Práce na zahradě

Jedlý zeleninový zahradní design

Tento odborník na zeleninové zahrady má zeleninové parcely proslulé svěžími chutěmi a ještě svěžejším designem. Podívejte se, jak její zahrada roste.

Když Ellen Ecker Ogdenová, autorka knihy Kompletní kuchyňská zahrada, založila svou první zeleninovou zahrádku, byla čerstvě po škole umění a hledala levný způsob stravování. Byl to proces pokusů a omylů, ale vzrušení z toho, že si na zahrádce utrhla pár listů salátu a červené řepy, ji drželo při životě. Její zahrada se vyvinula z dlouhých rovných řádků do dramatických oblouků a trojúhelníků, inspirovaných evropskými zahradníky a formálním designem.

V poslední době pěstuje na své zahrádce v jižním Vermontu kompaktní květináč ve tvaru čtyř čtverců. Na zahradě o rozměrech 25×25 stop se urodí plodiny pro dva lidi a něco navíc se dá sdílet nebo zamrazit. Každý rok začíná s plánem na papíře a prázdným plátnem bohaté organické půdy. Jejím štětcem jsou semena a rostliny.

Podívejte se na tohoto průvodce zeleninovou zahradou pro začátečníky.

Může se zdát nepravděpodobné, že by se fazole na tyčích měly pěstovat v altánku, ale Ellen chce, aby její malá zahrádka měla i vizuální přínos. To, že ji jíte, neznamená, že musí vypadat obyčejně nebo prakticky. Proto její návrh přešel od řádků k tvarům – dodal jí rozmar.

Prohlédněte si naše oblíbené plány zeleninových zahrad zde.

Čtyři kvadranty jsou odděleny štěrkovými cestami, které udržují pořádek. Kameny v záhonech usnadňují orientaci. Ellen do svých zahrad vždy umisťuje lavičku. Je skvělá pro rychlý odpočinek nebo pro posezení a pozorování růstu zahrady.

Vyrobte si vlastní nášlapné kameny pomocí těchto nápadů na DIY projekty.

Původní druhy na trvalkových záhonech lákají opylovače. Denivky a třapatky dodávají zeleni výšku a teplé odstíny. Terasovitá výsadba umožňuje vidět rostliny v každé výšce.

Dřevěný obelisk s ústředním bodem lze v případě potřeby každou sezónu snadno přemístit. Kombinace rostlin s velkými listy, chundelatých trav a drobných stonků dodává této části zahrady spoustu vizuální zajímavosti a usnadňuje rozlišení rostlin ve smíšeném záhonu.

Podle těchto plánů si můžete postavit vlastní zahradní obelisk.

Kalina uprostřed zahrady se stane přirozenou mříží pro jitrocel nebo červené fazole. Krémově bílé snapdragony dodávají kmeni kaliny jemnost a jsou v ostrém kontrastu s pnoucími se fialovými jitrocelky zapletenými ve větvích.

U vchodu se ze záhonů vyklánějí měsíčky ‚Lemon Gem‘ a artyčoky. Zatímco listy artyčoků spadají do modrozeleného spektra, žlutozelené odstíny listů měsíčků jim dodávají výrazný kontrast. Sytě zelené živé ploty vymezují vstup do zahrady a připomínají anglickou zahradní architekturu.

Elleniny oblíbené odrůdy pro kuchyňskou zahradu

Ovoce

Okurka: ‚Boston Pickling‘

Lilek: ‚Rosa Bianca‘

Sladká paprika: ‚Bull’s Horn‘.

Rajčata: ‚Brandywine‘, ‚Big Rainbow‘ a ‚Green Zebra‘

Angrešt: ‚Aunt Molly’s Ground Cherry‘

Kořeny

Mrkev: ‚Touchon‘, ‚Chantenay‘

Česnek: ‚German Red‘

Cibule: Cibule: ‚Red Torpedo‘, ‚Walla Walla Sweet‘, ‚Summer Bunching‘.

Brambory: ‚French Fingerling‘

Tuřín: ‚Gilfeather‘

Zelené listy

Kapusta: ‚Lacinato‘

Švýcarský mangold: ‚Five Color Silverbeet‘

Collard: ‚Champion‘

Mesclun: hlávkový salát, rukola, řeřicha, kerblík.

Endivie: ‚Maraichere Tres Fine‘

Zelenina

Artyčok: ‚Imperial Star‘

Brokolice: ‚Romanesco‘, ‚Rapini‘, ‚Early Purple Sprouting‘

Hrách: ‚Green Arrow‘, sugar snap

Fazol obecný: ‚Violet triumph‘.