí

Tyto choroby způsobují houby v půdě, které pronikají do mladých kořenů a pak začnou ucpávat cévy, jimiž se voda dostává ke kořenům a stonkům rostlin. Bez dostatku vody začnou rostliny za slunečných dnů vadnout, i když se zdá, že se v noci vzpamatují. Chřadnutí rajčat se může nejprve projevit na horních nebo spodních listech rostliny, které ztratí barvu, a poté odumřou od špiček. Tento proces pokračuje, dokud není postižena celá rostlina.

Abyste pomohli bojovat s těmito chorobami rajčat, vysazujte rajčata vyšlechtěná na odolnost vůči chorobám. Měla by být označena V (pro verticillium), F, FF nebo FFF (pro fusariové varianty). Pokud se objeví některá z těchto chorob rajčat, nepoužívejte toto místo k pěstování rajčat, lilku, brambor a paprik po dobu 4-6 let, protože houby způsobující vadnutí rajčat mohou zůstat v půdě tak dlouho, aniž by našly nového hostitele, kterého by mohly infikovat.

4. Ranná plíseň (Alternaria)

Další houba způsobující choroby rajčat, Alternaria, způsobuje ranou skvrnitost. Na spodních listech se objevují hnědé nebo černé skvrny s tmavými okraji, téměř jako terč. Napadeny mohou být i konce stopek plodů, na kterých se objevují velké propadlé černé plochy se soustřednými kruhy. Tato houba obvykle napadá rostliny po nasazení plodů.

5. Pozdní plíseň

Rychle se šířící choroba pozdní plíseň rajčat, způsobená houbou Phytophthora infestans, se objevuje v období chladného a deštivého počasí, které může přijít na konci vegetačního období. Na listech vypadá téměř jako poškození mrazem a způsobuje nepravidelné zeleno-černé skvrny. Na plodech se mohou objevit velké hnědé skvrny nepravidelného tvaru, které rychle hnijí. Tato choroba rostlin napadá také brambory a může se z nich přenášet.

6. Virus mozaiky

Virus mozaiky napadá mnoho druhů rostlin a je běžný u rajčat. Mozaikový virus sice rostlinu nezničí, ale snižuje počet a kvalitu plodů. Virus získal svůj název podle znaků, které připomínají mozaiku světle zelené a žluté barvy na listech a skvrnitosti na plodech postižených rostlin. Listy mohou také vyrůstat v deformovaných formách, které připomínají kapradiny.

Protože se virus do rostliny dostává řeznými ranami v listech a stoncích, vyhýbejte se manipulaci s rostlinou, jak jen je to možné. Tento virus napadá také rostliny tabáku a může se z nich přenést, pokud jste v nedávné době manipulovali s cigaretami nebo jinými tabákovými výrobky. Pokud jste tedy kuřáci, nejprve si důkladně umyjte ruce mýdlem a při práci s rajčaty používejte zahradnické rukavice.

7. Květinová kapka

K opadu květů dochází v důsledku extrémních teplot, když teplota stoupne nad 85 °C nebo klesne pod 58 °C. Extrémní teploty ničí vyvíjející se květy rajčat. Často si poškození všimnete až ve chvíli, kdy máte na konci sezóny méně rajčat ke sklizni. Opadu květů zabráníte používáním krytů na řádcích, které zvýší noční teploty. S vysokými denními teplotami toho bohužel mnoho nenaděláte; stačí udržovat zdravé rostliny, aby po odeznění vlny veder nasadily nová poupata.

8. Hniloba na konci květu

Hniloba na konci květu je častým problémem rajčat, který je způsoben nedostatkem vápníku, jenž je obvykle způsoben kolísavou dostupností vody. Projevuje se jako propadlá, odumřelá oblast naproti stopce (květní část plodu). Tato oblast se zvětšuje s tím, jak plody dozrávají. Předcházejte hnilobě na konci květu tím, že budete podporovat stabilní růst rostlin bez stresu. Pravidelně rostliny zalévejte, abyste udržovali vlhkou, ale ne přemokřenou půdu. Kolem rostlin rozprostřete 2 cm silnou vrstvu mulče, abyste zachovali půdní vlhkost.

9. Vypnutí tlumení

Vlhnutí je nepříjemné houbové onemocnění, které způsobuje náhlý úpadek semenáčků nebo jejich neklíčení. Semena předem namočte, abyste urychlili jejich klíčení, a nevysazujte je do studené půdy. Pokud sázíte semena do směsi pro květináče, vždy použijte čerstvý sáček a nádoby nejprve sterilizujte 10% roztokem bělidla (přidejte jeden díl bělidla na 9 dílů vody a promíchejte). Mezi zaléváním nechte vrchní část půdy vyschnout.

10. Sluneční úpal

V podstatě se jedná o spálení rajčete sluncem, které způsobuje, že část plodu změkne, má světlou barvu a je suchá. Předcházejte slunečnímu úpalu tím, že budete udržovat dostatečné množství listí, které plody stíní, nebo je uměle zastíníte stínicí tkaninou.

Poznání kódu chorob rajčat

U mnoha odrůd rajčat byla vyšlechtěna odolnost vůči chorobám. Písmena za názvy jsou kódy, které udávají, proti jakým chorobám a hmyzu jsou rajčata vyšlechtěna, včetně:

V Verticillium wilt

F Fusariové vadnutí

F Fusariové vadnutí ras 1 a 2

FFF Fusariové vadnutí ras 1, 2 a 3

N Nematody

A Alternaria alternata (rakovina stonku nebo raná plíseň)

T Virus tabákové mozaiky

Stemphylium (šedá skvrnitost listů)

TSWV Virus skvrnitého vadnutí rajčat

Například na štítku hybridu Big Beef VFFNTA se dozvíte, že je vyšlechtěn tak, aby odolával verticiliovému vadnutí, fuzariovému vadnutí ras 1 a 2, háďátkům, viru tabákové mozaiky, alternáriím a raným plísním.

Adblock
detector