Práce na zahradě

Nejlepší sukulenty rostou uvnitř

Tyto moderní odrůdy jsou odolné a krásné a nevadí jim, když je na chvíli zapomenete zalít.

Sukulenty se v posledních letech staly velmi oblíbenými, a to z dobrého důvodu. Existují stovky jedinečných odrůd a pěstovat je může téměř každý, včetně začátečníků. Jejich speciální tkáně uchovávající vodu jim umožňují přežít v prostředí, které je pro většinu ostatních rostlin příliš suché, takže vydrží, i když je na chvíli zapomenete zalít. Sukulentům se také daří v suchém vzduchu a při vysokých teplotách, které už většina domácností má, takže nemusíte nic měnit, abyste si je mohli pěstovat v obývacím pokoji. Pokud jste rodiči nových rostlin, zde je několik nejlepších pokojových sukulentů, které si můžete pořídit při zakládání své sbírky. Dobře se přizpůsobují životu v interiéru a snadno je najdete v zahradních centrech a školkách.

1. Burro’s Tail

Rozchodník morgánský (Sedum morganianum) je tažný sukulent, který nejlépe vypadá v závěsném koši nebo nádobě umístěné na římse, polici nebo stojanu, aby se mohl přehoupnout přes rostlinu. Každý stonek může dosahovat délky až tří metrů a je plný šedozelených listů o velikosti a tvaru baculatého zrnka rýže. Listy mají světlý lesk, který se při dotyku setře, takže na nich budou vidět otisky prstů. Listy jsou také křehké, snadno opadávají, takže je lepší se manipulaci s touto rostlinou co nejvíce vyhnout. Burin ocún pochází z Mexika a pro nejlepší výkonnost dává přednost jasnému světlu. Mezi zálivkami můžete nechat půdu vyschnout, zejména v zimě, kdy neroste tak aktivně.

Koupit: (5 USD, Etsy)

2. Vánoční kaktus

Na rozdíl od jiných kaktusů nemá vánoční kaktus (Schlumbergera x buckleyi) ostré trny. Jeho ploché, masité, článkované stonky mohou dosahovat délky několika metrů a často se převisají způsobem, který mu vysloužil přezdívku kaktus s krabími drápy. Má také raději trochu více vláhy než jeho ostnití příbuzní, takže zalévejte vždy, když je horní centimetr půdy v nádobě suchý. Pokud však na zalévání na chvíli zapomenete, snadno se z malého vyschnutí vzpamatuje. Udržujte ji na jasném světle v blízkosti okna a tato rostlina se vám pravděpodobně odmění tím, že v zimě vykvete. A pokud vykvete o něco dříve, než očekáváte, a úseky stonků budou špičaté místo vroubkovaných, možná máte skutečně kaktus díkůvzdání (jsou blízce příbuzné vánočním kaktusům), ale pokyny k péči jsou u obou podobné.

Koupit: Dědičný vánoční kaktus (10 USD, Etsy)

3. Slepice a kuřata

Dvě sukulentní rostliny mají společný název slepice a kuřátka. Jsou si blízce příbuzné, ale vypadají trochu jinak. Obě vytvářejí „kuřátka“ – malé, stejné rostliny, které jsou mírně posunuté od matky (slepice). Echeveria elegans, například Mexican Snow Ball (13 dolarů, Etsy), tvoří ploché květní růžice se zaoblenými okraji a každoročně vypěstuje obloukovité květy ve tvaru zvonků. Sempervivum tectorum, jako je tato sbírka slepiček a kuřátek (21 USD, Walmart), také tvoří růžice, ale jednotlivé listy bývají plošší a špičatější. Má drobné hvězdicovité květy. Oba tyto sukulenty se vyskytují v nejrůznějších odrůdách, které nabízejí zajímavé tvary a barvy, takže jejich sbírání je obzvlášť zábavné.

Echeverie a Sempervivum mají při pěstování jako pokojové rostliny podobné nároky. Obě by se měly nechat mezi zaléváním mírně vyschnout, protože stálá vlhkost často způsobuje hnilobu jejich stonků a kořenů. Nejlépe se jim bude dařit na jasném světle v blízkosti okna. Tyto sukulenty můžete snadno rozmnožit odebráním mláďat a jejich umístěním do vlastní nádoby, ale nezapomeňte použít písčitou směs do květináčů označenou pro kaktusy a sukulenty, aby vaše rostliny měly potřebnou drenáž.

4. Nefritová rostlina

Nefritovník (Crassula ovata) je staromódní oblíbenou rostlinou z jednoho důvodu: jeho pěstování je hračka! Tato dlouhověká jihoafrická rostlina má statné, rozvětvené stonky s hustými, leskle zelenými listy, které jsou při pěstování na plném slunci někdy na okrajích zbarvené do červena. Některé odrůdy mají listy odlišného vzhledu, například odrůda „Gollum“ s listy připomínajícími zelené prsty příšery. Časem mohou nefritové rostliny dorůst výšky několika metrů, ale při pěstování jako pokojová rostlina se obvykle drží na výšce kolem jednoho metru. Mohou být trochu těžké, proto je dobré je zasadit do těžší nádoby, například terakotové. Klíčem k udržení spokojené nefritové rostliny je nechat půdu mezi zaléváním zcela vyschnout. Někteří zahradníci zalévají jadeitovník až ve chvíli, kdy se listy začnou ovíjet nebo ztrácet lesk, ale to jsou známky toho, že rostlina je již ve stresu; pokud budete čekat tak dlouho, může začít opadávat listy.

Koupit: Nefritová rostlina (5 dolarů, Etsy)

5. Aloe Vera

Aloe vera roste jako trs dlouhých, štíhlých listů na krátkém stonku. Postupem času vytváří další trsy listů zvané odnože, které mohou vytvořit dostatečně velkou kolonii, aby zaplnila celou nádobu. Když je příliš přeplněná, je snadné je rozdělit a přesunout do jiných nádob. A přestože je aloe vera možná nejznámější díky své hojivé šťávě, která se po staletí používá k léčbě ran a popálenin od slunce, má na okrajích listů ostré „zuby“, které mohou nic netušícího kolemjdoucího pořezat, proto s ní zacházejte opatrně. Aloe vera je šetrná, snadno pěstovatelná pokojová rostlina, kterou je těžké zabít. Stejně jako ostatní sukulenty má raději sušší půdu než neustále vlhkou. A přestože se jí nejlépe daří na jasném světle, pokud byste ji náhle přemístili do horkého, slunného okna, mohou se její listy spálit.

Koupit: (14 dolarů, The Home Depot)

6. Rostlina Panda

Existují desítky druhů kalanchoe, ale pandí rostlina (Kalanchoe tomentosa) je poměrně výrazná. Pochází z Madagaskaru a má chlupaté, šedozelené listy pokryté jemnými stříbřitými chloupky a zakončené hnědými nebo rezavými skvrnami. Jako pokojová rostlina mohou dosáhnout výšky až dva metry, ale rostou velmi pomalu. Dopřejte jim jasné světlo u okna a mezi zálivkami nechte půdu vyschnout. Když rostlinu zaléváte, dbejte na to, aby se voda nedostala na listy, jinak by mohly uhnít.

Koupit: (5 USD, Etsy)

7. Ponytail Palm

Palmy opakované (Beaucarnea recurvata) nejsou ve skutečnosti palmy, ale díky dlouhému, dřevnatému vzhledu a chomáči kožovitých listů na vrcholu se jim trochu podobají. Rostou pomalu, ale mohou dosahovat výšky 12-20 stop jako stromy, v interiéru však dosahují maximálně čtyř stop. Přestože palma culíkatá nevypadá jako sukulent, zduřelá, baňatá báze kmene (tzv. caudex) uchovává vodu a dává rostlině její další běžný název: sloní noha. Ať už jí říkáte jakkoli, je velmi přizpůsobivá životu jako pokojová rostlina, ale nejlépe se jí daří při jasném světle, vyšších teplotách a nízké vlhkosti. Je to ideální pokojová rostlina pro zanedbávající zahradníky, protože nepotřebuje mnoho vody, zejména v zimě, kdy aktivně neroste.

Koupit: (65 dolarů, Bloomscape)

8. Hadí rostlina

Tato klasická sukulentní pokojová rostlina se zdá být téměř nezničitelná. Hadí rostliny (Sansevieria trifasciata) vydrží týdny bez světla a vody, aniž by ztratily svůj pěkný vzhled. Jejich tlusté, tuhé a špičaté listy rostou přímo vzhůru, dosahují délky kolem tří metrů a často mají vzorované znaky připomínající hada. Časem se rozmnoží do hustého trsu, který zaplní celý květináč, ale podle potřeby je lze snadno rozdělit a přesadit. Hadí rostliny sice snášejí slabé světlo, ale nejlépe jim sluší střední až jasné světlo. Ocení také trochu vody, kdykoli se jim zdá půda suchá.

Koupit: Květiny: stolní hadí rostlina v květináči (50 USD, 1-800 Flowers)

9. Africký mléčný strom

Africký mléč (Euphorbia trigona) je sice vysoký až devět metrů, ale ve skutečnosti to není strom. Jako pokojová rostlina dosahuje tento sukulent výšky až tří metrů a vytváří vzpřímené, trojúhelníkové, rozvětvené stonky lemované krátkými, ale ostrými trny. Na koncích zelených stonků jsou také malé listy s načervenalým nádechem. Mlékovec africký je příbuzný s poinsettií, takže produkuje mléčnou, lepkavou šťávu, která může dráždit pokožku, pokud ji nesmyjete. Dostatek světla a rovnoměrně vlhká půda jsou klíčem k udržení jeho zdraví.

Koupit: (12 dolarů, Etsy)

10. Haworthia zebra

Nápadné pruhy a špičaté listy haworthie Zebra (Haworthia fasciata) mohou působit jako vzácná a exotická rostlina, ale je často k dostání v zahradnických centrech a její pěstování je velmi nenáročné. Postavte tento sukulent blízko okna, kde bude mít každý den několik hodin jasného nepřímého světla, a mezi zálivkami nechte půdu zcela vyschnout. Zebra haworthia je také dobrou volbou pro terária nebo pěstování vedle jiných sukulentů, protože zůstane malá, maximálně do výšky asi pěti centimetrů.

Koupit: (8 dolarů, Etsy)