Práce na zahradě

Nejlepší způsoby, jak zabránit a odstranění klíšťat

Počet klíšťat v celé zemi roste. Zde jsou informace o tom, jak předcházet kousnutí a co dělat, pokud vás tito drobní škůdci kousnou.

Konečně je tu teplejší počasí, ale to bohužel znamená, že jsou tu i klíšťata. Kromě toho, že tito malí krvežíznivci působí nepříjemně, mohou při kousnutí lidí a domácích mazlíčků přenášet i některá závažná onemocnění, například boreliózu. Proto je důležité vědět, jaké druhy klíšťat se ve vaší oblasti vyskytují a jak je rozpoznat, abyste věděli, na co se zaměřit, až se budete vracet z pobytu venku.  Odpuzování klíšťat je nejlepší způsob, jak zůstat v bezpečí, ale pokud si domů přinesete nevítané hosty, nepanikařte! Nejlépe uděláte, když klíště řádně odstraníte brzy poté, co se vám přisálo. Rovněž byste si měli dávat pozor na případné následné příznaky onemocnění. Zde jsou informace, které byste měli vědět.

Vše o klíšťatech (a jak je rozpoznat)

Ve Spojených státech se vyskytuje sedm druhů klíšťat. Nejznámějšími klíšťaty, která přenášejí nemoci, jsou klíšťata černohlavá (Ixodes) a klíšťata skalních hor. Tito příslušníci čeledi pavoukovců jsou velmi malí a mohou vypadat jako mateřské znaménko nebo znaménko na kůži. Klíšťata žijí v travnatých nebo zalesněných oblastech nebo na zvířatech, kdy se přisají na kůži a živí se krví. Často se vyskytují na teplejších místech těla, jako je pokožka hlavy, mezi nohama a v podpaží.

Klíště americké

Klíšťata amerických psů, která se vyskytují v oblastech východně od Skalistých hor a podél pobřeží Tichého oceánu, mohou být méně než ¼ palce dlouhá (a navzdory svému jménu kousají lidi i domácí zvířata). Jsou hnědočervená, mají tvar dlouhého plochého oválu a vyskytují se v oblastech bez mnoha stromů, včetně travnatých polí, chodníků a cest.

Klíště jelení

Je dlouhý jen asi 1/8 palce, červenohnědý a vyskytuje se na severovýchodě, ve středním Atlantiku a na horním Středozápadě. Žijí spíše v lesnatých oblastech a často se svezou na jelenech běloocasých, ale kousnou i kolemjdoucího člověka.

Klíště Lone Star

Klíšťata osamělá jsou hnědá a asi 1/8 palce dlouhá, jsou běžná na jihovýchodě a ve východních státech. Samičky mají na zádech bílou skvrnu, podle které dostaly své jméno. Tato klíšťata obvykle žijí v zalesněných, zarostlých oblastech.

Klíště skalní

Klíšťata ze Skalistých hor jsou o něco větší než jiné druhy, mohou být dlouhá 1/4 až 1/2 palce a jsou tmavě hnědá s šedými nebo krémovými znaky. Vyskytují se v západní polovině USA v mírně zalesněných oblastech, na travnatých polích a podél chodníků a stezek.

Klíště dlouhorohé

Klíště dlouhorohé, které bylo v USA poprvé zaznamenáno v roce 2017, se obvykle vyskytuje v Austrálii, na Novém Zélandu a ve východní Asii. Toto klíště, které je obvykle méně než 1/4 palce dlouhé a má červenohnědou barvu, bylo zaznamenáno v Arkansasu, Connecticutu, Delaware, Kentucky, Marylandu, Severní Karolíně, New Jersey, New Yorku, Pensylvánii, Tennessee, Virginii a Západní Virginii. Podle CDC se zdá, že klíště dlouhoprsté je méně přitahováno k lidské kůži než původní druhy klíšťat, ale je známo, že v jiných částech světa šíří nemoci.

Prevence proti klíšťatům

Nejlepším způsobem, jak ochránit sebe a své domácí mazlíčky, je zabránit tomu, aby na vás klíšťata vůbec lezla. Nemohou skákat ani létat, ale pokud se venku otřete o rostliny, mohou na vás vylézt.

O lidech

Klíště na vás může vylézt kdykoli, když jste venku, dokonce i ve vašem okolí (takže si nemyslete, že žije jen v lese). Chcete-li se jim pokusit zabránit, použijte repelent, kdykoli jdete ven; naneste ho po opalovacím krému a překontrolujte etiketu, abyste věděli, jak dlouho vydrží. Vyberte si repelent s 20-30% koncentrací DEET (vyšší koncentrace vám neposkytne příliš velkou ochranu). Picaradin funguje téměř stejně dobře a 20% roztok vás ochrání až 14 hodin. Pokud chcete něco přírodnějšího, olej z citronového eukalyptu bude fungovat až dvě hodiny.

Pomáhá také nosit dlouhé kalhoty zastrčené do ponožek a košili s dlouhým rukávem zastrčenou do kalhot, když jdete ven. Klíšťatům můžete zabránit také postříkáním oblečení, bot a ponožek dalším typem repelentu – permethrinem. Po příchodu domů si oblečení ihned svlékněte a nechte je 10 minut sušit v horké sušičce, abyste zničili všechna klíšťata, která se na něm přisála. Pokud můžete, osprchujte se do dvou hodin po příchodu dovnitř a důkladně se prohlédněte.

O domácích mazlíčcích

Klíšťata mohou kousnout i psy a kočky a nakazit je nemocemi. Zeptejte se svého veterinárního lékaře na přípravky proti klíšťatům, jako jsou obojky, masti a léky, které vašeho mazlíčka ochrání před klíšťaty. Kontrolujte všechna domácí zvířata, zda nemají klíšťata, zejména po pobytu venku. Venkovní kočky sice také mohou dostat klíště, ale jsou mnohem citlivější na některé chemické látky, které se často nacházejí v přípravcích proti klíšťatům. Před použitím jakýchkoli přípravků na kočku se poraďte s veterinářem.

Na dvoře

Pesticidy mohou snížit počet klíšťat na vaší zahradě, ale neměly by být jedinou preventivní metodou, kterou používáte. Počet klíšťat černých na dvoře můžete snížit pomocí krajinářských technik. Odstraňte listí a vysokou trávu, kde klíšťata obvykle žijí. Pomáhá také časté sekání (ideální je udržovat trávu vysokou méně než 3 cm). CDC doporučuje umístit mezi trávník a zalesněné plochy 3 metry širokou bariéru z dřevěných štěpků nebo kamenů, aby se omezila migrace klíšťat do obytných prostor. Protože klíšťata mohou žít na zvířatech, jako jsou jeleni, mývalové a zatoulaná zvířata, zvažte přidání plotu, abyste zabránili vstupu nevítaných zvířat. Můžete také zkusit po dvoře rozmístit trubičky proti klíšťatům; jsou v nich bavlnky napuštěné permethrinem, které si myši berou do svých hnízd, a permethrin zabíjí nymfy klíšťat, aniž by poškodil myši, na kterých žijí.

Odstranění klíšťat

Klíčem k tomu, abyste se vyhnuli nemocem přenášeným klíšťaty, je jejich co nejrychlejší odstranění. CDC uvádí, že pokud klíště odstraníte do 24 hodin, výrazně snížíte pravděpodobnost, že se nakazíte boreliózou. Existuje mnoho „domácích prostředků“, které klíště oddělí od kůže, například natření klíštěte lakem na nehty nebo vazelínou, nebo použití tepla, aby se klíště ze zabořeného místa v kůži vrátilo zpět. I když tyto metody mohou fungovat, CDC říká: „Vaším cílem je klíště co nejrychleji odstranit, ne čekat, až se oddělí.“ V případě, že se klíště oddělí, je třeba ho odstranit.

Jejich doporučenou metodou je použití obyčejné pinzety s jemnými hroty. Pinzetou uchopte klíště co nejblíže k povrchu kůže a pak jej vytáhněte směrem nahoru rovnoměrným tlakem. Za klíště netahejte příliš rychle ani jím nekruťte; klíšťata zavrtávají svá ústní ústrojí do kůže a přílišná agresivita může vést k odlomení ústních částí a jejich ponechání v kůži. Po vyjmutí klíštěte očistěte místo kousnutí a ruce alkoholem nebo vodou a mýdlem.

Klíště je třeba také metodicky zlikvidovat. Nikdy klíště nerozmačkávejte prsty; klíště přežije i úder kladivem, takže jeho rozdrcení nebude fungovat. Místo toho ho naložte do alkoholu nebo ho vložte do uzavřeného sáčku či nádoby. Tím klíště uchováte pro případ, že byste ho potřebovali nechat otestovat na přítomnost nemocí.

Nemoci a příznaky

Pokud na sobě klíště nespatříte, nemusíte si uvědomit, že jste byli kousnuti. Klíšťata mohou přenášet řadu nemocí, z nichž nejčastější jsou borelióza, skvrnitá horečka Skalistých hor (RMSF) a anaplazmóza. Jediné kousnutí klíštětem může přenášet více nemocí najednou a příznaky těchto nemocí se mohou objevit až několik dní po kousnutí klíštětem. Nejčastějšími příznaky nemocí přenášených klíšťaty jsou horečka, bolesti svalů, vyrážka, bolest hlavy a kloubů, bez ucpaného nosu nebo kašle.

Borelióza je známá tím, že způsobuje vyrážku podobnou býčímu oku, ale ne každý případ boreliózy se projevuje vyrážkou. RMSF může u někoho způsobit růžovou vyrážku, která začíná na zápěstích, předloktích a kotnících a poté se rozšíří na trup. Pokud se u vás po kousnutí klíštětem objeví některý z těchto příznaků, okamžitě navštivte lékaře a nezapomeňte mu sdělit, kde jste se pohybovali (například aktivně na zahradě nebo v lese v okolí vašeho domu); to mu může pomoci při stanovení diagnózy. Ochrnutí je sice vzácné, ale také možné a mělo by se řešit okamžitě.