Práce na zahradě

Špičkové výkonné trvalky

Trvalky jsou nezbytnou součástí každé zahrady. Vracejí se rok co rok a mnohé z nich lze snadno rozdělit na nové rostliny, které můžete přidat do své krajiny nebo předat přátelům. V testovací zahradě BH&G pěstujeme jak osvědčené trvalky, tak i novější odrůdy s vlastnostmi, díky kterým jsou naše oblíbené ještě lepší. Obzvlášť rádi máme například ty, které nabízejí zajímavé barvy květů, bujnější růst a vůni. Podívejte se na těchto pět výjimečných rostlin, které pro nás vynikly nad ostatními, a zvažte, zda pro ně nenajdete místo ve své zahradě.

1. ‚Francee‘ Hosta

Hostám se daří na stinných místech zahrady, takže jsou skvělou výplní pod stromy. ‚Francee‘ je středně vysoká odrůda, která snese více slunce než ostatní hostitelé, ale přesto by ocenila odpolední stín. Má tmavě zelené listy s tenkým bílým okrajem. V létě se objeví světle fialové květy na dlouhých stoncích. Tato odrůda je mrazuvzdorná v zónách 3 až 9.

2. ‚Mighty Chestnut‘ Daylily

Tato odvážná, krásná odrůda denivky má jasně oranžové, zvlněné okvětní lístky s vínovým středem a žlutým hrdlem. Květy se objevují na vysokých stoncích nad mečovitými listy uprostřed léta a jsou dokonce voňavé. Stejně jako většina denivek je i tato odrůda nenáročná na údržbu, lze ji snadno dělit a vytvářet tak více rostlin a přitahuje opylovače. ‚Mighty Chestnut‘ je mrazuvzdorná v zónách 3 až 9.

3. ‚Helene Von Stein‘ Jehněčí uši

Pokud hledáte nízký půdní pokryv, zkuste jehněčí uši. Zejména pro děti jsou její sametově stříbrné listy neodolatelné na dotek. ‚Helene Von Stein‘ se nejlépe daří na místech s plným nebo částečným sluncem a svůj pěkný vzhled si udrží i v letních vedrech a vlhku. Tato rostlina je odolná vůči jelenům a králíkům a je mrazuvzdorná v zónách 4 až 8.

4. Třapatky

Třapatky mají mnoho skvělých vlastností, například krásné, dlouhotrvající květy, které lákají ptáky a motýly, vysokou odolnost vůči suchu a špatné půdě a nechutnají jelenům. Množství odrůd nabízí oslnivou škálu barev květů, které se pohybují od pastelových až po jasné odstíny. Mezi oblíbené odrůdy testovací zahrady patří pestrobarevná ‚Cheyenne Spirit‘, šarlatová ‚Sombrero Salsa Red‘ a zářivá ‚Sombrero Lemon Yellow‘ (všechny jsou mrazuvzdorné v zónách 4 až 9).

5. Ruský mudrc ‚Rocketman‘

Květy ruské šalvěje vnesou do zahrady světle modré a světle fialové odstíny. Její květy budou krásné od léta až do podzimu a přilákají opylovače. ‚Rocketman‘ je odrůda se silnými stonky a šedozelenými listy, která je kompaktnější než druh, takže je méně pravděpodobné, že bude potřebovat kůly. Nejlépe se jí daří na plném slunci a je mrazuvzdorná v zónách 5 až 9.