Práce na zahradě

5 zábavných faktů o slunečnicích

Slunečnice jsou jednou z nejlépe rozpoznatelných květin, ale i přesto se o této rostlině dozvíte spoustu zajímavostí.

Když si představíte slunečnice, možná si představíte pole plné vysokých, jasně žlutých květů, které se zdají být stejně žluté jako samotné slunce, ale slunečnice mohou být ve skutečnosti fialové, oranžové, červené nebo dokonce směs těchto odstínů. A ne všechny jsou vysoké; existují zakrslé odrůdy, které dorůstají výšky jen asi jednoho metru. Na druhém konci výškového spektra najdete obří odrůdy, které mohou dosahovat výšky více než 10 stop! Existují také nejrůznější odrůdy, které rostou kdekoli mezi těmito výškovými extrémy. Zde je několik dalších fascinujících faktů o těchto barevných rostlinách.

1. Slunečnice mají kořeny v americké půdě

Veselé květy, kterým říkáme slunečnice, jsou tvořeny jednoletou rostlinou (Helianthus annuus), která pochází ze Severní Ameriky. Již 3000 let před naším letopočtem ji indiáni pěstovali jako lék, olej a potravinu. Rostliny začali šlechtit tak, aby místo několika menších květů vytvářely jedinou velkou hlávku. V roce 1500 přivezli španělští objevitelé slunečnice do Evropy, kde se brzy staly oblíbenými pro svou krásu a užitečnost. V 19. století se jen v Rusku každoročně vysazovaly dva miliony hektarů slunečnic a dodnes patří mezi země s nejvyšší komerční produkcí slunečnice. Pokud se cítíte inspirováni k pěstování vlastních slunečnic, lze je snadno vypěstovat ze semen. Protože se jedná o jednoleté rostliny, vydrží pouze jednu sezónu, ale v čeledi slunečnicovitých existují i vytrvalé druhy, které můžete vyzkoušet.

2. Jejich semena vám prospívají

Slunečnicová semínka jsou oblíbenou svačinkou na baseballových zápasech, kde je fanoušci i hráči chroupají po celou dobu utkání. Mnoho škol je také doporučuje jako alternativu ořechů pro alergiky. Vyloupaná semínka jsou chutnou přísadou do chleba a jiného pečiva nebo je lze sypat do salátů či pokrmů. Nejenže jsou chutná, ale jsou také velmi výživná; slunečnicová semínka jsou bohatým zdrojem bílkovin, draslíku, hořčíku, vápníku a železa,

3. Sluneční světlo je nutností

Jejich název není náhodný: Slunečnice skutečně potřebují sluneční světlo, aby se jim dařilo. (Slunečnice potřebují alespoň 6-8 hodin slunečního světla denně, ale ideální je i více času stráveného na slunečních paprscích. Květní pupeny se také vyznačují jedinečným chováním zvaným heliotropismus; postupně se pohybují podle polohy slunce na obloze, které se během dne přesouvá z východu na západ. Jakmile se poupata otevřou v květy, jejich stonky ztuhnou a zůstanou na místě s květy obrácenými k východu po celý den.

4. Tisíce malých květů tvoří jednu slunečnici

Slunečnice není jen jeden květ, jak se zdá, ale ve skutečnosti obsahuje 1 000 až 2 000 menších květů. Každý okvětní lístek na hlavičce slunečnice je to, čemu botanici říkají paprskovitý kvítek. Vnitřní „oko“ je tvořeno diskovitými kvítky, které jsou uspořádány do fascinujících vzorů vzájemně se propojujících spirál. Pouze z diskových kvítků se vyvíjejí semena, která se mohou opylovat buď sama, nebo se mohou opylovat křížem s jinými slunečnicemi za pomoci větru nebo včel, motýlů a dalších opylovačů.

5. Slunečnice jsou ikonami v umění, hudbě a popkultuře

Série Slunečnice nizozemského postimpresionistického malíře Vincenta Van Gogha patří k jeho nejznámějším dílům. Tyto zářivé olejomalby jsou světlým bodem mezi některými temnějšími Van Goghovými díly a inspirovaly mnoho dalších umělců po celém světě. V nedávné době byly slunečnice označeny za jednu ze tří nejprodávanějších květin v Minecraftu, nejprodávanější videohře všech dob. A možná jste se přistihli, že si pobrukujete písničku „Sunflower“, která vyšla v říjnu 2018 a v žebříčku Billboard Hot 100 se udržela v první desítce po dobu 33 týdnů.