Práce na zahradě

Elegantní jedlá pro zahrady na horském západě a na vysokých pláních

Vzájemná výsadba jedlých a okrasných rostlin je kreativní způsob, jak využít každý čtvereční centimetr plochy pro výsadbu, jako když v obchodě s potravinami použijete kupón za dvě ceny, ale čerstvost získáte až u brány zahrady. Funguje to i v nádobách.

Dozvěděla jsem se, že je v pořádku použít velké listnaté listy rebarbory, vysazené ve velkém, jako tropickou kulisu růží rugosa, jejichž velké šípky obsahují 60krát více vitaminu C než pomeranč. Cherry rajčátka ‚Sweet 100‘ vypadají krásně s vlnovkou špenátu obklopující okraj nádoby. Nasturtium opravdu dokáže vyšplhat po malinových stoncích. Zelenina nemusí pochodovat v rovných řadách.

Protože snášejí částečný stín, vysazujte kořenové plodiny a listovou zeleninu, jako jsou ředkvičky a salát, pod vyšší rostliny, které filtrují slunce a chrání je. Některé lahodné kombinace rostlin: kadeřavá petržel s oranžovými měsíčky a červeným listovým salátem; kapusta v odstínech šedé a modré s kapradinovými listy kopru nebo fenyklu; svízel vonný (Galium) jako voňavý půdní kryt pod maceškami a chocholíky (Centaurea); a pažitka, zářivě zelená s levandulovými květy, s koresponďákem a středomořskou rukolou.